Προς το περιεχόμενο

Εμπορικοί μουσικοί


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι δύσκολο να ακούσεις Billie και να μη βουρκώσεις

 

κι αυτό μου το έχει κάνει - ως δεύτερη και τελευταία - μόνο η Amy με το ομώνυμο από το back in black, πάντα σε συνάρτηση με τους στοίχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να σου δωσω εγω αν θες ΚΑΤΑΛΟΓΟ με τραγουδιστες που μπορουν να σε κανουν να βουρκωσεις...

 

ξεκινα με αυτη

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=K-wJNpWgss8

 

& με ΑΥΤΟΝ

 

http://www.youtube.com/watch?v=sE9AwR0awVQ

 

& με αυτην

 

http://www.youtube.com/watch?v=7Cc8TI1KomU&feature=related

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Billie, η Ella (με το American Songbook) και πρόσφατα η Μούσχουρη (ναι, και όμως) με το καταπληκτικό "...... in New York" (παραγωγός ο Quincy Jones, στον ήχο ο Phil Ramone) είναι στάνταρ επιλογές (ανάμεσα και σε άλλες) for the wee hours of the morning.  ;)

 

Τις παραθέσεις του SF δεν μπορώ να της δω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Patsy ήταν εξαιρετική, τη γνώρισα μέσα από τη σχετική ταινία με τη θεά Jessica Lange στο ρόλο

 

σίγουρα ανέτρεψε την εικόνα που είχα για το είδος

 

ο Ρόι ήταν όντως συγκινητικός, κατά σύμπτωση τον τραγουδούσα μέσα από το κράνος το πρωί  ;D

 

η ΚΔ δεν με αγγίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, (επειδή ξεφύγαμε λίγο απ' το θέμα ;) ) θα ήθελα να σημειώσω ότι αυτό τον τρόπο σκέψης τον είχα και εγώ παλαιότερα (πολύ παλαιότερα για την ακρίβεια...)

 

Μεγαλώνοντας και γνωρίζοντας ανθρώπους που ακούνε διαφορετική μουσική από μένα κατάλαβα ότι δεν είναι μόνο αυτά που ακούω αλλά και άλλα και μάλιστα πολύ όμορφα. Ποτέ δε θα ξεχάσω την συνάντηση μ' ένα φίλο μου που μου έδωσε ν' ακούσω μερικούς δίσκους της Aguilera. Καταπληκτικές εικόνες δημιουργήθηκαν μέσα μου. Και είπα: "Γιατί όχι;"

 

Πρέπει να επιτέλους να καταλάβουμε ότι μουσική είναι και αυτό. Επειδή φίλε μου AlarV, "μπλέκεις" την εμπορική μουσική με τη μουσική που κινείται πίσω της χρήμα θα σου πω ότι και οι Dream Theater ή οι Metallica μουσική μέσω του χρήματος παίζουν... Συνεπώς, πρέπει να έχουμε μια ολική (όσο αυτό είναι δυνατόν) για τη μουσική. Και τη μουσική ως σύνολο.

 

Παλαιότερα επίσης, δεν άκουγα classic rock όσο ακούω τώρα και τη σνόμπαρα αρκετά (παίζει ήδη τσίτα το Wheels of Fire  ;D ). Η γνωριμία μου με τους Still Drunk με έκανε να αναθεωρήσω άρδην την άποψή μου. Και καλό είναι να ακολουθήσουμε τις συμβουλές ενός θρύλου της μουσικής, του Buddy Rich που έλεγε: "Μην βάζετε τους εαυτούς σας σε καλούπια και κουτιά και λέτε ότι εγώ είμαι jazz τύπος ή rock τύπος ή οτιδήποτε άλλο. Ακούστε και παίξτε μουσική ανεξαρτήτως τι ταμπέλα μπαίνει πάνω της".

 

Γι' αυτό και εγώ σπάνια βάζω ταμπέλες στη μουσική. Listening music and be free.... ;)

 

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι και οι Dream Theater ή οι Metallica μουσική μέσω του χρήματος παίζουν...

 

ολοι οσοι ΖΟΥΝ απο τη μουσικη (δηλαδη ειναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ)  μεσω... του χρηματος παιζουν...(αλλοιως δεν θα ηταν επαγγελματιες)  ;D απλα επειδη στην Ελλαδα οι μουσικοι που ζουν απο τη ΡΟΚ/εναλλακτικη/μη σκυλαδικοποπεντεχνη μουσικη ειναι σπανιοτεροι και απο το... unobtanium... ;D τα εχουμε μπερδεψει λιγακι ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα.....Ωραίος Σπύρο! SF, συμφωνώ μ' αυτό που λες. Ίσως να ανέφερα το στοιχειώδες αλλά οκ. Ήθελα να πω ότι έγινε αυτή η σύγχηση....

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δε νομίζω ότι τίθεται οποιοδήποτε θέμα σύγκρισης από πλευράς φωνής ανάμεσα σε Aguilera και Winehouse. Η Winehouse έχει μια μονόπλευρη ημικατεστραμένη φωνή (ποθ μου αρέσει πολύ) και η Aguilera έχει ένα διαμάντι. Άλλο τώρα ότι η Aguilera βγάζει ένα καλό τραγούδι ανά 10 ενώ η Winehouse ανά 2. Να δω πότε θα ξαναδούμε κάτι τόσο instant classic όσο το Back To Black.

 

Πάντως για να μη χάνουμε το perspective οποιοσδήποτε (σχεδόν) είναι στην κορυφή για χρόνια κάτι της προκοπής το έχει και ας μας χαλάει. Και η Britney το έχει. Καμιά φωνάρα δεν έχει, αλλά έχει στην τελική μια φωνή που κόλλαγε με αυτά που έλεγε. Τα φλώρικα/κοριτσίστικα/ναζιάρικα (και το Hit me baby one more time και το Everytime και το Toxic ήταν μια χαρά pop κομματάκια και να μου κάνετε τη χάρη ;D).

 

Για Rihanna φωνητικά δεν έχω να πω κάτι, καλή φωνή, τίποτα αριστουργηματικό. Το Umbrella και το Disturbia είναι από τα καλύτερα pop κομμάτια που έχω ακούσει τα (πολλά) τελευταία χρόνια.

 

Άλλο παράδειγμα η Nelly Furtado, με παραγωγό τον τεράστιο Timbaland έβγαλε έναν εξαιρετικό δίσκο ("Loose") με ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ (Maneater, Say It Right, All Good Things Come To An End).

 

Δε θα παραλείψω να αναφέρω την αγαπημένη μου Shakira. Κατά τη γνώμη μου όχι τίποτα φοβερό ως φωνή, αλλά καταπληκτικά κομμάτια. Το Ojos Asi είναι απλά κορυφαίο (μέχρι που το δολοφόνησε η Θεοδωρίδου).

 

Δε συνεχίζω γιατί νυστάζω ;D Αλλά παίζουν εκπληκτικά pop κομμάτια (όπως και πάντα, όπως και παντού). Κρίμα είναι να αποκλείουμε χιλιάδες συνθέσεις λόγω προκαταλήψεων.

 

Παρεμπιπτόντως, ωρέ AlarV έχεις avatar τους Queen και μετά έχεις πρόβλημα με την εμπορική μουσική;  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δε νομίζω ότι τίθεται οποιοδήποτε θέμα σύγκρισης από πλευράς φωνής ανάμεσα σε Aguilera και Winehouse.

 

πράγματι!  :)

 

(παρακάτω δε διάβασα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου