Προς το περιεχόμενο

Εμπορικοί μουσικοί


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.Το θεωρώ τραγικό να ταυτίζει κάποιος τους ακροατές με τους καλλιτέχνες! Αν δεν σου αρέσει ο καλλιτέχνης είναι σεβαστό. Αλλά το τι μουσική ακούει ο άλλος δεν είναι κριτήριο συμπάθειας ή αντιπάθειας. Το τι μουσική ακούς είναι ερώτηση παρόμοια με το τι αυτοκίνητο έχεις. Έχω Seat....είμαι μαλάκας;;;;

 

εγω σε αυτο ψιλοδιαφωνω.!

κατ αρχην το τι αμαξι εχεις ειναι ενα πολυπαραγοντικο ζητημα.

εξαρταται απο τα χηματα που ειχες στην ακρη, απο την χρηση που σκοπευεις να κανεις και απο ενα καρο αλλα πραγματα!

με την τεχνη ειναι διαφορετικα! ειτε πεφτεις πανω της γιατι σου αρεσει πραγματικα και μιλαει μεσα σου, ειτε δεν σε ενδιαφερει καθολου να βρεις αυτο το κατι που μιλαει μεσα σου και ακους/βλεπεις/τρως οτι στην ευχη σου προσφερεται!

δηλαδη δεν ακους μπιγιονσε γιατι δεν ειχες τα λεφτα να παρεις το σιντι των ιντερπολ ξερω γω, ουτε προτιμας να δεις το ''μιλιον ντολαρ μπειμπι'' απο το ''ζευγαρια στα βαθια'' γιατι παει καλυτερα με το που θα παρκαρεις!

 

πιο παλια και εγω εμπαινα στην διαδικασια να πω''δεν συμπαθω τον ταδε γιατι ακουει μαλακιες''η γιατι δεν διαβαζει βιβλια η γιατι δεν πηγαινει θεατρο, αλλα καταλαβα πως δεν εχει νοημα.αλλα για να ειμαι ειλικρινης ακομα και τωρα, μεσα μου μια απορριψη υπαρχει!

 

τελος υπαρχει μια ατακα απο το χαι φιντελιτι που περιγραφει πανω κατω αυτο που πιστευω.θα ψαξω το βιβλιο να την βρω και θα επανελθω, για να μην την κατακρεουργησω...!παντως πανω κατω λεει πως ειμαστε οτι ακουμε.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα συμφωνήσω με τον Αλεχάντρο πάρα πολύ.

Εμένα με επηρεάζουν τα ακούσματα των ανθρώπων που γνωρίζω. Παλαιότερα ήθελα να ακούμε παρόμοια πράγματα. Τώρα θέλω ένα ειλικρινές ενδιαφέρον για τη μουσική και όχι να ακούει ο άλλος απλά για να ακούγεται κάτι. Όχι ότι φταίνε αυτοί που το κάνουν, απλά εμένα με αφήνουν αδιάφορη.

Αν τύχει να έχουμε και παρόμοια ακούσματα ακόμα καλύτερα ;D

 

Βασικά επί του θέματος λίγο, πιστεύω πως ένας καλός ερμηνευτής, μπορεί να παράγει τέχνη και ας μη γράφει ο ίδιος τη μουσική, γιατί και η ερμηνεία είναι ένα τεράστιο μέρος. Σίγουρα το σεβασμό μας θα κερδίσουν πρώτα αυτοί που κάνουν όλη τη δουλεία, αλλά δεν παύει να με εντυπωσιάζει και ο καλός ερμηνευτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Ρε παιδιά (αναφέρομαι στο παιδί που άνοιξε το θέμα και σε όσους δεν τους αρέσουν κάποιοι από τα εμπορικά ονόματα που έχουν αναφερθεί), καλό είναι να καταλάβουμε ότι οι έννοιες μουσική και μουσική βιομηχανία είναι διαφορετικές, και απλά πορεύονται αλληλοεξαρτώμενες (τι είπα πάλι ο καραγκιόζης!)... Για να εξηγήσω, θα πω ένα δυο πραγματάκια πάνω σ'αυτό:

 

1) Πολλά από τα πολύ εμπορικά ονόματα της rock, pop, και R'n'B, έχουν κερδίσει και με το παραπάνω αυτή την εμπορικότητα τους. Μιλάμε για καλλιτέχνες που πέρα από τεράστιο ταλέντο, έχουν δουλέψει σε σημείο που ούτε μπορείτε να φανταστείτε για να βελτιωθούν σαν μουσικοί και σαν performers. Τρανό τέτοιο παράδειγμα η Beyonce... Σε περίπτωση που κάποιοι από εσάς δεν την έχετε ακούσει να τραγουδάει live, απλά κατεβάστε να δείτε τα live στο Wembley, The Beyonce Experience, και live στην Atlanta των Destiny's Child... Εκτός από το γεγονός ότι είναι θεά, θα είναι δύσκολο να βρείτε πιο αψεγάδιαστη ζωντανή ερμηνεία (ενώ είναι επίσης η μοναδική γυναίκα που τραγουδάει ζωντανά και χορεύει σαν τρελή ταυτόχρονα, και η φωνή της δεν "χάνει" ούτε στο ελάχιστο)...

 

2) Καλό είναι να βγάλουμε από το μυαλό μας την καραμέλα ότι όταν κάτι είναι εύπεπτο, σημαίνει ότι δεν είναι ποιοτικό. Εν'ολίγοις, όταν μιλάμε για ένα hit της Britney, μην κολλάτε μόνο στο αν ο στίχος λέει "oops I did it again"... ακούστε λίγο και την εκτέλεση του κομματιού, και την παραγωγή... και θα καταλάβετε ότι μιλάμε για ένα εξαιρετικό ηχητικό αποτέλεσμα για το οποίο ευθύνονται κάποιοι κορυφαίοι μουσικοί που παίζουν εκεί μέσα, ένας κατά πάσα πιθανότητα τρομερός παραγωγός και άλλοι πολλοί... το λέω αυτό για να καταλάβουμε ότι όταν κάτι έχει τόση φοβερή υποστήριξη υψηλότατης ποιότητας, είναι και φυσιολογικό να "φτουρήσει" και εμπορικά, και με την αξία του...

 

3) Αγαπητέ Superfunk, συμφωνώ κι επαυξάνω με όσα λες, γουστάρω πολύ και την Aguilera (ειδικά το back to basics ήταν τρομερό, απίστευτο άλμπουμ), όμως σε αντίθεση με εσένα και τη θεά Aretha, πιστεύω ότι η σπουδαιότερη σύγχρονη γυναικεία φωνή είναι η Jill Scott (για όσους δεν την ξέρουν, ας ακούσουν το κομμάτι hate on me)...

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά (αναφέρομαι στο παιδί που άνοιξε το θέμα και σε όσους δεν τους αρέσουν κάποιοι από τα εμπορικά ονόματα που έχουν αναφερθεί), καλό είναι να καταλάβουμε ότι οι έννοιες μουσική και μουσική βιομηχανία είναι διαφορετικές, και απλά πορεύονται αλληλοεξαρτώμενες

Φαντάζομαι πως αυτός που άνοιξε το θέμα εννοούσε πως η πλάστιγγα γέρνει υπέρ

των θέλω της μουσικής βιομηχανίας και όχι αυτών του καλλιτέχνη σε αυτά τα είδη

και αυτή την εποχή. Άλλοι ξεκίνησαν μόνοι με δικιά τους μουσική που γούσταραν

οι ίδιοι, άσχετα αν στην πορεία μύρισε χρήμα η βιομηχανία και τους προσάρμοσε

στο ύφος που πίστευε οτι έχει περισσότερο... μάμαλο. Περισσότεροι σύγχρονοι

'εμπορικοί' καλλιτέχνες φαίνεται να είναι κατασκευάσματα της βιομηχανίας απο

τα πρώτα τους βήματα, πολλοί ξεκίνησαν την ενασχόληση τους με την μουσική

με μοναδικό σκοπό την επιτυχία. Δεν είναι μόνο η 'ποιότητα' της μουσικής τους

αλλά και ο ρόλος που δίνεται στην εμφανισή τους που δείχνει ακριβώς αυτό. Αυτό

είναι μάλλον που ξενίζει τους ...παλιοροκάδες. Πάντα υπήρχε αυτή η κατάσταση

απλά σήμερα φαίνεται περισσότερο λόγω ευρύτερης προβολής και μεγαλύτερων

ποσοστών αυτών των καλλιτεχνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΩΝΗΤΙΚΑ ειναι πολλες κλασεις ανωτερη (αλλωστε το εχει πει ακομα και η Aretha Franklin πως τη θεωρει την "καλυτερη τραγουδιστρια στον κοσμο" & οταν μιλαει η Aretha οι υπολοιποι κανουν τουμπεκι.... ;D)

 

περίμενε τότε να τη ρωτήσουν ποια από τις δύο θεωρεί ανώτερες φωνητικά...

 

γιατί στο star system δηλώσεις και φιλοφρονήσεις γίνονται εύκολα προς όλες τις κατευθύνσεις...  ;)

 

η Amy αποτελεί ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ερμηνευτικά, φωνητικά και συνθετικά

 

η ευελιξία, η πλαστικότητα και η εκφραστικότητα της φωνής της παραπέμπουν στην Billie

 

η Aguillera είναι άλλη μια λολίτα με καλή φωνή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σε αυτο ψιλοδιαφωνω.!

κατ αρχην το τι αμαξι εχεις ειναι ενα πολυπαραγοντικο ζητημα.

εξαρταται απο τα χηματα που ειχες στην ακρη, απο την χρηση που σκοπευεις να κανεις και απο ενα καρο αλλα πραγματα!

με την τεχνη ειναι διαφορετικα! ειτε πεφτεις πανω της γιατι σου αρεσει πραγματικα και μιλαει μεσα σου, ειτε δεν σε ενδιαφερει καθολου να βρεις αυτο το κατι που μιλαει μεσα σου και ακους/βλεπεις/τρως οτι στην ευχη σου προσφερεται!

δηλαδη δεν ακους μπιγιονσε γιατι δεν ειχες τα λεφτα να παρεις το σιντι των ιντερπολ ξερω γω, ουτε προτιμας να δεις το ''μιλιον ντολαρ μπειμπι'' απο το ''ζευγαρια στα βαθια'' γιατι παει καλυτερα με το που θα παρκαρεις!

 

πιο παλια και εγω εμπαινα στην διαδικασια να πω''δεν συμπαθω τον ταδε γιατι ακουει μαλακιες''η γιατι δεν διαβαζει βιβλια η γιατι δεν πηγαινει θεατρο, αλλα καταλαβα πως δεν εχει νοημα.αλλα για να ειμαι ειλικρινης ακομα και τωρα, μεσα μου μια απορριψη υπαρχει!

 

τελος υπαρχει μια ατακα απο το χαι φιντελιτι που περιγραφει πανω κατω αυτο που πιστευω.θα ψαξω το βιβλιο να την βρω και θα επανελθω, για να μην την κατακρεουργησω...!παντως πανω κατω λεει πως ειμαστε οτι ακουμε.

 

Καταλαβαίνω τι λες. Και εγώ (και όλοι μας πιστεύω) περάσαμε από το στάδιο αυτό. Αλλά όπως και εσύ λες "Δεν έχει νόημα". Είναι νομίζω κατανοητό σε όλους το ΜΠΕΡΔΕΜΑ στο μυαλό του παθιασμένου χομπίστα: ΟΛΟΙ το βλέπουν ή ΠΡΕΠΕΙ να το βλέπουν όπως αυτός. Το οποίο, όπως και να το δεις, είναι λάθος. Με την ίδια λογική ένας γλύπτης θα με χαρακτηρίσει από το γεγονός ότι δεν ξέρω την τύφλα μου για την τέχνη του. Νομίζω ότι έτσι δημιουργούνται στερεότυπα που εξ' ορισμού είναι γενίκευση. Και κάθε γενίκευση είναι λανθασμένη.

 

ΥΓ Αναμενόμενο στο High Fidelity να υπάρχει τέτοια ατάκα.Η "ελίτ" άποψη για τη μουσική είναι διάχυτη. Το βιβλίο το λάτρεψαν οι μουσικοί και οι ένθερμοι fans της τέχνης αυτής. Οι υπόλοιποι ίσως να είδαν την ταινία και προφανώς (εύλογα και αναμενόμενα) δεν κατούρησαν και το βρακί τους από τη χαρά. Εξαιρετικός ο Jack Black στο ρόλο του κομπλεξικού που μειώνει κάθε άνθρωπο με λιγότερες μουσικές γνώσεις...Και έχω δει πολλούς τέτοιους εκεί έξω. Και με συγχωρείτε αλλά είναι οι ΠΡΩΤΟΙ που θα κακοχαρακτηρίσω....όχι αυτούς που ακούν Britney!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικός ο Jack Black στο ρόλο του κομπλεξικού που μειώνει κάθε άνθρωπο με λιγότερες μουσικές γνώσεις...Και έχω δει πολλούς τέτοιους εκεί έξω. Και με συγχωρείτε αλλά είναι οι ΠΡΩΤΟΙ που θα κακοχαρακτηρίσω....όχι αυτούς που ακούν Britney!

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικός ο Jack Black στο ρόλο του κομπλεξικού που μειώνει κάθε άνθρωπο με λιγότερες μουσικές γνώσεις...Και έχω δει πολλούς τέτοιους εκεί έξω.

Ο λεγόμενος πρωτοδισκάκιας ;)

Και με συγχωρείτε αλλά είναι οι ΠΡΩΤΟΙ που θα κακοχαρακτηρίσω....όχι αυτούς που ακούν Britney!

Εδώ μάλλον θα συμφωνήσω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω. Η ίδια συνθέτης πολλών απο τα τραγούδια της, δουλεύει ΤΡΕΛΑ την φωνή της και το αποδεικνύει, όσο για ερμηνεία, απλά δείτε αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=uFZN7Cvvu0Y

 

 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ακούσει και αναλυτικά την δισκογραφία του καθενός, αλλά πιστεύω μπορώ να έχω άποψη έστω και απο τις επιτυχίες τους.

 

 

Δηλαδή αν πάρει κάποιος το Nothing Else Matters, το We will rock you, το Dust in the wind, το Disco Queen, το Another Brick in the Wall (pt.2) βγάζουμε εύκολα το συμπέρασμα ότι οι Metallica, Queen, Kansas, Pain of Salvation και Pink Floyd είναι γκρουπάκια εμπορικά και δεν θέλω να κάνω παρέα με αυτούς που ακούνε τα εν λόγω γκρουπ;;;;;  ??? ??? ???

 

Γι΄αυτό θεωρω ότι είναι "λάθος" η προσέγγισή σου. Πρέπει να έχουμε μια γενική εικόνα για τον εκάστοτε καλλιτέχνη. Δηλ. αν βρεις και άλλα αξιόλογα της Lady Gaga και αυτά είναι πολύ περισσοτερα απ' τις επιτυχίες της, δε θα βγάλεις εύκολα το συμπέρασμα ότι είναι φοβερή καλλιτέχνιδα;;;

 

Γι΄αυτό ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΟΙ. Πρέπει να ακούμε συνέχεια μουσική και να εκφράζουμε απόψεις που έχουν να κάνουν καθαρά με το αν μου αρέσει ή όχι.

 

Υ.Γ. Δεν παραθέτω τα κομμάτια αυτά ως άθλια ή οτιδήποτε άλλο. Προς Θεού.... ;)

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου