Προς το περιεχόμενο

Εμπορικοί μουσικοί


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.Το θεωρώ τραγικό να ταυτίζει κάποιος τους ακροατές με τους καλλιτέχνες! Αν δεν σου αρέσει ο καλλιτέχνης είναι σεβαστό. Αλλά το τι μουσική ακούει ο άλλος δεν είναι κριτήριο συμπάθειας ή αντιπάθειας. Το τι μουσική ακούς είναι ερώτηση παρόμοια με το τι αυτοκίνητο έχεις. Έχω Seat....είμαι μαλάκας;;;;

 

2.Το κοινό του noiz ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δίνει ιδιαίτερη έμφαση στη μουσική. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να το κάνουν και οι υπόλοιποι. Και γιατί να το κάνουν; Τους αρέσει ένα τραγούδι στο ράδιο, το ψιλοτραγουδούν και τελείωσε. Εσύ ασχολείσαι με τη μουσική και μετράνε κάποια πράγματα για σένα. Η άποψη αυτή μου θυμίζει απόψεις κουραστικών audiophile τύπων "Αν δεν το ακούσεις σε βινύλιο 180 γρ. δεν ακούς τίποτα...."

 

3.Η εμπορική μουσική (όπως το θέτεις τουλάχιστον) δεν "φτιάχνεται" για να την ακούν 10 "ψαγμένοι" ακροατές με κριτήρια ηχοληψίας, παραγωγής και εκτέλεσης. Τα οποία είναι και πάλι τελείως διαφορετικά και υποκειμενικά. πχ οι Muse που ανέφερες μου είναι αδιάφοροι μπροστά στις παραγωγές του Quincy Jones. Και φυσικά για ακόμα μία φορά αυτό δεν χαρακτηρίζει ΚΑΝΕΝΑΝ.

 

4. Η σχέση του Ντύλαν με τους fans του πιθανολογώ ότι ήταν διαφορετική απ' ότι η σχέση της Beyonce με τους fans της. Ίσως όμως αυτό να μην έχει να κάνει με τη μουσική αλλά με την εποχή. Άλλο τότε, άλλο τώρα.

 

5. Αν σε 50 χρόνια αυτό που ακούω ΣΗΜΕΡΑ, χαρακτηρίζεται ή όχι Classic μου είναι παντελώς αδιάφορο. Δεν με ενδιαφέρει ποιοι θα χαρακτηριστούν ΘΡΥΛΟΙ σε 50 χρόνια. Το πολύ πολύ αν χαρακτηριστεί η Beyonce θρύλος της μουσικής θα λέω και στα εγγόνια μου "Αυτή η Beyonce ξέρετε τι γυναικάρα ήταν στα νιάτα της;" Easy as that.

 

Για τους Muse τι να λέω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aυτη τη στιγμη στο κινιτο μου εχω περασει Manilla road, enforcer, powervice, formel 1, running wild και lady gaga...

Δεν ξερω αλλα ρε φιλε εχω μια αισθηση οτι αυτη η τυπισα ειναι η madonna του 2010...

Βασικα ειναι ακομα καλυτερη γιατι ειναι cult και mainstream ταυτοχρονα. Δεν το χω ξαναδει αυτο  :P

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τη σχέση που ένας τέτοιος μουσικός πρέπει να είχε με τους φανς του

Ακριβώς όπως το είπες φίλε. Τι σχέση ΠΡΕΠΕΙ να έχει. Όχι τι όντως είχε. Μου αρέσει ο Ντύλαν. Αυτό που προσπαθώ να πω όμως είναι ότι και αυτός είχε τόσους πολλούς οπαδούς όχι γιατί απλά ήταν καλός. Ήταν mainstreem. Το 60 το να είσαι κατά του πολέμου ήταν mainstreem. Το 60 το να είσαι χίπης ήταν mainstreem. Το 60 το να είσαι αριστερός ήταν mainstreem. Άρα για πια συσχέτιση μιλάμε? Τώρα είναι mainstreem κάποια άλλα πράγματα. Τα καταδικάζουμε μόνο για το ότι είναι Mainstreem?

Και όσων αφορά τους στίχους της britney φίλε μου θα σου πω το εξής. Αυτοί οι στίχοι υπάρχουν επειδή αυτοί πουλάνε. Και γιατί πουλάνε αυτοί οι στίχοι? Γιατί έτσι είναι σήμερα η κοινωνία και η μουσική βιομηχανία. Και ξέρουμε ποιοι τη φτάσανε σε αυτό το σημείο. Οι ίδιοι άνθρωποι που ακούγανε τότε Bob Dylan και "γουστάρανε" τους στίχους του.

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2050 θα εχει 00ς ντισκο παρτυ και θα πηγαινουν με μαλλι ζελε, πολο μπλουζακια, ξεβαμμενα τζιν και θα καταχτυπιουνται κοροιδευτικα με Μαρω Λυτρα και Νινο...

Δεν ειναι περιεργο, το ιδιο κανουμε και τωρα με τα one hit wonders του τοτε 8)

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

όπως νομίζεις φίλε, δεν θα τσακωθούμε κιόλας... αν επιμένεις πως ο ντύλαν τότε σήμαινε για τους φαν του ό,τι σημαίνει η spears για τους φαν της σήμερα, δικαίωμά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2050 θα εχει 00ς ντισκο παρτυ και θα πηγαινουν με μαλλι ζελε, πολο μπλουζακια, ξεβαμμενα τζιν και θα καταχτυπιουνται κοροιδευτικα με Μαρω Λυτρα και Νινο...

Δεν ειναι περιεργο, το ιδιο κανουμε και τωρα με τα one hit wonders του τοτε 8)

 

Και Σάκη....αυτό με τα μακαρόνια με κιμά! Θα υπάρχει και συλλογή Telemarketing "Classic Hits of the 00's". Κομμάτια που όλοι αγαπήσαμε και....τσακ πλάνο στο Νίνο στο βίντεο κλιπ στο τρελάδικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και Σάκη....αυτό με τα μακαρόνια με κιμά! Θα υπάρχει και συλλογή Telemarketing "Classic Hits of the 00's". Κομμάτια που όλοι αγαπήσαμε και....τσακ πλάνο στο Νίνο στο βίντεο κλιπ στο τρελάδικο....

Αυτο ακριβως. Ο Σακης του αυριο ειναι ο Δακης του σημερα! Οι σημερινες γκομενες, οι θειτσες του αυριο δηλαδη θα τον λατρευουν ακομα, και οι νεολαοι θα τον εχουν παντελως χεσ***ο.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλαχιστον δεν εθαψες την Christina Aguilera γιατι θα παιζαμε ξυλο... ;D (τη θεωρω την μεγαλυτερη νεα τραγουδιστρια στον πλανητη αυτη τη στιγμη)

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Η ίδια συνθέτης πολλών απο τα τραγούδια της, δουλεύει ΤΡΕΛΑ την φωνή της και το αποδεικνύει, όσο για ερμηνεία, απλά δείτε αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=uFZN7Cvvu0Y

 

Αφοριστικός, προσβλητικό, αλλά νομίζω ότι κάτι τέτοιο είπε, και απλά τα λεγόμενά του δείχνουν ότι θα έπρεπε να ασχοληθεί αρκετά παραπάνω με αυτούς που καταπιάνετε, πριν τους σχολιάσει με τέτοιο τρόπο (πόσο μάλλον να σχολιάσει τους ακροατές...  >:()

 

1.Το θεωρώ τραγικό να ταυτίζει κάποιος τους ακροατές με τους καλλιτέχνες! Αν δεν σου αρέσει ο καλλιτέχνης είναι σεβαστό. Αλλά το τι μουσική ακούει ο άλλος δεν είναι κριτήριο συμπάθειας ή αντιπάθειας. Το τι μουσική ακούς είναι ερώτηση παρόμοια με το τι αυτοκίνητο έχεις. Έχω Seat....είμαι μαλάκας;;;;

 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ακούσει και αναλυτικά την δισκογραφία του καθενός, αλλά πιστεύω μπορώ να έχω άποψη έστω και απο τις επιτυχίες τους. Συμφωνώ, είναι ακραίος ο χαρακτηρισμός των ακροατών, απλώς λόγω της σχέσης που έχω εγώ με την μουσική μου κακοφαίνεται πολύ όταν ο άλλος σαν ακούσματα έχει αποκλειστικά τα USA top 50, ουσιαστικά δηλαδή τα τραγούδια που γράφτηκαν για να ελκύουν στο πρώτο άκουσμα, να τα λιώνουν στο ραδιόφωνο και στα clubs σε σημείο αηδίας και στο τέλος, να φτάνεις σε σημείο να τα σιχαθείς.

 

Καταλαβαίνω όμως, και αυτό θέλω να ξεκαθαρίσω, ότι η κρίση αυτή είναι αποκλειστικά δική μου και αφορά τον δικό μου τρόπο ζωής και αντίληψης. Δεν κατηγορώ τα πιστεύω κανενός, και στο κάτω-κάτω ο καθείς και τα γούστα του. Όπως είπα το αντιλαμβάνομαι αυτό με τον εαυτό μου σε άλλες τέχνες, που δεν δίνω και πολλή σημασία και δεν μπορεί να με υποχρεώσει κανείς να το κάνω. Στο 1ο πόστ όταν έγραψα 'απεχθάνομαι' απευθυνόμουν κυρίως σε προσωπά του δικού μου κύκλου και όχι γενικά μιας και δεν μπορώ να γνωρίζω τον καθένα και να τον κρίνω απο τα ακούσματα του.

 

 

 

Γενικά το τόπικ το έκανα για να ανταλλάξουμε απόψεις και να ακούσω όλες τις πλευρές. Τελικά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι μάλλον πρέπει να κουλάρω όπως πολύ σωστά είπε ο Superfunk...

 

 

Όσο για τον Bob Dylan.. νομίζω ότι η πορεία του, που διανύει και 4 δεκαετίες, είναι ξεκάθαρα αναγνωρισμένη και όχι μόνο απο τους φάν του. Ακόμα και σήμερα και πιστεύω για πάντα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγμα που σημαίνει πως τη θεωρείς ανώτερη της Amy Winehouse...?

 

ΦΩΝΗΤΙΚΑ ειναι πολλες κλασεις ανωτερη (αλλωστε το εχει πει ακομα και η Aretha Franklin πως τη θεωρει την "καλυτερη τραγουδιστρια στον κοσμο" & οταν μιλαει η Aretha οι υπολοιποι κανουν τουμπεκι.... ;D) ,ερμηνευτικα δεν τιθεται συγκριση μια και αλλα πραγματα λεει η μια και αλλα η αλλη & οι δυο ειναι εκπληκτικες.Προσωπικα τα τραγουδια της Amy Winehouse μου αρεσουν περισσοτερο.

 

Τελικά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι μάλλον πρέπει να κουλάρω όπως πολύ σωστά είπε ο Superfunk...

 

απλα επειδη βλεπω οτι το κολλημα σου ειναι με το.."εμπορικο" ;D σου αναφερω μερικους ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ εμπορικους καλλιτεχνες

 

-ARETHA FRANKLIN

-OTTIS REDDING

-JAMES BROWN

-GUNS AND ROSES

-METTALICA

-RHCP

-ROLLING STONES

-BEATLES

-NEIL YOUNG

-DOORS

-BRUCE SPRINGSTEEN

 

& καμμια...1000αδα αλλους ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ μουσικους.... ;)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου