Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη λύση για live με drum loops !??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι θα προτεινατε σαν  καλυτερη λυση για λαιβ χρησ. drum loops ??

1.sample groove box??ποιο?

2,Y/H ? μαλλον λαπτοπ υποθετω!!ποιο? και ποιο software?

 

επισης  θα ηθελα να μεταβαλω το tempo της λουπας σε real time κατα την διαρκεια του λαιβ!

και το συστημα που θα επιλεγει να ειναι ευχρηστο( στη χρηση και στη μεταφορα )διοτι θα χρησιμοποιω και αλλα πληκτρα!

 

ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω πως μπορείς να κοιτάξεις για το RC-50 της boss...

 

δηλαδη μπορω να εχω γυρω στις 30 drum loops περασμενες σε καποιες θεσεις (user preset) ετοιμες για να παιξουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα δεν το έχω δουλέψει το μηχάνημα οπότε δεν το ξέρω για να σου δώσω απάντηση 100%... Απλώς γενικά είναι καλύτερο να έχεις ένα τέτοιο Looper από το να έχεις ένα laptop... Από ότι δείχνει το video μπορείς να τα ελέγχεις όλα real time... Βέβαια καλύτερο από όλα θα ήταν να βρεις κάναν ντράμερ... Αλλά ξέρω πως είναι δυσεύρετοι!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα groovebox είναι μια καλή λύση, ίσως η καλυτερη, αναλογα ομως τι ηχο τυμπανων θες. Τα Roland Mc303, Mc505, D2

 

τα Korg electribe er, electribe sx

 

και το Yamaha Rm1x

 

είναι οι πιο ευχρηστες λύσεις που γνωριζω αλλα σαφώς με προσανατολισμο στον ηλεκτρονικό ηχο ολα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα groovebox είναι μια καλή λύση, ίσως η καλυτερη, αναλογα ομως τι ηχο τυμπανων θες. Τα Roland Mc303, Mc505, D2

 

τα Korg electribe er, electribe sx

 

και το Yamaha Rm1x

 

είναι οι πιο ευχρηστες λύσεις που γνωριζω αλλα σαφώς με προσανατολισμο στον ηλεκτρονικό ηχο ολα.

 

 

τις λουπες τις εχω ετοιμες σε wav!!δεν θα χρησιμ/σω ηχους τυμπανων για προγραμ/σμο ρυθμων και ειναι βασικο να μπορω να μεταβαλω σε real time το τεμπο της .wav drum loop δηλ. πως οταν παιζουμε με ενα drum machine και διαλεγουμε καποιους ρυθμους και μπορουμε να αλλαζουμε και το tempo real time (+ η -),μονο που εδω εχουμε να κανουμε με .wav!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα δεν το έχω δουλέψει το μηχάνημα οπότε δεν το ξέρω για να σου δώσω απάντηση 100%... Απλώς γενικά είναι καλύτερο να έχεις ένα τέτοιο Looper από το να έχεις ένα laptop... Από ότι δείχνει το video μπορείς να τα ελέγχεις όλα real time... Βέβαια καλύτερο από όλα θα ήταν να βρεις κάναν ντράμερ... Αλλά ξέρω πως είναι δυσεύρετοι!!!

 

και βεβαια  η συνεργασια με  ντράμερ θα ηταν οτι καλυτερο υπαρχει!!!

αλλα υπαρχουν καποιοι λογοι που χρειαζεται λυση με loops!

σε ευχαριστω παντως για την προταση σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ. Λοιπον ισως ειμαι λαθος αλλα νομιζω οτι η variphrase είναι η καλυτερη τεχνολογία για realtime ελεγχο του audio.

 

Η οποια βρίσκεται στα πανακριβα και αχρηστα γι αυτο που θες να κανεις V synth.

 

Ομως βρίσκεται και στο VariOS της roland επίσης. Η επεξεργασια γίνεται μεσω pc και μετα μπορεις να παρεις μαζί σου το πολυ μικρο (1unit) rack και να παιζεις τις λουπες. Ψαξτο λίγο αν οντως γίνεται ετσι ομως. Αν γινεται η variphrase τεχνολογια του ειναι οτι πρεπει για non destructive και σε βαθος επεξεργασια του τεμπο και οχι μονο ενος .wav αρχειου :)

 

Θα κατσω να το κοιταξω κι εγω και θα ποσταρω νεοτερα αυριο, γιατι με ενδιαφερει και μενα :)

Προς το παρον οριστε το link :) http://www.roland.com/products/en/VariOS/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ. Λοιπον ισως ειμαι λαθος αλλα νομιζω οτι η variphrase είναι η καλυτερη τεχνολογία για realtime ελεγχο του audio.

 

Η οποια βρίσκεται στα πανακριβα και αχρηστα γι αυτο που θες να κανεις V synth.

 

Ομως βρίσκεται και στο VariOS της roland επίσης. Η επεξεργασια γίνεται μεσω pc και μετα μπορεις να παρεις μαζί σου το πολυ μικρο (1unit) rack και να παιζεις τις λουπες. Ψαξτο λίγο αν οντως γίνεται ετσι ομως. Αν γινεται η variphrase τεχνολογια του ειναι οτι πρεπει για non destructive και σε βαθος επεξεργασια του τεμπο και οχι μονο ενος .wav αρχειου :)

 

Θα κατσω να το κοιταξω κι εγω και θα ποσταρω νεοτερα αυριο, γιατι με ενδιαφερει και μενα :)

Προς το παρον οριστε το link :) http://www.roland.com/products/en/VariOS/

 

σε ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου