Προς το περιεχόμενο

volume drop σε σπλιταρισμα διπλου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα...εχω μια cort g290 με τους active emg 89/sa/sa...της εχω ρυθμισει ετσι το υψος των μαγνητων ωστε το σπλιταρισμα του διπλου να εχει την ιδια ενταση με τους υπολοιπους μονους γιατι αλλιως αν κατεβαζα και εβαζα στην ιδια ενταση τον διπλο με τους μονους το σπλιταρισμα δεν θα ακουγοταν καθολου..

 

το προβλημα μου ειναι λοιπον οτι οταν παιζω στους μονους και αλλαξω στον διπλο εχει πολυ μεγαλυτερη ενταση στα καθαρα..δεν με πειραζει που παραμορφωνει λιγο λογω υψους..τι μπορω να κανω ομως για να ισοσταθμισω την διαφορα εντασης απο μονους σε διπλο γτ ειναι πολυ εντονη και ωρες ωρες εκνευριστικη..??

 

μπορω με κομπρεσορακι να φτιαξω λιγο την κατασταση??

 

αυτη τη στιγμη παιζω στα καθαρα μονο με σπλιταρισμενο τον διπλο ετσι ωστε να ειναι στη ιδια ενταση με τους αλλους και να μην εχω προβλημα..σε πολυ gain η διαφορα εντασης δεν φαινεται..ομως σε καθαρα και σε κατι ενδιαμεσο σε πιο blues ηχο με λιγο overdrive η διαφορα ειναι μεγαλη..

 

τι μπορω να κανω λοιπον??

 

με καποιο κομπρεσορα η καποιο limiter να χαμηλωσω την ενταση του διπλου η να τον κατεβασω και παλι με κομπρεσορα να ''δυναμωσω'' την ενταση οταν σπλιταρει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα διαβάσει κάπου (μπορεί κι εδώ, δε θυμάμαι) ότι μπορείς να σηκώσεις τους πόλους με τη βίδα του διπλού και να χαμηλώσεις το μαγνήτη από τις δύο βίδες που τον κουνάνε όλο ώστε όταν σπλιτάρει (και παίζει με το coil του οποίου τους πόλους έχεις σηκώσει) να μειώσεις το volume drop και να έχει την ένταση που θες. Ελπίζω να έγινα κατανοητός :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ ενδιαφερον...η αληθεια ειναι ομως οτι ειναι κατι που δεν το ξερω και επειδη γενικα δεν το κατεχω και πααρα πολυ ακομα το θεμα με τις ρυθμισεις περα των βασικων αναρωτιεμαι αν θα μπορουσε να γινει κατι χωρις να πειραξω τους μαγνητες (επειδη ακριβως δεν ξερω πως και αν οντως γινεται αυτο που μου λες)..ευχαριστω για την απαντηση..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιεργαστηκα σημερα εναν διπλο μαγνητη που εχω χυμα για να καταλαβω ποια ειναι αυτη η βιδα που μπορω να την πειραξω και να ακουγεται το σπλιτ σε ιδια ενταση αλλα δυστυχως δεν εβγαλα ακρη..βιδες υπαρχουν στον μαγνητη που κοιτουσα (dimarzio) και ειναι 4 στο πισω μερος εκτος αν εννοεις αυτες που βρισκονται πανω στους πολους και γυρνανε (αν γυρνανε) με ισιο κατσαβιδι αποτι βλεπω..ελπιζω να καταλαβαινεις ποιες εννοω..ποιες βιδες λοιπον πρεπει να πειραξω για να το καταφερω αυτο??

 

ασε που στον emg δεν φενεται τπτ γτ εχει αυτο το κλασσικο cover απο πανω που εχουν οι emg..

 

τι κανω ρε παιδια??

κανενας πιο ευκολος τροπος δεν υπαρχει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους μαγνήτες σου ΔΕΝ πιάνει αυτό το "κόλπο" επειδή οι πόλοι τους ΔΕΝ έχουν βιδάκια για να ρυθμίζονται.

 

Καλύτερα ρύθμισε τον bridge κάπου ανάμεσα, έτσι ώστε σε humbucing mode να είναι λίγο περισσότερη η ένταση και σε single mode να είναι λίγο λιγότερη.

 

Ένας καλός κομπρέσσορας  θα συμμαζέψει κάπως της διαφορά έντασης, αλλά θα πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό.

 

 

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις να ζω με τη διαφορα εντασης η με το να χρησιμοποιω παντα κομπρεσορακι????

το δευτερο δεν με πειραζει...αν οντως γινεται δεν νομιζω να εχω προβλημα...οκ ενα παραπανω πεταλακι ειναι...καποιος φθηνος οπως πχ ο marshall θα κανει την δουλεια η θα πρεπει να παω σε κατι ακριβοτερο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις να ζω με τη διαφορα εντασης η με το να χρησιμοποιω παντα κομπρεσορακι????

 

Και με τα δύο. ;)

 

 

το δευτερο δεν με πειραζει...αν οντως γινεται δεν νομιζω να εχω προβλημα...οκ ενα παραπανω πεταλακι ειναι...καποιος φθηνος οπως πχ ο marshall θα κανει την δουλεια η θα πρεπει να παω σε κατι ακριβοτερο??

 

Δεν τον έχω δοκιμάσει, από ότι λένε είναι πολύ καλός.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν χρησιμοποιησω compressor θα πρεπει να ανεβασω το compression,το level η το attack για να φερω καπως την ενταση???

 

ποια θα ηταν γενικα μια καλη ρυθμιση για την περιπτωση αυτη αν υποθεσουμε οτι θα παρω το marshall που εχει emphasis,compression,level και attack???

 

ξερω οτι καποια πραγματα δεν ειναι ακριβως γτ αλλες κιθαρες ο ενας αλλες ο αλλος αλλα γουστα ο ενας αλλα ο αλλος απλα ρωταω καποια πραγματα χοντρικα σε οσους χρησιμοποιουν compressor και ειναι πιο εμπειροι σε αυτο το θεμα και καταλαβαινουν περιπου τι θα χρειαζοταν στην περιπτωση αυτη...

 

ευχαριστω..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το compressor θα παίξεις κυρίως. Μην το βάλεις τέρμα π.χ. γιατί ο ήχος σου θα είναι σαν φάτσα που έχει φάει τηγανιά.

 

Πάντως μην περιμένεις να λυθεί 100% το πρόβλημα.

 

Εκτός από αυτό, μπορείς να δοκιμάσεις και άλλα πράγματα, όπως π.χ. ένα booster που θα το ενεργοποιείς όταν σπλιτάρεις τον μαγνήτη, για να δίνει λίγη ένταση παραπάνω.

 

Δοκιμάζεις και βλέπεις τι σου αρέσει περισσότερο.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιεργαστηκα σημερα εναν διπλο μαγνητη που εχω χυμα για να καταλαβω ποια ειναι αυτη η βιδα που μπορω να την πειραξω και να ακουγεται το σπλιτ σε ιδια ενταση αλλα δυστυχως δεν εβγαλα ακρη..βιδες υπαρχουν στον μαγνητη που κοιτουσα (dimarzio) και ειναι 4 στο πισω μερος εκτος αν εννοεις αυτες που βρισκονται πανω στους πολους και γυρνανε (αν γυρνανε) με ισιο κατσαβιδι αποτι βλεπω..ελπιζω να καταλαβαινεις ποιες εννοω..ποιες βιδες λοιπον πρεπει να πειραξω για να το καταφερω αυτο??

 

ασε που στον emg δεν φενεται τπτ γτ εχει αυτο το κλασσικο cover απο πανω που εχουν οι emg..

 

τι κανω ρε παιδια??

κανενας πιο ευκολος τροπος δεν υπαρχει??

 

ναι εγώ έλεγα για τους πόλους στους "κανονικούς" μαγνήτες.

 

 

Δε μου λές έναν διπλό δεν έχεις; Αν ο διακόπτης που σπλιτάρει είναι dpdt μπορείς να το ρυθμίσεις ώστε να ενεργοποιείται κάποιο boost από την κιθάρα, μιας και οι emg έχουν το κύκλωμα με τη μπαταρία. Ψάξε να βρεις κανέναν μερακλή ηλεκτρονικό να σου κάνει τη μόντα  :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου