Προς το περιεχόμενο

Exeliksis για ορχήστρα εγχόρδων


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το άκουσα τουλάχιστον 4 φορές στην σειρά, και το συμπέρασμα που έβγαλα είναι το εξής:

 

Νικόλα, η ποπ σκηνή της χώρας δεν είναι έτοιμη για σένα.

 

Εμένα όμως μου άρεσε. Και αυτό είναι που έχει σημασία.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μ'αρεσει ο τροπος, που ποσταρει ο Νικολας, πως εξηγει το καθε τι (σε παρενθεσεις) για να μπορεσουμε να μπουμε στο νοημα του τι θελει να πει!(και τι εχει κανει)

Απο κει και περα το κομματι το ακουσα, μερικες φορες, και στο τελος "ταξιδεψα"! Μου αρεσε!(ειχα πιει και κατι ουισκακια! ;D)

Εχει νοημα!  Αν συνοδευοταν απο εικονα(soundtrack), ισως να ηταν πιο "ευκολο" σε ολους μας!  Κατα τα αλλα δεν ξερω,  μουσικος του "δωδεκαμετρου" ειμαι! ;D

 

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογω πως κι εγω δεν καταλαβα και πολλα απο το κομματι .Οντως με αγχωσε και εμενα αρκετα αλλα αυτο δεν εχει σημασια μιας και δεν ειμαι ο καλύτερος ακροατης γι αυτην την μουσικη .Ακου αρκετα κλασσικη μουσικη μιας και κλασσικη κιθαρα τελειωσα  και παιζω μεχρι σημερα ,περαν απο την ηλεκτρικη που ειναι το χομπυ μου,αλλα παντα μου αρεσαν τα μελωδικα πραγματακια. Πχ καποια κομματια Brower δεν μπορω να τα ακουσω ουτε να τα παιξω με εκνευριζουν.Ομως εισαι καταπληκτικος τοσο για την εξήγησή σου οσο και για την προσπαθεια σου που πιστευω ηταν επιτυχημενη .Και μονο η σύλληψη φτανει. Δεν πιστευω οτι θα μπορουσα να το σκεφτω και να το ολοκληρώσω ποτε αυτο που εκανες,ασχετα να δεν μου αρεσε. Ειλικρινα μπραβο γι αυτο που έκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο, ακούω το κομμάτι απο την Κυριακή που το ανέβασες και μπορώ να πω οτι είναι τέλειο.

Η δική μου άποψη για το κομμάτι σου θα σταθεί σε δύο σημεία, στον τίτλο Exeliksis και στον χαρακτηρισμό του Wow "υπερκορεσμένο και γεμάτο μουσικές ιδέες".

Το μυαλό μου όταν το ακούω με πάει σε διάφορες "μουσικές ιδέες" αρμονικά δεμένες, οι οποίες αν διαιρεθούν, μπορούν να "Ekseli-χθούν" σε ένα μεγαλεπίβολο concept.

Και πάλι συγχαρητήρια.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ScullShot: Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Πάντως να υπογραμίσω, ότι δεν πόσταρα το κομμάτι για τα συγχαρητήρια, κλπ, ούτε για τον θαυμασμό κάποιου. Η ιδέα προήλθε από τη συζήτηση που είχαμε με το Μανο περι έμπνευσης, και σκέφτηκα το κομμάτι αυτό, αφού, τουλάχιστον είμαι ο δημιουργός και ξέρω πως "φτιάχτηκε".

 

kwstas79: 4 φορές;;; :o Δε με πολυπειράζει για την ποπ σκηνή (αφού το κομμάτι, μόνο ποπ δεν είναι)... ;) Μου αρκεί που σου (σας) αρέσει και βρίσκεται λόγο να υπάρχει εδω μέσα.

 

radiator: Χαίρομαι που αρέσει η ανάλυση που (προσπαθω να) κάνω. Για αυτό την κάνω άλλωστε: για να γίνει, ίσως, πιο προσιτο το κομμάτι μου. Ναι, με εικόνα θα ήταν ακόμη πιο προσιτό, κι εγώ το πιστεύω.

 

mick77: Θενξ. :) Να σημειώσω απλά ότι στη κλασσική μουσική τέτοια "κόλπα", και "συστήματα", και "μεθοδοι" υπάρχουν, δεν είμαι και τοσο πρωτότυπος. Δε μου κατέβηκε ξαφνικά η ιδέα, και δε ξέρω από που την πήρα...

 

WilliamSats: Ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου όταν το έγραφα το κομμάτι. Αν "πιάνεις" την εξέλιξη που προσπάθησα να δώσω, τότε το κομμάτι έχει κάνει τη δουλειά του. Και ένας να το "καταλαβαίνει" εγώ είμαι εντάξει.

 

Παιδια, 1000 ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα, άκουσε και η γυναίκα το κομμάτι. Λέει ότι της άρεσε και ότι είσαι επηρρεασμένος από την μουσική του Δράκουλα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Νομίζω οτι η μουσική δεν είναι για να την "καταλαβαίνουμε" αλλα για να την αισθανόμαστε . Ενα αυτο . Δεύτερον : Πιστεύω Νικόλα οτι ξέρεις κι εσυ ο ίδιος οτι η συνθεσή σου δεν είναι "όμορφη" (με την έννοια του ευηχου και εύπεπτου) , οπότε νομίζω οτι μάλλον πρέπει να σε χαροποιεί αν σου λεν οτι η μουσική σου είναι "ασχημη" . Καταλαβαίνεις με ποια εννοια το λεω ... Απλά κατατάσω την μουσική σου σε ένα είδος που είναι προορισμένο να δημιουργεί "'άσχημα" συναισθήματα στον ακροατή , όπως ανησυχία , αστάθεια , αποπροσανατολισμό κοκ , και αυτό είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ και ΧΡΗΣΙΜΟ να υπάρχει ... Λιγο παράδοξο , αλλα ισχύει . Τελειώνοντας να σου πω μπράβο που είσαι διαφορετικός και ακολουθείς το όνειρό σου

He,that he knows the much and his mind downloads..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα... Το ξέχασα...  :-[

 

Νομίζω οτι η μουσική δεν είναι για να την "καταλαβαίνουμε" αλλα για να την αισθανόμαστε . Ενα αυτο.

Δε θα διαφωνίσω απαραιτήτως, αλλά βέβαια ο σκοπός του συγκεκριμένου θρέντ δεν ήταν μόνο για να προβάλω τη μουσική μου, αλλά για προσδώσω και τις σκέψεις μου όσο πιο αναλυτικά γίνεται σε όποιον ενδιαφέρεται. Δυστυχώς είναι κάτι σπάνιο, σε όποιο είδος μουσικής, οπότε, απ'ότι διάβασα είναι καλοδεχούμενο.

 

Δεύτερον : Πιστεύω Νικόλα οτι ξέρεις κι εσυ ο ίδιος οτι η συνθεσή σου δεν είναι "όμορφη" (με την έννοια του ευηχου και εύπεπτου) , οπότε νομίζω οτι μάλλον πρέπει να σε χαροποιεί αν σου λεν οτι η μουσική σου είναι "ασχημη" . Καταλαβαίνεις με ποια εννοια το λεω ... Απλά κατατάσω την μουσική σου σε ένα είδος που είναι προορισμένο να δημιουργεί "'άσχημα" συναισθήματα στον ακροατή , όπως ανησυχία , αστάθεια , αποπροσανατολισμό κοκ , και αυτό είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ και ΧΡΗΣΙΜΟ να υπάρχει ... Λιγο παράδοξο , αλλα ισχύει .

Δεν είμαι σίγουρος. Ναι, δεν είχα στόχο το κοινώς αποδεκτό 'όμορφό', και καταλαβαίνω τι λές, αλλά προσωπικά το πρώτο μέρος (μέχρι την 5η σελίδα) μου αρέσει πάρα πολύ, και το βρίσκω πολύ όμορφο. Είναι αυτό που λένε ότι "beuaty is in the eye of the beholder/listener".

 

Πρόσεχε όμως ότι (όπως αναφέρω στο θρεντ) η μουσική δεν ήταν προορισμένη να δημιουργήσει "άσχημά" συναισθήματα (και καταλαβαίνω τι θες να πείς, και δεν παρεξηγούμαι καθόλου μα καθόλου, επι τι ευκαιρία), αλλά να δώσω κάτι ενδιαφέρον στην ορχήστρα που θα έπαιζε και να δώσω τι δική μου έννοια 'εξέλιξης"...

 

Τελειώνοντας να σου πω μπράβο που είσαι διαφορετικός και ακολουθείς το όνειρό σου
Κι εγώ να σε ευχαριστήσω για το ποστ σου, στο οποίο, επαναλαμβάνω, ότι καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου