Προς το περιεχόμενο

volume drop σε σπλιταρισμα διπλου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι εναν διπλο εχω..επειδη δεν ξερω ποιοι ειναι οι διακοπτες dpdt οπως λες σου παραθετω τα στοιχεια της..

 

η κιθαρα ειναι αυτη..εδω φενεται το διακοπτακι της..

http://zvukan.ru/images/cort_g290_26929c62-1ebc-450d-8fe3-35c84217be3b.jpg

 

και τα specs της αυτα...

http://www.cortguitars.com/english/products/common/view.asp?product_id=116

 

δεν ξερω αν βοηθαω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου προτείνει ο skantzos είναι και η καλύτερη λύση, αλλά θα πρέπει να σου κάνει την μόντα κάποιος γνώστης.

 

Αν το διακοπτάκι είναι απλό (spdt) θα σου βάλει ένα διπλό (dpdt) το οποίο όταν σπλιτάρεις θα ενεργοποιεί ένα μικρό booster για να έρχεται στα ίσα της η ένταση. Χώρο έχει λογικά το cavity για ένα booster, και μιας και υπάρχει ήδη μπαταρία για να τροφοδοτεί τους emg, τα πράγματα απλουστεύονται.

 

Αν όλα αυτά που γράφω μοιάζουν κινέζικα, μην δίνεις σημασία, μάλλον φταίει η γείωση. :P

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν μια έμπνευση που μου ήρθε πρωινιάτικα :) θεωρητικά ξέρω ότι είναι απλό και γίνεται. Επίσης είναι φτηνό. Τη μπαταρία την έχει που την έχει η κιθάρα, οπότε ψάχνεις για μαστορα, γιατί στην πράξη δε κατέχω. :)

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ξανασκέφτομαι μπορεία να φτιάξεις κάτι σαν το noiz overdrive ή κάτι σαν κι αυτό και απλώς να αντικαταστήσεις το διακόπτη με 3pdt mini toggle για να κάνει το σπλιτάρισμα και να ανοιγει και το true bypass onboard boost σου. Αν βρείς πόσο boost θέλεις, βγάζεις το ποτενσιόμετρο και βάζεις κατάλληλη αντίσταση. Το μόνο θέμα είναι να τα κάνεις μαζεμένα για να χωράνε στην κιθάρα. Για μπαταρία θα παίρνεις από αυτή που έχει ήδη.

 

Με γεια σου λοιπόν  :D, αν δεν καταλαβαίνεςις τίποτα από όλα αυτα, μην ανησυχείς, πριν κανα 2 μήνες ούτε εγώ καταλάβαινα, αλλά έφτιαξα 2-3 φορές λάθος το noiz overdrive και άρχισα να ξεστραβώνομαι. Μας έκανε όλους "ηλεκτρονικούς" ο toneless! :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλα ολα αυτα και χιλια ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις απαντησεις....!!!

το προβλημα ειναι ομως οτι δυστυχως δεν κατεω και εγω παρα πολυ ακομα απο αυτα αν και καταλαβα περιπου αυτο που μου εξηγειτε..και ειναι και σχετικα καινουργια η κιθαρα και λυπαμαι η αληθεια ειναι να βαλω ακομα το χερακι μου γτ φοβαμαι μηπως βγαλω το ματακι μου..μηπως λοιπον θα μπορουσατε να με παραπεμψετε σε καποιον μαστορα που να ειναι σιγουρος η και καποιος απο εδω μεσα ακομα αν ενδιαφερεται (με το αζημιωτο φυσικα)..

 

εννοειται αν υπαρχει θεμα διαφημισης τοτε στειλτε πμ αν ειναι δυνατον...

 

και παλι ευχαριστω για ολες τις απαντησεις..!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν και εχει καιρο να συζυτηθει αυτο επειδη και μένα με απασχολουσε το θέμα ,μια και που το volume drop ειναι μεγάλο στον 89, η λύση είναι απλά ένα clean boost.εγω έτσι χρησιμοποιώ τον 89.Εχω τον διπλό εκει που θέλω και έχω μια ρυθμιση boost η compression στο nova system που φέρνει τη φάση στα ισα της με ένα πατηματακι οταν παιζει μονος.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το compressor θα παίξεις κυρίως. Μην το βάλεις τέρμα π.χ. γιατί ο ήχος σου θα είναι σαν φάτσα που έχει φάει τηγανιά.

 

Νομίζω ότι δεν θα μπορούσε κάποιος άλλος να το περιγράψει καλύτερα.  ;D ;D ;D

 

Απο την αλλη, ενα εξωτερικό boost πεταλάκι ή ενα ενεργό volume pedal, πιστεύω ότι θα έκαναν καλύτερη δουλειά.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα χρησιμοποιησεις τον κομπρεσσορα ωστε να ισοσταθμισεις την ενταση των "ΜΟΝΩΝ" με την ενταση του κανονικου διπλου.

 

Θα πρεπει οταν παιζεις με τους "μονους" να ρυθμισεις το LEVEL του κομπρεσσορα ωστε να εχεις την ιδια ενταση με τον κανονικο διπλο,ειναι πραγματικα πανευκολο και οι "μονοι" σου μαγνητες ετσι κι αλλοιως θα ακουγονται καλυτερα με τον κομπρεσσορα (θα βαλεις ΕΛΑΧΙΣΤΟ compression,χρσησιμοποιωντας τον περισσοτερο σαν booster )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

η αληθεια ειναι οτι μια μερα μετα αφου ανοιξα το θεμα πηρα το κομπρεσσορακι της marshall και ψαχνοντας και δοκιμαζοντας κατελειξα στις ρυθμισεις που προτεινε ο sf σημερα..ανεβασα το level και εβαλα λιγο compression και το προβλημα λυθηκε με αρκετα ικανοποιητηκο αποτελεσμα..

 

οντως ηταν πολυ ευκολο και απεφυγα και τις μοντες..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου