Προς το περιεχόμενο

Ξαναμαθαινοντας την ταστιερα


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν επιτρεπεται να ρωτήσω κάτι. Αν και αυτοδίδακτος, δεν παρατηρείς οτι επαναλαμβανεσαι πανω στην ταστιέρα; Εστω και με τον δικο σου τροπο που πιθανο να εχεις συνηθίσει τόσα χρόνια?

 

αν καποιος ακουει ΜΟΝΟ ενα ειδος μουσικης μοιραια "κλεινει" τους οριζοντες του

...και ο Gilmour, και ο Metneny και ο Larry Carlton τις ίδιες 6 χορδές χτυπάνε. Σου ακούγονται το ίδιο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης νομιζω...ακομα και ο μεγαλυτερος πολεμιος της...

" διδασκαλιας" θα συμφωνησει με τη διαπιστωση οτι αν καποιος ΜΟΝΟΣ του και ΑΦΟΥ προσπαθησει σκληρα ΔΕΝ μπορει να "παει παρακατω" σε οποιονδηποτε τομεα της ζωης θα πρεπει (εφοσον το ΘΕΛΕΙ) να αναζητησει ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ "βοηθεια".

 

Απλα δεν το θελουν ολοι για πολλους και διαφορους λογους (βαριουνται,ειναι τεμπεληδες,δεν τους χρειαζεται σε αυτα που παιζουν κτλ,κτλ...)

 

Προσωπικα αν ειχα χρονο και ....κουραγιο  ;D θα με ενδιεφερε να καθισω με εναν ΣΩΣΤΟ δασκαλο να ΜΑΘΩ κιθαρα... ;D

 

Συμφωνω απλα το ειπα γιατι υπαρχουν και οι αποψεις ειδικα στην μουσικη οτι μερικοι απο τους μεγαλυτερους κιθαριστες ειναι αυτοδιδακτοι και διαφορα.. αλλα δεν εχει σημασια.Ενας καλος δασκαλος δεν σε μαθαινει 5 πραγματα αλλα το βασικο οτι σε εμπνεει.

 

 

Συμφωνω επισης οτι τα κουτακια ειναι οντως κουτακια που εγκλωβιζεις το παιξιμο σου.

Η ''σωτηρια'' για μενα ειναι, οσο βαρετο και αν ακουστει, οι θεωρητικες γνωσεις!

Επισης πολυ απο εμας οταν παμε να παιξουμε σε ενα backing track βλεπουμε απλα το κλειδι και αρχιζουμε δεν μπαινουμε καν στην διαδικασια να αναλυσουμε το κομματι να δουμε τι παιζει!! Και συνεπως απλα παιζουμε σε μια κλιμακα και οτι κατσει η απο εμπειρια παιζουμε καποια δοκιμασμενα που καθονται και γιαυτο το λογο το παιξιμο μας δεν εχει αυτο το κατι αλλα νιωθουμε οτι ειναι βαρετο και επαναλαμβανομενο.

Ουσιαστικα πρεπει να ακουμε την συνωδεια πολυ καλα για να παιξουμε και με βαση της γνωσεις που εχουμε να τις εφαρμοσουμε.

 

Δεν ειναι βουνο.. ειναι ευθεια αλλα μερικοι βαριομαστε να περπατησουμε και παμε με το αμαξι νομιζοντας οτι θα φτασουμε γρηγοροτερα!

 

 

 

Η γνωμη μου ειναι οτι ο δασκαλος δεν πρεπει να προσαρμζεται στα μετρα μας. Ο λογος ειναι οτι δεν χρειαζεται κατα την γνωμη μου αρκει να εχεις υπομονη.. Σου μαθαινει καποια πραγματα και μετα εσυ τα φερνεις στα μετρα σου κανοντας τα πρωτα δικα σου, ετσι εχεις την γνωση αλλα την διαχειριζεσαι οπως εσυ θελεις.

 

Εγω πχ αντιπαθουσα τις νοτες!! Παρολο που ειχα κανει αρμονιο και ηξερα να τις διαβαζω πανω στην κιθαρα δεν ηθελα ουτε να τις σκεφτομαι. Οταν αρχισα τα μαθηματα ο δασκαλος μου προτεινε να αρχισουμε να διαβαζουμε νοτες.. Ειχα ψιλοξενερωσει.. τωρα πλεον βλεπω οτι με εχει βοηθησει παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιτρεπεται να ρωτήσω κάτι. Αν και αυτοδίδακτος, δεν παρατηρείς οτι επαναλαμβανεσαι πανω στην ταστιέρα; Εστω και με τον δικο σου τροπο που πιθανο να εχεις συνηθίσει τόσα χρόνια?

 

φυσικα και επαναλαμβανομαι..τι επαναλαμβανομαι δηλαδη...συνεχεια τα ιδια και τα ιδια παιζω,ομως επειδη παιζω μονο τη ΔΙΚΗ μου μουσικη,στην οποια η κιθαρα ειναι λιγο...εεεμ πως να το πω..."περιεργη" , δεν με πολυαπασχολει.....

 

Τώρα για τον δάσκαλο, εχω την εντύπωση οτι ενω ειναι αναγκαια αυτη η συναναστροφη με καποιον εμπειρο, οι πιθανότητες να σε βάλει στον ίσιο δρόμο ειναι μεγαλες αλλα με αποτελεσμα να ξεχασεις τον τροπο που επαιζες. Κάτι τέτοιο θα χτυπήσει μετωπικά την αυθεντικότητα σου.

 

οντως εχεις πολυ δικιο,μαλιστα οι ΔΥΟ σωστοι δασκαλοι στους οποιους απευθυνθηκα (τερατα μουσικης παιδειας και τεχνικης και οι 2) μου ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝ να μαθω "κανονικη" κιθαρα... ;D ;D γιατι μετα δεν θα μπορουσα να παιξω αυτα που παιζω..τωρα... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με διαφορετικά κουρδίσματα ο καθένας μπορεί να βγάλει "πρωτότυπο" ήχο, αυτό είναι το πλέον εύκολο.

 

Η αληθινή μαγκιά όμως είναι να κάνεις αυτόν τον "πρωτότυπο" ήχο αξιοποιήσιμο, π.χ. να φτιάξεις ένα τραγούδι.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχομαι πολυ συχνα σε αυτο το τελμα-αδιεξοδο που αναφερθηκε... Πιστευω οτι το 80% των μουσικων ιδιαιτερα στα πλαισια αυτοσχεδιασμου-σολο παθαινει το ιδιο..

 

Κατα μεγαλο ποσοστο ειμαι αυτοδιδακτος (αν και στο παρελθον ειχα τις βοηθειες μου απο δασκαλους).

Η μονη πραγματικη λυση που μου αναπτερωνει το ηθικο αλλα κ την εμπνευση ειναι πολυ απλα η.....    ΑΠΟΧΗ!!!! ;D

Νιωθω οτι το μυαλο μου ξεκολαει απο τα licks που συνεχως αναμασαω λογω ξεθωριασματος της μνημης μαλλον. Πραμα που ομως δεν ειναι απαραιτητα κακο.

 

Μη ξεχνατε ομως καλοι μου φιλοι οτι η <<αναγνωρισημοτητα>> του καθε κιθαριστα δεν εχει να κανει μονο με τον ηχο, εχει να κανει κατα πολυ κ με αυτο που περιγραφουμε κ προσπαθουμε (καλως) να αποφυγουμε.. πχ εχω βαρεθει να ακουω ενα συγκεκριμενο lick του SRV, που νομιζω οτι ο συγκεκριμενος αν κ του εχω μεγαλη αδυναμια εχει τη ταση να επαναλαμβανεται στις φρασεις του. Σαφως δεν ειναι ο μονος ετσι???!!!

 

Επειδη προσωπικα βαριεμαι τρελα να παιζω με το μυαλο  :-[ εχω εντεινει τη προσπαθεια στο να μπορω να αναπαραγω σε οποιαδηποτε φαση, τις φρασεις που προτιμω και πανω απ ολα τις φρασεις που με <<παιρνει>> να παιζω, και στοχος μου ειναι να τις εμπλουτιζω και φυσικα να μου προκειπτουν και καινουργιες. Αυτο θεωρω προσωπικο υφος.

 

Ενας δευτερος ανωδυνος τροπος ειναι η μελετη διαφορετικων κλιμακων κ το παντρεμα τους με τις ηδη κεκτημενες.

Τωρα περι θεωριας της μουσικης, απολυτου αυτιου, γνωση των οπλισμων, γνωση των σχετικων νοτων τις εκαστοτε κλιμακας κτλ.. προσωπικα για μενα ειναι αρκετα αδιαφορα, τα αφηνω αυτα για τους πιανιστες ;D ;D, στο κατω κατω ηλεκτρικη κιθαρα παιζω! οχι Φουγκα!!!

 

Επισης σημασια εχει να σε εμπνεει κ το backin track - track που συμμετεχεις..!!!!

 

Ωραιο θεμα πραγματι!!! ;)

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ενας δευτερος ανωδυνος τροπος ειναι η μελετη διαφορετικων κλιμακων κ το παντρεμα τους με τις ηδη κεκτημενες.

Τωρα περι θεωριας της μουσικης, απολυτου αυτιου, γνωση των οπλισμων, γνωση των σχετικων νοτων τις εκαστοτε κλιμακας κτλ.. προσωπικα για μενα ειναι αρκετα αδιαφορα, τα αφηνω αυτα για τους πιανιστες ;D ;D, στο κατω κατω ηλεκτρικη κιθαρα παιζω! οχι Φουγκα!!!

 

 

Κανεις μεγαλο λαθος εδω.. δεν εχει σχεση τι οργανο παιζεις. Ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψει κανεις οτι οι οπλισμοι και ολα αυτα τα βαρετα θα τον βοηθησουν να εξελιχθει αλλα ετσι ειναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ξερεις την ταστιερα (standard) απ εξω κι ανακατωτα για μενα ειναι ισως οχι το Ω αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ το Α. Πανω εκει πιστευω οτι βασιζονται ΟΛΑ.

Αν θα "κλειστεις" στο να παιζεις σε "κουτακια" ειναι δικο σου κακο και δεν εχει καμμια σχεση με το αν ξερεις καλα την ταστιερα.

Αν ΟΝΤΩΣ την ξερεις τοτε αυτο που σε περιοριζει ειναι το κακο σου "γουστο" και η ελλειψη φαντασιας, κι οχι η ταστιερα.

Τωρα, αλλαγη κουρδισματος κι εγω συμφωνω αλλα μονο αν εξυπηρετει κατι, αλλιως, ποιος ο λογος να μαθαινεις μιαν ΑΛΛΗ ΑλφαΒητα?

Θα μπερδεψουμε τις.... γλωσσες μας :)

 

Απολύτως μαζί σου (αν και το slide - ξέρω, δεν μιλάμε για αυτό- επιβάλλει άλλα κουρδίσματα).

 

Α και να επισημάνω κάτι που πιστεύω.

Άλλο σολάρω, άλλο παίζω ένα τραγούδι, άλλο συνθέτω.

Και διαφορετικές οι ανάγκες των παραπάνω δημιουργιών.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

οντως εχεις πολυ δικιο,μαλιστα οι ΔΥΟ σωστοι δασκαλοι στους οποιους απευθυνθηκα (τερατα μουσικης παιδειας και τεχνικης και οι 2) μου ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝ να μαθω "κανονικη" κιθαρα... ;D ;D γιατι μετα δεν θα μπορουσα να παιξω αυτα που παιζω..τωρα... ;D ;D

 

Δεν πιστευω οτι μαθαινοντας με δασκαλο κιθαρα δεν μπορεις να παιξεις κατι που παιζεις χωρις να εχεις μαθει!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω οτι μαθαινοντας με δασκαλο κιθαρα δεν μπορεις να παιξεις κατι που παιζεις χωρις να εχεις μαθει!! :)

Άμα ακούσεις πως παίζει κιθάρα ο Sf, θα αρχίσεις τη φυσαρμόνικα... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις μεγαλο λαθος εδω.. δεν εχει σχεση τι οργανο παιζεις. Ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψει κανεις οτι οι οπλισμοι και ολα αυτα τα βαρετα θα τον βοηθησουν να εξελιχθει αλλα ετσι ειναι .

 

Δεν ειπα οτι δε πιστευω!!! Ειπα τι προτιμω...

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου