Προς το περιεχόμενο

Μουσική Παραγωγή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα όργανα στα οποία δουλεύω κυρίως είναι μια ακουστική κιθάρα, ενα βιολί και ένα πιάνο... από εκεί και πέρα παιδεύομαι με ενορχηστρώσεις με κάποιους ατμοσφαιρικούς ήχους αλλα και πιο Synth ήχους που μπορεί να χρησιμοποιήσω... Ίσως και κάποια ηλεκτρική που και που... Νιώθω πως είμαι χαμένος σε έναν ατελείωτο κόσμο φίλε...

Είμαστε όλοι άνθρωποι σε έναν κόσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

φίλε μου κατεβάζω μια συλλογή από βιβλία και σημειώσεις... αν θες θα στην περάσω.. .στείλε μου ένα μαιλ!

Φιλε μου...

 

αν αυτό που κατεβάζεις είναι παράνομα κατεβασμένο, τότε καλό θα ήταν να μην το κατεβάσεις και να μην το δώσεις. Γιατί αλλιώς ζημιώνεις τους συγγραφείς και δείχνεις τον λιγότερο δυνατό σεβασμό σε ανθρώπους που έχουν ξοδέψει χρόνο και χρήμα για να γράψουν αυτά τα βιβλία και τις σημειώσεις, κτλ.

 

απλά να σχολιάσω ότι το γεγονός ότι θέλησες να μοιραστείς αυτά που (θα) έχεις ΕΙΝΑΙ πολυ καλό, και είναι αυτό που κάνει το Ιντερνετ αυτό που είναι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώθω πως είμαι χαμένος σε έναν ατελείωτο κόσμο φίλε...

 

Χεχε… καταλαβαίνω!  Έτσι φαίνεται σε όλους στην αρχή, αλλά μην πτοείσαι! Άμα πάρεις μπρος και συνειδητοποιήσεις με τον καιρό τι θες να κάνεις και τι θέλεις να ακούσεις, όλα θα πάνε όπως πρέπει. Και μόλις καταλάβεις ορισμένες βασικές λειτουργίες που εφαρμόζονται παντού και κάποια πράγματα που γίνονται ψιλοστάνταρ… ποιος σε πιάνει!!!

 

Άσχετα από το είδος της μουσικής (που απ' ότι καταλαβαίνω δεν χρειάζεται και πολλά φρου-φρου κι αρώματα..) δοκίμασε να πειραματιστείς εσύ με κάποια πράγματα. Για παράδειγμα δοκίμασε να βάλεις στο βιολί εφφέ όπως phaser ή delay, ακόμα και distortion. Θα δεις πως μπορεί να αλλάξει η ιδιότητα του οργάνου. Βάλε ας πούμε κομπρέσσορα και chorus στην ακουστική και θα δεις πως αλλάζει η διάσταση της κιθάρας σου.

 

Αυτά όλα μπορεί να μη χρειάζονται στη μουσική σου, γιατί ίσως θεωρήσεις ότι είναι υπερβολικά για το τελικό αποτέλεσμα, αλλά έχει πλάκα να τα ψάχνεις! Ειδικά τα pro tools έχουν μερικά πολύ ωραία προγράμματα ήδη, μπορείς να αρχίσεις να ασχολείσαι με αυτά.

 

Είναι μεγάλο θέμα η μίξη και πολύ σημαντικό. Και ακόμα έχουμε αναφερθεί μόνο σε κάποια βασικά πραγματάκια. Πού να εμβαθύνεις κιόλας...

Υπομονή θέλει και όρεξη! Όσο περισσότερο το ψάχνεις εσύ το θέμα τόσα περισσότερα θα μάθεις. Είναι καλό επίσης που ξεκινάς να το ψάχνεις απο αυτή την ηλικία, σε λίγα χρόνια θα είσαι ξεφτέρι!!!  Και φυσικά προσπάθησε να μην "αποτελειώσεις"  τα αυτάκια σου απο τώρα, λιγάκι προσοχή θέλει μονάχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές ταπεινές σκέψεις με έναυσμα τα μηνύματα των infectme247 και Νικόλας. Αν φτάσεις στο σημείο να έχεις μπροστά από τα αυτιά σου μια μίξη που ακούγεται όμορφα, δεν κουράζει το αυτί, με το λιγότερο δυνατό compression έχεις στείλει τον mastering engineer για διακοπές.

 

Μην σε απασχολεί τόσο η ένταση των exports σου όσο άλλα πράγματα κατά την διάρκεια της ενασχόλησης σου μπροστά από το DAW. Αν τα σχετικά levels των καναλιών είναι κατάλληλα προγραμματισμένα ένα απλό σήκωμα του master bus φτάνει. Το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο με το normalizing του mixdown μετά από export, οπότε ΜΗΝ το κάνεις.

 

Φρόντισε να καταγράφεις μεστά lines.

 

Τέλος νομίζω ο Νικόλας κατέγραψε στο κείμενο του την ιεραρχία στις προτεραιότητες κατά την διάρκεια ενασχόλησης με ένα project: Μια καλή σύνθεση θα σε γλιτώσει από πολύ κόπο σε όλα τα υπόλοιπα στάδια, όπως ένα καλό recording ενός καλοπαιγμένου line θα σε γλιτώσει από πονοκεφάλους με compressores, χειρουργεία με EQ και άλλα plugins που έχουν πλημμυρίσει το net και σχετική αρθρογραφία.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εχω κανω ενα κολπο δεν ξερω εαν ειναι σωστο ¨και εγω αρχαριος ειμαι¨  :)

αλλα οταν θελω στο mixdown μιας παραγωγη μου να εχει δυνατη ενταση

βαζω στο stereo channel limiter και το ρυθμιζω αναλογα..

παντος κανει δουλεια!

τωρα για mastering δεν εχω ιδεα...

ελπιζω να βοηθησα φιλε!

και βγαλε την φαντασια σου σε ηχους! ;)

φιλικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου