Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Digitech Digidelay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, πριν καμιά βδομάδα αγόρασα το delay της Digitech το οποίο μου βγάζει ένα πρόβλημα. Αρχικά να διευκρινίσω οτι το πετάλι το τροφοδοτώ με μπαταρία γιατί δεν έχω τροφοδοτικό.

Εκεί που παίζω, λοιπόν, μετά από κανένα 15'-20' το πετάλι κάνει έναν ήχο σαν αυτόν που κάνει ένας ενισχυτής όταν κλείνει (πιο χαμηλό) και σταματάει να παίζει. Να διευκρινίσω οτι η led του παραμένει αναμένη και δεν σβήνει οταν το πατάω. Γενικότερα, το πετάλι σταματάει να επικοινωνεί και για να ξαναπαίξει πρέπει να του αποσυνδέσω τα καλώδια, να περάσει λίγη ώρα και μέτα να το ξαναβάλω να παίξει (ώσπου να επαναληφθεί η ίδια ιστορία.

 

Αν το πρόβλημα δεν είναι η μπαταρία, έχει κανείς ιδέα τι αλλο παίζει? Μήπως είναι ελλατωματικό το συγκεκριμένο πετάλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το led παραμενει αναμμενο, λογικα δε φταιει η μπαταρια, αφου συμφωνα με το manual :

 

If

the LED becomes dim or does not light when the cables are connected,

the battery needs to be replaced.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση οτι πρόκειται για την μπαταρία...

Δοκίμασες τη στιγμή που το κάνει να του αλλάξεις τη μπαταρία και να βάλεις καινούρια;

Το ότι το led δεν σβήνει, είναι ίσως επειδή η μπαταρία που απομένει αρκεί για να το κρατά αναμμένο, όμως δεν είναι αρκετή για να παίξει κιόλας το πετάλι.

Κάνε το τέστ με μπαταρίες - δανείσου και ένα τροφοδοτικό και δες...

 

Γενικότερα έχω την εντύπωση πως λόγω του οτι τα delay είναι ενεργοβόρα πετάλια, δεν ενδείκνυται να τα λειτουργείς με μπαταρία καθώς δε την παλεύουν παρα μόνο για λίγο.

 

Εύχομαι να βοήθησα.

 

Και όλα τα παραπάνω να μην είναι κουταμάρες, μια και είναι απλά υποθέσεις!!!

 

Τέεεεεελειαα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό για την μπαταρία και το πόσο γρηγορα την καταναλώνει, ισχύει απόλυτα. Ούτως ή άλλως το γράφει και στο manual οτι η διάρκεια ζωής της είναι περίπου 4 ώρες (ενώ στα υπόλοιπα αναλογικά πετάλια μου η μπαταρία διαρκεί 4 αιώνες). Η αγορά του τροφοδοτικού είναι στα άμεσα σχεδια μου, εξάλλου.

Απλά θέλω να διαπιστώσω αν υπάρχει κάτι ελλατωματικό στο πετάλι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντησω και εγω με σιγουρια  ;)Επειδη ημουν κατοχος του καταπληκτικου πεταλιου.Ειναι το πιο ενεργοβορο πεταλι που υπαρχει η μπαταρια του δεν κραταει και πολυ η μονη λυση ειναι ενα τροφοδοτικο ΚΑλο πανω απο 500 ma αφου αν θυμαμαι καλα το digidelay ειναι 110 ma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγόρασες καινούργιο? Λογικά θα έχει εγγύηση....

 

Πολύ πιθανό πάντως να είναι μπαταρία. Βάλε μια καινούργια ΚΑΛΗ μπαταρία και όχι αυτές του ενός ευρώ ;D και βλέπεις....

Δεν έχεις και κανένα τροφοδοτικό ή κανένας φίλος να το δοκιμάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγόρασες καινούργιο? Λογικά θα έχει εγγύηση....

 

Πολύ πιθανό πάντως να είναι μπαταρία. Βάλε μια καινούργια ΚΑΛΗ μπαταρία και όχι αυτές του ενός ευρώ Grin και βλέπεις....

Δεν έχεις και κανένα τροφοδοτικό ή κανένας φίλος να το δοκιμάσεις?

 

Καινούριο είναι απ'το dv247 οπότε θα πρέπει μπλέξω με επιστροφές αν τελικά υπάρχει πρόβλημα. Η μπαταρία είναι καλή. Αν υπάρχει πάντως κάποιος από Ξανθη με τροφοδοτικό να μου κάνει την εξυπηρέτηση θα ήμουν ευγνώμων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα έπρεπε να ΜΗΝ το κάνει με την μπαταρία, ΑΝ είναι ΚΑΛΗ! Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις μια άλλη για να το σιγουρέψεις και αν κάνει τα ίδια να το επιστρέψεις.

Έχω την εντύπωση ότι συμφορουμίτης που επέστρεψε κάτι στο dv247 δεν πλήρωσε ούτε ταχυδρομικά... δεν είμαι όμως σίγουρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα επεστρεψε το. Οταν εχει προβλημα η μπαταρια απλα δεν αναβει. Αν δε σβηνει μπορει να εχει προβλημα απο footswitch εως κατι να βραχυκυκλωνει.

Και επειδη τα ντιλεγια ειναι τα ποιο περιεργα εφφε Μη μπεις στο κοπο καν να το ψαξεις ;D

ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ ΤΟ ΚΟΛΛΑΣ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥΣ

Ασε ρε παιδια δε καηκα εγω με το καρμπονακι της mxr?(και αλλοι 2 εδω μεσα)

Α ΡΕ ΚG GREEK ΘΑ ΣΕ ΦΑΩ ΡΕ ΚΑΝΤΕΜΗ!!!!!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω δει το digidelay να κάνει τέτοια κόλπα. Τις τρώει τις μπαταρίες για πρωινό. Συμπαίκτης μπασίστας άλλαζε 2 "super duper nitro turbo" μπαταρίες το 3ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου