Προς το περιεχόμενο

iMac + Firebox = Θορυβος


pippis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πριν 2 εβδομάδες αγόρασα ένα καινούργιο iMac για να αντικαταστήσει στις οικιακές ηχογραφήσεις το macbook μου. Καρτά κράτησα την ίδια, μια Presonus Firebox, η οποία τα πήγαινε μια χαρά με το macbook και τα BX8 μου. Αγόρασα και το απαραίτητο firewire από 400 σε 800 καλώδιο.

 

Το πρόβλημα είναι ότι με το τωρινό setup έχω ένα συνεχόμενο θόρυβο, υψηλό σε συχνότητα, ο οποίος αν και δεν ακουγεται πολύ, είναι τόσο εκνευριστικός που μου προκαλεί πονοκέφαλο μέσα σε 2 λεπτά. Αρχικά σκέφτηκα ότι φταίει το ρεύμα που πάει στα ηχεία (τροφοδοτούνται όχι και από το καλύτερο πολύμπριζο) αλλα τελικά ο ίδιος θόρυβος υπάρχει και στα ακουστικά.

 

Σκέφτομαι ότι στην καλύτερη πρέπει να πάρω άλλο καλώδιο και στην χειρότερη ότι φταίει το chipset του iMac..

 

Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει τί μπορεί να φταίει, ας δώσει φώτα, θα το εκτιμήσω πολύ.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα mobile rec session με το firebox έφταιγε όχι τίποτα άλλο, αλλά το wireless lan του χώρου. Όταν μετέφερα το firebox μακριά από το modem-router όπου το σήμα του έπεσε σε ισχύ, ο θόρυβος εξαφανίστηκε.

 

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις και το Airport.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου