Προς το περιεχόμενο

τι γνώμη έχετε για το ταμπούρο "YAMAHA MSD14AF ANTON FIG SIGNATURE"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να αγοράσω ένα πολύ καλό ταμπούρο πάνω κάτω σαυτές τις τιμές.παίζω εδώ και πολύ καιρό με της σειράς starclassic performer από το οποίο έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος αλλά θε ήθελα κάτι σε διαφορετικό τελιώς ίσως και πιο  jazz ήχο....αν έχετε να προτείνετε τιποτα ρίχτετο....με ενδιαφέρουν οι απόψεις σας ...το ταμπούρο είναι η καρδία του τυμπάνιστη...!

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_msd14af_snare_drum.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jazz ταμπουρο δεν ειναι,ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ταμπουρο ΕΙΝΑΙ. :)

 

Τα ξυλινα hoops θα σου δωσουν κτηνωδη rimshots & πιο ζεστο και ογκωδη ηχο,πολυ ενδιαφερον ειναι και ο ηχος του στεφανιου (cross stick).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φιλε μου... οντος το ταμπουρο που εχεις στο link ειναι παρα μα παρα παπαρα πολλη καλο!!! αλλα γιατι ειδα οτι θες κατι σε πιο jazz θα ηθελα να σου προτινω κατι σε 13"αρη.... το black panther της mapex ειναι πολλυ καλο.... και γενικα τα black panther ειναι πολλυ ωραια.... http://www.thomann.de/gr/mapex_13x06_tradition_maple_gloss.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδία ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ,για να σας δώσω να καταλάβετε το παίξιμο μου δεν έχει πολύ σχεση με jazz , παίζω τελίως άλλο είδος αλλά μου αρέσει να συνδιάζω πράγματα ,το βαρύ-στακάτο παίξιμο με ένα  ταμπούρο που δέν είναι τόσο για αυτό το στύλ, θα μου πείς δέν υπάρχει μια γράμμη στο τι πρέπει να έχεις ακριβώς σύμφωνα με το στυλ που παίζεις , είναι προσωπική υπόθεση τελίως.Κυρίως εψάχνα για πιο ζεστό ήχο...θέλω να ρωτήσω για το yamaha  λόγω του ξύλινου στεφανιού αν έχει ευαισθήσια στο να σπάσει , ρωτώ γιατί παίζω πολύ με στεφάνι....! Σας παραθέτω ένα sample  από ηχογράφηση με tama starclassic perf snare.. για να καταλάβετε πως θέλω να χρησιμοποιώ το yamaha...:)

jungle_sample.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να ρωτήσω για το yamaha  λόγω του ξύλινου στεφανιού αν έχει ευαισθήσια στο να σπάσει

 

Απολυτως καμμια.Εξαλλου εχεις δει τον ιδιο τον Anton να..βαραει?Δεν υπαρχει περιπτωση να παιζεις πιο αγρια..... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει μετα απο αυτο μην το ψαχνεις.....! απο την στηγμη που μπορεισ να διαθεσεις τοσα λεφτα....... ειναι υπερκαλο!!!! κατι παραπανω απο υπερκαλο!!!  ;) ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τσέκαρα το videaki!!πωπωπω τι rimshots!!!!λογικά θα βοηθάει πολυ το ξύλινο στεφάνι ,  μπορώ να πω πως είμαι ερωτευμένος με το ταμπούρο!!παρότι προτρέχει να πάρω άλλα πραγματάκια για το σετ θέλω να πάρω τούτο!..πάντως φίλε lazlo δύσκολα με κόβω για 13αρι..ασχετα που ειναι πολύ καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Παίδες μπορώ να πώ πως έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με το ταμπούρο απλά έχει κάποιες διαφορές στο κούρδισμα σε σχεση με το παλιό που είχα (tama starclassic perf.).Κουρδίζω συνήθως high tune θέλω να ρωτήσω ποια η διαφορά στο να έχεις το res.  πιο σιφτό απο οτι το batter και το αντίθετο και πόση διαφορά πρέπει να έχουν τα δύο δέρματα (bat-res) σε νότες η σε drum dial(χρησιμοποιώ για Bat remo amb vintage a και res evans g...? δεν θυμάμαι πάντως είναι πιό χοντρό απτο κλασικό της remo που είναι για res snare) .Έχω βρεί πάνω κάτω το κούρδισμα που θέλω δοκιμάζοντας -πάιζοντας μόνος και με μπαντες όπου υπάρχουν παραπάνω συνχότητες και βαβούρα, απλά ρωτάω και την δική σας γνώμη για το θέμα...τHANX!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου