Προς το περιεχόμενο

Έλλειψη στοκ στα ελληνικά μαγαζιά?


chrisgtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, την προηγουμενη βδομαδα πηγα μια κλασσικη κιθαροτσαρκα στην αθηνα και ειδα οτι αρκετα "καλα" μαγαζια ηταν μισο αδεια με ενα καρο ελλειψεις.

 

Επεισης επειδη αυτο το καιρο θα παρω ενα καινουριο τρομπονι πηγα σε τρια μαγαζια που εχουν μονο πνευστα και δεν ειχαν τπτ. Στο ενα μαγαζι (το οποιο υπαρχει 40 χρονια δεν ξερω και γω) μου ειπαν την εξης ατακα:

ε... να φεραμε αυτο το σαξοφωνο και δεν μπορουμε να φερουμε  τιποτα αλλο αμα δεν το πουλησουμε πρωτα.

 

Δεν θελω να κανω κριτικη στα μαγαζια, γιατι αμα ειχαν δουλεια θα φερνανε εμπορευμα,πιστευω, αλλα στην γενικοτερη κατασταση.

Δεν ξερω που θα φτασει η κατασταση.   

 

??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πλέον αγοράζουν πολύ λίγοι από ελληνικά μαγαζιά, και ειδικά όργανα, γι'αυτό και οι περισσότεροι καταστηματάρχες το σκέφτονται διπλά πριν παραγγείλουν οποιοδήποτε όργανο έτσι απλά για να το'χουν. Απ'τη μια λογικό είναι, από την άλλη απαιτούμε και από τον εκάστοτε μαγαζάτορα να φέρνει τα πάντα για να τα δοκιμάζουμε και να μπορέσουμε μετά να τα πάρουμε φθηνότερα απ'έξω. Δεν επικροτώ ορισμένες τραγικές καταστάσεις καθαρής αισχροκέρδειας, είτε αυτό είναι πένες είτε ένα υπερτιμημένο σετάρισμα, αλλά στο συγκεκριμένο δεν μπορώ να πω πως δεν τους δικαιολογώ. Η ελληνική αγορά μουσικών οργάνων, πέραν ίσως από περιφερειακά και αναλώσιμα δεν έχει και πολύ μέλλον - και κατ'εμέ ούτε πολύ παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aστα να πανε φιλε μου :-\Και εγω βλεπω αυτη την κατασταση και επειδη τωρα ουσιαστικα ξεκιναω την ζωη μου(ειμαι 3η λυκειου) εχω αρχισει και ψιλοαπελπιζομαι.

Δηλαδη σε 2-3 χρονια αν συνεχισουμε ετσι,που θα βρισκομαστε.Εννοω ως χωρα.Στα ματια μου πραγματικα φαινεται πολυ πιθανη και καθολου μακρινη και η επισημη πτωχευση.

 Προχθες ειχα παει για χορδες(παιρνω dr black beauties 11αρες) και ακουσα το φοβερο:''Δεν τις φερνουμε πια γιατι ειναι ακριβες''

 Δηλαδη φαντασου αν δεν εχουν λεφτα οι μαγαζατορες να φερουν χορδες σε μια α ποικιλια,οι οποιες ειναι ισως το μουσικο ειδος με την μεγαλυτερη καταναλωση,που πηγαινουμε;

 Και δυο φορες που ετυχε να παω στο golden hall(το καταραμμενο ειναι στα μερη μου)για να αλλαξω κατι δωρα,και ειδα τις κυραδες να κανουν ''αγχολυτικα'' ψωνια,μου γυρισε το ματι.Και σκεφτομαι,αν το επαθα εγω που ενταξει οι δικοι μου δεν ειναι και πλουσιοι,αλλα ποτε δεν μου ελειψε τιποτα και δεν πεινασα(ακομα),το καθε κακομοιρο ανθρωπακι που ηρθε να χτισει το μελλον του και τραβαει οσα τραβαει και τα βλεπει αυτα,πως παιζει να νιωθει; :-\Ουτε να φανταστω δεν μπορω τι μιση δημιουργουνται στα μοιχεια των φτωχοτερων ομαδων οταν βλεπουν τετοιες συμπεριφορες και τετοια απανθρωπη κυριολεκτικα κατασταταληση πορων.

 Ζητω συγνωμη αν μπερδεψα-ξεφυγα αλλα πραγματικα ετσι σκεφτηκα με αφορμη αυτα που ειπες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, το γεγονός οτι οι λιμενεργάτες στον Πειραιά είχαν απεργία και πολλά προϊόντα είχαν ξεμείνει εκεί μπορεί να σημαίνει οτι κάποια μαγαζιά περιμένουν να έρθει η σειρά τους να εκτελωνιστούν τα κοντέινερ τους.

 

Από την άλλη και χωρις τις παραγγελίες απ'έξω, υπάρχει μια κάποια οικονομική στενότης στην αγορά...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον αγοράζουν πολύ λίγοι από ελληνικά μαγαζιά, και ειδικά όργανα, γι'αυτό και οι περισσότεροι καταστηματάρχες το σκέφτονται διπλά πριν παραγγείλουν οποιοδήποτε όργανο έτσι απλά για να το'χουν. Απ'τη μια λογικό είναι, από την άλλη απαιτούμε και από τον εκάστοτε μαγαζάτορα να φέρνει τα πάντα για να τα δοκιμάζουμε και να μπορέσουμε μετά να τα πάρουμε φθηνότερα απ'έξω. Δεν επικροτώ ορισμένες τραγικές καταστάσεις καθαρής αισχροκέρδειας, είτε αυτό είναι πένες είτε ένα υπερτιμημένο σετάρισμα, αλλά στο συγκεκριμένο δεν μπορώ να πω πως δεν τους δικαιολογώ. Η ελληνική αγορά μουσικών οργάνων, πέραν ίσως από περιφερειακά και αναλώσιμα δεν έχει και πολύ μέλλον - και κατ'εμέ ούτε πολύ παρόν.

 

Οκ φιλος,συμφωνω αλλα οταν πας σε γνωστο μαγαζι  στο Μαρουσι που μενω(ονοματα δεν λεμε οικογενειες δεν θιγουμε,πολλοι καταλαβαινουν) για να δοκιμασεις ενα mesa boogie οπως ειχα παει εγω και με πολλους πονους και κοπους εχεις μαζεψει τα λεφτα,και σου λεει αυτος ειναι ακριβος.Εχεις  τα λεφτα;Και αφου τα εχεις,δεν παιρνεις ενα marshall που ειναι οι καλυτεροι;Ε...τοτε λογικο δεν ειναι να μην τον παρεις απο εκει;Δηλαδη εχω αδικο που προσωπικα,παρ'ολη την ηλικια μου θελω σοβαροτητα και μια α ευγενεια(οπως ευγενικος ειμαι οταν παω να αγορασω κατι);Γι'αυτο λοιπον οταν ξαναμαζεψω λεφτα για ενα σοβαρο ενισχυτη που θελω(ενα herbert ;D) θα δωσω και 100ε extra και θα παω με german wings στο music store.Λογικο δεν ειναι; :-\

 Σορυ για τον πλατιασμο αλλα οντως με τετοια συμπεριφορα(δεν μιλαω για αλλα πρακτικα θεματα) λογικο ειναι να μην υπαρχει μελλον στην ελληνικη μουσικη αγορα :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

.Στα ματια μου πραγματικα φαινεται πολυ πιθανη και καθολου μακρινη και η επισημη πτωχευση.

 

 

εεεεεε.....εεεεεεε.........εεεεερχεται..................

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, το γεγονός οτι οι λιμενεργάτες στον Πειραιά είχαν απεργία και πολλά προϊόντα είχαν ξεμείνει εκεί μπορεί να σημαίνει οτι κάποια μαγαζιά περιμένουν να έρθει η σειρά τους να εκτελωνιστούν τα κοντέινερ τους.

 

Από την άλλη και χωρις τις παραγγελίες απ'έξω, υπάρχει μια κάποια οικονομική στενότης στην αγορά...

 

Οντως εχουν ξεμεινει αρκετα πραγματα οπως μου εχουν επιβεβαιωσει και αρκετοι γνωστοι κιθαρομαγαζατορες ;)Αλλα ο φιλος chrisgtr μιλαει για ενα αλλο φαινομενο.Αν μου επιτρεπεται,αυτο το κανουν πολυ και στον νακα.Αν δεν πουλησουν καποιο συγκεκριμενο ποσο σε οργανα,δεν μπορουν να φερουν αλλα,ειδικα ακριβα.Ειναι τακτικη για καποιους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεεεεε.....εεεεεεε.........εεεεερχεται..................

 

Δεν το λες ειρωνικα ε; :)Καταλαβαινεις τι εννοω,σωστα; :)Κοιτα μονο με το φαινομενο της πιστωτικης καρτας ποσοι και ποσες πνιγονται ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως εχουν ξεμεινει αρκετα πραγματα οπως μου εχουν επιβεβαιωσει και αρκετοι γνωστοι κιθαρομαγαζατορες ;)Αλλα ο φιλος chrisgtr μιλαει για ενα αλλο φαινομενο.Αν μου επιτρεπεται,αυτο το κανουν πολυ και στον νακα.Αν δεν πουλησουν καποιο συγκεκριμενο ποσο σε οργανα,δεν μπορουν να φερουν αλλα,ειδικα ακριβα.Ειναι τακτικη για καποιους ;)

αν ειναι τακτικη ειναι καινουρια γιατι παλιοτερα κατι θα εβρισκες. και ναι ο νακας ηταν ηταν ενα απο τα μαγαζια που πηγα και δεν ειχαν τιποτα. παντος δεν νομιζω να βοηθισει κανεναν αυτη η τακτικη, ουτε τους πελατες και σιγουρα οχι τους μαγαζατορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε μου καθολου ειρωνικα και μαλιστα το εχω παρει χαμπαρι εδω και καποια χρονια....ειμαστε η χωρα του τιποτα ...δεν παραγουμε τιποτα......κοιτα τους περισσοτερους γνωστους σου.....το 80% δουλευει σε καποια τραπεζα,σε καποια ΔΕΚΟ....σε καποιο μαγαζι.......εστιατοριο..ειμαστε η χωρα της παροχης υπηρεσιων και μαλιστα κακων........αλλα και μια χωρα οπου ο ιδιωτικος τομεας ειναι ανυπαρκτος......και μαλιστα ολοι οι ιδιωτες βριζουν το δημοσιο...αλλα τα μονα εργα που αναλαμβανουν ειναι του δημοσιου και πληρωνονται απο αυτο αδρα......καμια ιδιωτικη πρωτοβουλια απολυτως..........

 

εγω δουλευα στην μεγαλυτερη βιομηχανια αυτοματισμων και βιομηχανικων πεδιων-υποσταθμων...στα ΒΑΛΚΑΝΙΑ και καθε ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ επι 3 συνεχη χρονια επαιρνα μια τσαντα μανταρινια απο τον κηπο του αφεντικουλη μας........τι να λεμε μετα..........

 

 

ρε βουρ για πτωχευση.......

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου