Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη λύση για live με drum loops !??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αυτος εδω εχει κανει καλή δουλεια. Και υποτιθεται μετα παιρνεις το μηχανημα με τις λουπες που εχεις φτιαξει και τις κοντρολαρεις απο ενα midi keyboard ή κατι :)

 

το που θα το βρεις και σε τι τιμή είναι ενα ζήτημα :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκτώς απο το varios και το vp-9000(επίσης της roland) μπορεί να σου ήταν χρήσιμο(και ποιο φθηνό)

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=271

...αν και μπορεί να φορτώσει μόνο μέχρι 28sec(stereo) λούπα και μέχρι 6 ταυτόχρονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έκανα κάτι αντίστοιχο με το Zoom SampleTrak ST224 (αρχικά) και με το Korg Electribe ES-1 αργότερα (αν και τελικά μάλλον προτιμώ το Zoom) και ένα MIDI keyboard (για την ακρίβεια MIDI pedals που έφτιαξα εγώ από παλιά organ bass pedals στα οποία έκανα retrofit ΜΙDI OUT). Πολύ απλούστερο (και ελαφρύτερο) σαν setup, και με πολλές δυνατότητες χάρη στα ενσωματωμένα εφέ του Zoom και τη δυνατότητα resampling.

 

Τονίζω το "ελαφρύτερο" γιατί διαθέτω και ένα Casio FZ-1 το οποίο είναι sampling keyboard που τα κάνει όλα αυτά, αλλά έχει βάρος όσο ένα Smart (με τον οδηγό μέσα, αν υπολογίσεις και το flight case!)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ επειδή ούτε από μακρυά τέτοιες τιμές...

θα έλεγα....

guitar pro! (αυτό ξέρω να χειρίζομαι)

γράφεις τις λούπες και ή εσύ ζωντανά το ξεκινάς και το σταματάς

ή το ειδανικότερο-έχεις κάποιον γνώστη off stage (κάποιον που να ξέρει από μουσική και τέτοια) να σου κάνει παιχνίδι με το pc!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ableton live !

υπάρχει καποιος τρόπος να το χρησιμοποιήσω με καποιο controller

για το συγκεκριμένο θέμα ?

με  netbook θα λειτουργήσει ?

και τι controller ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν ξερω και πολλα αλλα εχω δει Live σε μικρα μαγαζακια με ενα λαπτοπ οπου ετρεχε 2 προγραμματα,1.)Software για μπασσο της Line 6 με τον κοντρολερ 2)Ενα απλο προγραμματακι οπου ειχαν βαλει μονο τα τυμπανα (λογικα backing track μονο τυμπανα )και πεζανε συμφωνα με αυτο.Τις λουπες τα διαχειριζότανε αποκλειστικα ο πληκτρας,μην φανταστεις τρελλα πραγματα play,stop ολα ηταν ετοιμα περασμενα.

 

Αν θυμάμαι καλα VHS λέγονται τα παιδια  και πεζανε disco.Απλα με τα drum machine γινεσαι ευέλικτος για μικρα μαγαζια που δεν μπορουν να βαλουν drums.

Εχω την εντυπωση οτι αν υπαρχει λαπτοπ δεν θα εχεις προβλημα αρκει να δουλεψετε πανω στα tracks .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με  netbook θα λειτουργήσει ?

 

ποιό νετμπουκ?? γιατί δεν τεστάρεις...

αλλά βασικά δεν είναι και τόσο βαριά τα προγράμματα... στην τελική γράφεις ένα βασικό που κρατάει 20 λεπτά-το βάζεις να παίζει και στο τέλος του κομματιού πατάς "σίγαση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιό νετμπουκ?? γιατί δεν τεστάρεις...

αλλά βασικά δεν είναι και τόσο βαριά τα προγράμματα... στην τελική γράφεις ένα βασικό που κρατάει 20 λεπτά-το βάζεις να παίζει και στο τέλος του κομματιού πατάς "σίγαση"

 

δυστυχώς δεν με καλύπτει η απαντησή σου , διότι ρωτάω κάτι διαφορετικό εξ αρχής απο αυτό που προτείνεις!

σχετικά με netbook!!με ποιό τρόπο να τεστάρω ? τι θα πρότεινες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν ξερω και πολλα αλλα εχω δει Live σε μικρα μαγαζακια με ενα λαπτοπ οπου ετρεχε 2 προγραμματα,1.)Software για μπασσο της Line 6 με τον κοντρολερ 2)Ενα απλο προγραμματακι οπου ειχαν βαλει μονο τα τυμπανα (λογικα backing track μονο τυμπανα )και πεζανε συμφωνα με αυτο.Τις λουπες τα διαχειριζότανε αποκλειστικα ο πληκτρας,μην φανταστεις τρελλα πραγματα play,stop ολα ηταν ετοιμα περασμενα.

 

Αν θυμάμαι καλα VHS λέγονται τα παιδια  και πεζανε disco.Απλα με τα  γινεσαι ευέλικτος για μικρα μαγαζια που δεν μπορουν να βαλουν drums.

Εχω την εντυπωση οτι αν υπαρχει λαπτοπ δεν θα εχεις προβλημα αρκει να δουλεψετε πανω στα tracks .

δεν με καλύπτει η χρήση drum machine!

μόνο loops (.wav) και real time μεταβολή του tempo ειναι αυτο που χρειάζομαι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ερωτήσεις.

 

1) Πόσες είναι συνολικά οι λούπες που θέλεις να έχεις στο live;

2) Πόση διάρκεια είναι η μεγαλύτερη λούπα που έχεις σε χρόνο (second);

3) Ποιά είναι η χωρητικότητα όλων μαζί σε MB (Megabytes);

4) Πόση είναι η απόκλιση του tempo που θέλεις να έχεις +/- από το αρχικό tempo της λούπας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου