Προς το περιεχόμενο

Εμπορικοί μουσικοί


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

περίμενε τότε να τη ρωτήσουν ποια από τις δύο θεωρεί ανώτερες φωνητικά...

 

γιατί στο star system δηλώσεις και φιλοφρονήσεις γίνονται εύκολα προς όλες τις κατευθύνσεις...  ;)

 

η Amy αποτελεί ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ερμηνευτικά, φωνητικά και συνθετικά

 

η ευελιξία, η πλαστικότητα και η εκφραστικότητα της φωνής της παραπέμπουν στην Billie

 

η Aguillera είναι άλλη μια λολίτα με καλή φωνή

 

προφανως δεν διαβασες προσεκτικα τι εγραψα.

 

Καταρχην σου ειπα οτι προσωπικα προτιμω την Ammy.

 

Το οτι φωνητικα (τεχνικα δηλαδη) η AGUILERA ειναι ανωτερη δεν νομιζω να χρειαζεται να εισαι και genius για να το καταλαβεις (η φωνη της εχει...εξωφρενικη εκταση και η τεχνικη της ειναι εξωπραγματικη) η  Ammy ειναι ΦΟΒΕΡΗ τραγουδιστρια αλλα ΚΑΘΑΡΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ειναι κατωτερη (οπως αλλωστε και το 99% των τραγουδιστριων του πλανητη) απο την Aguilera,απο εκει και περα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα

 

Οντως πολλα απο τα παλια τραγουδια της ηταν ψιλομαπα (ο τελευταιος δισκος της ομως οπου πηρε την κατασταση στα χερια της μαμει...)  ....αν της δωσεις ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΑ παντως (οπως της Ammy ας πουμε) θα τη ΣΚΙΣΕΙ..

 

 

 

& για να μη σε στεναχωρησω παρε και αυτο :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=_zPJVj-0lnQ&feature=related

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το οτι φωνητικα (τεχνικα δηλαδη) η AGUILERA ειναι ανωτερη δεν νομιζω να χρειαζεται να εισαι και genius για να το καταλαβεις

 

όχι, χρειάζεται απλά να της έχεις αδυναμία  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σου εξηγησα οτι δεν της εχω αδυναμια (δεν εχω ουτε ενα cd της),αντιθετως εχω ΤΕΡΑΣΤΙΑ αδυναμια στην Ammy.

 

Αλλα οπως εχω τεραστια αδυναμια στον Edge & τεραστια αντιπαθεια στον Malmsteen θα ημουν λιγο αστειος αν ελεγα "μαγκες ο Edge τον σκιζει στην τεχνικη τον χοντρο!" ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αντίθεση με τον edge που δεν έχει τεχνική, η Amy ΕΧΕΙ εξαιρετική τεχνική και εκφραστικότητα, όπως φαίνεται π.χ. στο Valerie

 

και με τραγούδια όπως το back in black σε στέλνει στα τάρταρα με τους στοίχους και το χρώμα της φωνής της

 

αν ΤΟΣΗ πια σημασία έχει η τεχνική, ας κοιτάξουμε προς όπερα μεριά να προσκυνήσουμε ομαδικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ αυτα που εχω γραψει για να καταλαβεις οτι στο μονο που διαφωνουμε ειναι οτι δεν συμφωνω με το χαρακτηρισμο σου "μια ακομα λολιτα με φωνη" η Aguilera ειναι ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ και απιστευτα εκφραστικη και "συναισθηματικη" τραγουδιστρια (οπως αλλωστε και η Ammy την οποια για ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορα σου λεω οτι ΠΡΟΤΙΜΩ)

 

Απο εκει και περα καποιοι αλλοι θεωρουν την Aguilera "καλυτερη" τραγουδιστρια γιατι απλα τους αρεσει περισσοτερο.

 

Εσυ με ρωτησες αν την θεωρω "καλυτερη" και εγω σου απαντησα ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι θεωρω οτι εχει καλυτερη ΤΕΧΝΙΚΗ,τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω...

 

("καλυτερος" αλλωστε καλλιτεχνης δεν υπαρχει εκτος κι αν εισαι 5 ετων... ;D ;D)

 

Και οι δυο ειναι τεραστιες τραγουδιστριες απο εκει και περα παιζει το "περι ορεξεως"

 

ΟΛΗ δηλ. η κουβεντα (απο μερια μου τουλαχιστον) εχει να κανει με την ΤΕΧΝΙΚΗ και οχι με τα "υπολοιπα" (ΠΟΛΥ σημαντικοτερα της τεχνικης) χαρισματα ενος τραγουδιστη..

 

Ακριβως οπως θα σου ελεγα και οτι η αγαπημενη μου τραγουδιστρια ever (Billie Holiday) ειναι σαφως κατωτερη τεχνικα απο την Aretha (που ειναι η δευτερη αγαπημενη μου τραγουδιστρια ever.... ;D) μια και η κακομοιρα ουτε... μιση οκταβα δεν ειχε... ;D (αλλα ειχε αλλα ...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάζεται να μου ΞΑΝΑγράψεις πως την προτιμάς, το κατάλαβα την πρώτη φορά και δεν το αμφισβήτησα

 

ξαναδιάβασε κι εσύ την τελευταία πρόταση του προηγούμενου ποστ μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως οπως θα σου ελεγα και οτι η αγαπημενη μου τραγουδιστρια ever (Billie Holiday) ειναι σαφως κατωτερη τεχνικα απο την Aretha (που ειναι η δευτερη αγαπημενη μου τραγουδιστρια ever.... ;D) μια και η κακομοιρα ουτε... μιση οκταβα δεν ειχε... ;D (αλλα ειχε αλλα ...)

Εύγε στον SF.

Από την τετράδα (Billie, Ella, Sarah) η Billie ήταν μακράν η τεχνικά υποδεέστερη.

Αλλά όταν ακούς εκείνο το Strange Fruit (και πολλά πολλά άλλα), όλες περνάνε σε 2η μοίρα.

Η σύγχρονη Billie βέβαια είναι η Peyroux μόνο και μόνο γιατί η φωνή είναι απίστευτα ίδια. Αλλά ΔΕΝ είναι ίδια. Και αυτό είναι αντικείμενο συζήτησης.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναδιάβασε κι εσύ την τελευταία πρόταση του προηγούμενου ποστ μου...

 

μα ακριβως αυτη η τελευταια προταση (περι σημασιας της τεχνικης) με εκανε να πιστεψω οτι δεν ειχες διαβασει προσεκτικα αυτα που ειχα γραψει,μια και ειναι ξεκαθαρο οτι ΔΕΝ δινω σημασια στην τεχνικη και οτι μια και δεν ΥΠΑΡΧΕΙ "καλυτερη" τραγουδιστρια (ειδικα σε τετοια δυσθεωρητα μεγεθη οπως η Ammy & η Aguilera) το μονο που μπορεις ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ να κρινεις ως "καλυτερο"  ειναι η ΤΕΧΝΙΚΗ & το ευρος της φωνης στην οποια η Aguilera ...δυστυχως ;D ειναι ανωτερη (μια και στα δυο ειναι φαινομενο)

 

η Billie ήταν μακράν η τεχνικά υποδεέστερη.

 

φυσικα πολλες φορες ηταν και παραφωνη ,ενω στον συγκλονιστικοτερο δισκο της (Lady in Satin) απλα ψιθυριζει μια και δεν της εχει μεινει πλεον καθολου φωνη απο τις καταχρησεις.... αλλα who cares?

 

Γιατι σε πειραζει οταν ακους Μητροπανο? (ο οποιος σταυρωνει μια σωστη νοτα στις 50? ;D ;D),αφου ο ανθρωπος ειναι θεϊκος τραγουδιστης... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω στον συγκλονιστικοτερο δισκο της (Lady in Satin) απλα ψιθυριζει μια και δεν της εχει μεινει πλεον καθολου φωνη απο τις καταχρησεις.... αλλα who cares?

 

Πειράζει που τον έχω λιώσει;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειράζει που τον έχω λιώσει;

 

εγω παλι απλα πλεον ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ να τον ακουω γιατι με επηρεαζει φοβερα ψυχολογικα (δεν κανω πλακα....)

 

προσωπικα τον θεωρω τον "καλυτερο" δισκο ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ σε οποιοδηποτε μουσικο ειδος (& το You don't know what Love is το "καλυτερο" τραγουδι ever).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου