Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για προβαδικο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

έχω ένα χώρο 10 τετραγ.οπου προσπαθούμε να προβάρουμε με την μπάντα.Ειμαστε κιθαρα,μπασσο και ντραμς.1ονΤωρα θελουμε να βαλουμε και φωνη οποτε "ψαχνω" μονιτορς και κονσολα.Το θεμα ειναι οτι αυτο το καιρο (2ον)σκεφτομαι επισης οτι καλο θα ηταν να ηχογραφησω και τπτ στο pc κυριως καποια ριφ και ιδεες που εχω ωστε να μην τα ξεχασω,αλλά και(3ον) κάποια δοκιμαστικα φωνητικά.Θα μπορω να ηχογραφησω στο pc με την κονσόλα ή χρειαζομαι καποια εξωτερικη καρτα ηχου?4ονΕπίσης επειδή ο μπασσιστας εχει ενα μικρο ενισχυτη και μας μαμει καθε φορα για να χαμηλωσουμε ωστε να ακουγεται...υπαρχει η δυνατοτητα να ακουγεται το μπασσο ταυτοχρονα με την φωνη απο τα μονιτορς?

Παρεπιπτωντος εχω την tonelab se,μπορω μηπως απλα να την συνδεσω στο pc(μεσω midi) και να ηχογραφήσω με καποιο πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου.

1ον 2ον 3ονΦυσικα και θα μπορεις να ηχογραφισεις,απο το απλο Line in της μητρικης καρτας ηχου.Θα χρειαστεις μονο εναν ανταπτορα στερεο τζακ σε στερεο μινι τζακ και ενα προγραμμα να ηχογραφει...Αρκει αν οι απαιτησεις σου ειναι αυτες και μονο...Αν ομως θελεις να ασχοληθεις περισσοτερο με ρεκορντιν,μιξιν κ.α. τοτε παει αλλου το πραμα!

4ον Απο τα μονιτορ φυσικα και θα μπορεις να βγαλεις οτι θελεις...

5ον Τωρα για την tonelab εχω την εντυπωση πως δεν γραφεις μεσω midi και νομιζω πως ειναι μονο για update αλλα μπορεις να γραφεις απο lineout-adaptor-pc(με καποια προβληματα στο (latency).

Οτι αποριες εχεις,διατυπωσε τες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω φιλε για τις απαντησεις :)

σε πρωτη φαση με ενδιαφερει να εχουμε φωνη στην προβα και να μπορω να κανω καμια απλη ηχογραφηση απο κιθαρα ή φωνη.

και τωρα ερωτησεις...

1ον θα μπορω να ηχογραφησω ταυτοχρονα κιθαρα και φωνη εαν χρειαστει(μεσω της κονσολας),ή αυτο συγκαταλέγεται στο recording(και χρειαζομαι καρτα ηχου)?

2oνΠοσα watt θα πρεπει να ειναι τα μονιτορς περιπου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις εγώ πήρα αυτό http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/de_DE/-/EUR/ViewParametricSearch-SimpleOfferSearch;pgid=uGT6AvGUHpVSR0MYsAoS2CO400001-05przS;sid=h_VIJfvngetIJbD1M0vDwfUkTUHyEDuWNNk=

μαζί με τον δεύτερο κιθαρίστα... θεωρητικά μπορώ να ηχογραφίσω απ'την έξοδο της στην κονσόλα όμως έχω θόρυβο!! πράγμα που δεν καταλαβαίνω...

κατα τ'αλλα είναι ΤΕΛΕΙΑ για μενα που έχω ηλεκτρική ντραμ, μπάσσο κιθάρες και φωνή...

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2oνΠοσα watt θα πρεπει να ειναι τα μονιτορς περιπου?

 

αν θες τα μόνιτορ να βγάζουν και το μπάσο, βεβαιώσου πως κατεβαίνουν ως τους 40 κύκλους περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον θα μπορω να ηχογραφησω ταυτοχρονα κιθαρα και φωνη εαν χρειαστει(μεσω της κονσολας),ή αυτο συγκαταλέγεται στο recording(και χρειαζομαι καρτα ηχου)?

2oνΠοσα watt θα πρεπει να ειναι τα μονιτορς περιπου?

 

1ον Θα μπορεις να ηχογραφεις οτι υπαρχει πανω στην κονσολα,ταυτοχρονα.

Μεχρι και ολη τη μπαντα(αν τη χωραει η κονσολα).

2ον Και με 100watt(εκαστο) θα κανεις δουλεια σου.Προτιμησε κατι σε αυτοενισχυομενο να γλιτωσεις κι απο ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις  :)

 

2 πραγματα που δεν καταλαβα...

1ον

αν θες τα μόνιτορ να βγάζουν και το μπάσο, βεβαιώσου πως κατεβαίνουν ως τους 40 κύκλους περίπου

τι ειναι αυτοι οι κυκλοι(σε τι αναφερονται)?

2ον

δεν υπαρχει η δυνατοτητα να παρω αυτοενισχυομενη κονσολα για να γλιτώσω τον ενισχυτη εαν τα μονιτορς δεν ειναι αυτοενισχυομενα?

2 επιπλεον ερωτησεις  ;D

3ον η "κατηγορια" των μονιτορς που χρειαζομαι ειναι αυτη>>>> http://www.thomann.de/gr/loudspeakers.html ?

4ον

ποια η διαφορα των stage monitors ?

ευχαριστώ!

φιλε savasavram ωραιο σετακι,και σου ηρθε και οικονομικα αφου ησασταν 2 ατομα  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον Οι κυκλοι ειναι Hz δλδ μοναδα μετρησης ηχητικων συχνοτητων.

Με απλα ελληνικα υπαρχουν μπασα,μεσαια,πριμα και μετριουνται σε Hz.

Ο φιλος επανω εννοει να παρεις ηχειο που να αποκρινεται σε χαμηλες συχνοτητες για να βγαινει καλυτερα το μπασσο...

2ονΚανενα προβλημα

3ον Αυτο δεν ειναι κατηγορια,αλλα ολα τα ηχεια του thomann

4ον Τα stage μονιτορς ειναι τα μονιτορ που ειναι πανω στο stage(δλδ σκηνη) με σκοπο να ακουει ο εκαστοτε μουσικος-τραγουδιστης τον εαυτο του κι οτι αλλο θελει αυτος, και δεν διαφερουν σε τπτ απ ολα τα κοινα μονιτορ.Με τη χρηση εχει να κανει αυτος ο ορος.

 

Για την περιπτωση σου θα προτεινα ενα οικονομικο ζευγαρι μονιτορ 12ιντσα αλλα σημασια εχει εσυ τι θελεις και τι ζητας...

Μη δισταζεις,ρωτα οτι θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Hz δεν είναι μονάδα μέτρησης ηχητικών συχνοτήτων. Είναι γενικά μονάδα μέτρησης συχνοτήτων και εκφράζεται όχι σε κύκλους, αλλά σε κύκλους (ή γενικά περιοδικές επαναλήψεις ενός φαινομένου, κυρίως ημιτονοειδείς) ανά δευτερόλεπτο. Από κει και πέρα, βρίσκει συχνή χρήση στις εφαρμογές ήχου, αλλά όχι αποκλειστικά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου