Προς το περιεχόμενο

Deep Water


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου αρέσει να κάνω ασκήσεις σύνθεσης. Βεβαίως και είμαι ακριβώς στο αντίθετο άκρο από τον Nikolas (καμμία μουσική παιδεία, αγνοώ τις νότες και τον Φιμπονάτσι, παίζω αποκλειστικά με το αυτί, βαριέμαι τη μελέτη...) άρα μην περιμένετε ανάλυση. Η μόνη ανάλυση που μπορώ να κάνω είναι ότι ότι όταν ξεκινάω πια να γράψω ένα κομμάτι (δηλ όταν έχει περάσει η στιγμή της έμπνευσης ;)), το βλέπω πια σαν να ετοιμάζω μια παρουσίαση σε ένα πελάτη (ναι ρε Sf, το ξέρω...δεν μπορώ να αποβάλλω τον διαφημιστή). Δηλ προσπαθώ να το "πουλήσω" όσο πιο καλά μπορώ. Επαναλαμβάνω ότι το κάνω για αν δώ εάν μπορώ να τα καταφέρω.

Το συγκεκριμένο κομματάκι, εμπίπτει στη κατηγορία soundtrack ή ντοκυμανταίρ ή λέω ένα παραμύθι. Γενικά μου αρέσει να γράφω μεγάλα (σε διάρκειa) κομμάτια, με βοηθάει να σκεφτώ καλύτερα ;D. Σκέφτηκα προς στιγμήν να περάσω τα 10 λεπτά, αλλά μετά είπα ότι είναι καλύτερο να φτιάξω κάποια στιγμή ένα δεύτερο μέρος.

Έχει παιχτεί κατά 98% με midi κιθάρα. Το 2% είναι κάποιες μπάσες φωνές που δεν έβγαιναν στη κλίμακα των χορδών, δεν θυμόμουν πως το κάνει το Gr20 και βαριόμουν να ανοίξω το manual. Βασικό synth είναι το Nexus και όλα τα υπόλοιπα (12χορδη, φωνές, drums...από τα JamPacks της Apple). Φάλαινες και η απαγγελία από το www.freesound.org και το http://ccmixter.net.

Η μόνη πραγματική κιθάρα η Fismann Tele περασμένη μέσα από μία Fishmann Platinum προενίσχυση που μου έχει αφήσει ο Skanzos για δοκιμή (έχει ήδη μπεί στη λίστα αγορών του 2010)

Deep_Water.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κορυφή το κομμάτι! Μου άρεσε πολύ και γενικά όλα τα κομμάτια αυτού του είδους.

Τελικά η MIDI κιθάρα κάνει δουλειά ε? Δεν έτυχε να χρησημοποιήσω σε ηχογράφησή μου, αλλά ακούγεται ενδιαφέρον.

Part 2;;;

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η MIDI κιθάρα κάνει δουλειά ε?

Part 2;;;

Για μένα, οι midi κιθάρες είναι σκέτη μαγεία. Πολλές φορές η προσομείωσεις τους πλησιάζουν επικίνδυνα τα φυσικά όργανα ;). Και νομίζω ότι είναι πιο αξιόπιστες σε ηχογραφήσεις (γιατί πολύ εύκολα μπορείς να διορθώσεις). Σε live καταστάσεις έχω δεί ότι δεν αντιδρούν το ίδιο με όλα τα soft synths...

Το part 2 στις Χριστουγεννιάτικες διακοπές, λέω να φτιάξω ενα θέμα α λα Olfield...μία ολόκληρη πλευρά δίσκου.

 

Μου άρεσε. Ωραία ατμόσφαιρα (μου θύμισε όμως δουλιές του David Sylvian, αυτό όμως δεν είναι κακό).

Thanks Nestor. Sylvian δεν έχω ακούσει, μόνο μια δουλειά του με τον Fripp (και δεν με τρέλλανε)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα με χάλαγε και 25 λεπτά να τανε.

 

Μου θύμισε κάτι relaxation cds.

Θα δυσκολευτώ να το σιγοσφυρίξω πάνω στη μηχανή  ;D

 

Καλό ήταν.

Χόνεστλι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δυσκολευτώ να το σιγοσφυρίξω πάνω στη μηχανή  ;D

Σου λείπει ένα βασικό θέμα, ας πούμε?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας άξονας, θεματική πρόταση ίσως να το οδηγούσε περισσότερο στη συγκεκριμενοποίησή του ώς "κομμάτι".

 

Το συγκεκριμένο έδινε την εντύπωση του "συνθέτω/αυτοσχεδιάζω καθ οδόν"

Να επαναλάβω όμως ότι μου άρεσε.

 

Ούτε εμένα με τρελαίνει ο Sylvian.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είπες GR20, σωστά?

Χμ... τελικά θα πρέπει να το βάλω στις προταιρεότητες μου, έχω κουραστεί να γράφω παρτιτούρες και να παίζω keyboards.

Πολλές φορές η προσομείωσεις τους πλησιάζουν επικίνδυνα τα φυσικά όργανα ;).

Εμ, αυτό άκουσα και άρχισα να το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Nestor. Sylvian δεν έχω ακούσει, μόνο μια δουλειά του με τον Fripp (και δεν με τρέλλανε)

Θα σου πρότεινα να τον παρακολουθήσεις. Είμαι φανατικός οπαδός του από την εποχή των Japan.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο έδινε την εντύπωση του "συνθέτω/αυτοσχεδιάζω καθ οδόν"

Τέτοιο είναι. Πάντως το σκέφτηκα και εγώ αυτό που είπες για τον "άξονα", μετά, όταν μου ήρθε η σκέψη να το κάνω μεγάλο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου