Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Digitech Digidelay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα επεστρεψε το

 

Οκ, ας χαλαρώσουμε τώρα.

 

Ο άνθρωπος πόσταρε μια απορία του, δίχως κάν να μπεί στον κόπο να αλλάξει μια μπαταρία. Αυτό απο μόνο του είναι βιαστικό και παράλογο, οπότε μην παραλογιζόμαστε κι οι υπόλοιποι....

 

Αγαπητέ Jeremy (απο την όμορφη Ξάνθη  ;) ) κάνε τον (πολύ απλό) κόπο να βάλεις μια ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ μπαταρία στο digidelay σου και σε παρακαλώ γράψε μας τις διαπιστώσεις σου.

Μην ξεχνάς πως το digidelay είναι μια ΨΗΦΙΑΚΗ συσκευή η οποία χρειάζεται 9 βολτς για να λειτουργήσει σωστά. Αν η μπαταρία που τώρα το τροφοδοτεί είναι πχ στα 8.5 βολτ, τότε λογικότατα θα έχεις θέμα.

 

Ούτε επιστροφές, ούτε πανικός, ούτε ταλαιπωρία.

 

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά αυτό δεν είναι delay είναι accelerate :o άκου μπαταρία κάθε τρίωρο :o Τι διάολο έχει και θερμοσίφωνο πάνω;;

 

2 μπαταρίες. Μία για να αρχίσουμε, και μία για να τελειώσουμε.

Και ιδιαίτερα ευχάριστο στην μέση ενός κομματιού... Ειδικά σε κανα σόλο, "πάω να μαζέψω χόρτα καλύτερα...". Αλλά τι να κάνεις, αυτές είναι οι χαρές του ηλεκτρισμού...  :D (αυτό και τα χαλασμένα καλώδια... :D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Το προβλημα με την τροφοδοσία λύθηκε, με το τροφοδοτικό όλα οκ, απλά δεν ήξερα εξ αρχής οτι τρώει την μπαταρία ΤΟΣΟ γρήγορα και γι αυτο θεώρησα οτι υπαρχει καποιο αλλο προβλημα.

 

Μου προέκυψε όμως κάτι καινούριο: στα modes 1,2,3 και 4 έστω οτι μετράω με το tap tempo 4 τεταρτα σε μια οποιαδήποτε ταχύτητα. Ας πούμε οτι χτυπάω μια νότα στο πρώτο τέταρτο του μέτρου και φυσικά περιμένω να ακούσω τη δεύτερη απο το delay στο δεύτερο τέταρτο του μέτρου κοκ. Το πολύπαθό μου delay, όμως, παίζει την πρώτη επαναλαμβανόμενη νότα στην άρση του πρώτου τετάρτου και φυσικά τις υπόλοιπες νότες στις άρσεις του δευτέρου του τρίτου και του τετάρτου τετάρτου αντίστοιχα.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός...το πρόβλημα πάντως δεν το έκανε μόλις το πήρα και το τροφοδοτούσα με μπαταρία. Τώρα το κάνει και με μπαταρία και με τροφοδοτικό. Εχει κανείς καμιά ιδέα?

 

Υ.Γ. Ξεχασα να πώ οτι στα modes 5 και 6 όλα λειτουργούν φυσιολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μόλις το συνέδεσα στο out1 (mono) λύθηκε το πρόβλημα.  :)

Οπότε μου μένει μόνο η απορία: γιατι αυτό που παρέθεσα παραπάνω συμβαίνει όταν συνδέω το πετάλι μου μέσω της Out 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι προφανως φιλε μου το output 2 ειναι για stereo οπου η μια επαναληψη ειναι για τον χρονο που την χτυπας ( και δεν ακουγεται στον ενισχυτη σου) και η αλλη που ακουγεται ειναι η αρση. ουσιαστικα αν ειχες stereo ( 2 ενισχυτες πχ) θα ακουγοταν ερωτηση-απαντηση το delay στους 2 ενισχυτες. και εσυ ακους μονο την απαντηση( αρση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μολις το διαπιστωσα και μονος μου...θα πρεπει να ψαχνω λιιγο παραπανω πριν ποσταρω μου φαινεται!

Ευχαριστώ αγγελε μπλουζ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

να κανω μια ερωτηση λιγο ακυρη? (ειπα να μην ανοιγω νεο θεμα)

 

το digidelay θα σηκωνε μοντα για να παιρνει expression pedal ? και αν ναι ποσο θα κοστολογουνταν αυτο χονδρικα?

 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω υποψη μου κατι συγκεκριμενο για γνωστό modification στο digidelay που θα του επιτρεπει να δεχεται expression, αλλα δες αυτο το θεμα :

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167004.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου