Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο σύνδεσης κεφαλής - καμπίνας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους....συνηθως το καλωδιο δεν πρεπει να ειναι θωρακισμενο,ενα george ls καμπινας θα κανει τη δουλεια του πολυ καλα (1μετρο 19ευρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πολυ ωραιο βιντεακι για το πως μονοι μας μπορουμε να φτιαξουμε κατι τοσο απλο και ΦΤΗΝΟ.

 

 

προσωπικα χρησιμοποιω απλο χοντρο "καλωδιο λαμπατερ" σαν και αυτο (οποτε δεν κανω το twisting & το "ντυσιμο" που κανει αυτος στο βιντεο το οποιο ομως δεν ειναι καθολου ασχημη ιδεα)

 

sub-0001-07.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το ξαναπούμε.

Καλώδιο ρεύματος με 1,5 καρέ (ή καλώδιο ηχείων από τα Ηλεκτρονικά) και είσαι σούπερ.

Θωράκιση δεν χρειάζεσαι.

Την θες όμως ντε και καλά;

Κάνε το καλώδιο αυτοθωρακιζόμενο. Πως;

Να σου δείξω.

Πάρε καλώδιο ρεύματος 3Χ0,75 (ή 3Χ1 αν χωράει) και αφού γυμνώσεις τα καλώδια, πλέξε το έτσι.

braid1.jpg

Και βάλε το ένα στο σήμα και τα δύο στη γείωση (ή και το αντίστροφο, καλυμένος είσαι)

 

Αν θες συμμετρικά πάρε 4 καλώδια και πλέχτα έτσι...

four_string_braid.jpg

 

 

Κότσαρε και δύο heavy duty jacks (εγώ προτιμώ τα speakon στις καμπίνες μου), βάλε δύο στο σήμα και δύο στη γείωση και θα σαι η πρώτη μούρη στο Καβούρι.

 

George L .......... πφφφφφφφ .........

 

Υ.Γ. Δεν βλέπω το βίντεο του SF.

Πάντα καλύτερο ένα βίντεο.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως,μισο ευρω το μετρο (και πολλα ειναι) για καλωδιο & δυο απλα jack κιθαρας και εισαι πασας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα heat shrinks πως τα ζητάμε στα Ελληνικά?

Θερμοσυστελλόμενα μακαρονάκια

Διάφορα μεγέθη κα χρώματα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοσυστελλόμενα μακαρονάκια

Διάφορα μεγέθη κα χρώματα.

Μακαρονάκια? ;D

Χαχαχαχα πολύ καλό, αλλά αφού το λες θα τα ζητήσω έτσι.

Ευχαριστώ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρονάκια? ;D

Χαχαχαχα πολύ καλό, αλλά αφού το λες θα τα ζητήσω έτσι.

Αν τα δεις τα μικρής διαμέτρο μαζεμένα, μοιάζουν όντως με μακαρόνια.

Και σκέτα θερμοσυστελλόμενα να τα πεις, πάλι το ίδιο είναι.

Όπως είπα δεν βλέπω το βίντεο αλλά υποθέτω είναι για την ακρη του jack (strain relief)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτω είναι για την ακρη του jack (strain relief)

 

ακριβως...πως αλλοιως θα αντεξει το καλωδιο σε αυτο που ΟΛΟΙ οι κιθαριστες κανουν,δηλαδη κατα τη διαρκεια του live να ανασηκωνουν την κεφαλη απο τη καμπινα και να την κανουν περα-δωθε.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα!

 

Το μονό καλώδιο για σύνδεση καμπίνας που μέχρι τώρα ακούω να έχει κάποια διαφορά στον ήχο σε σχέση με αρκετά και ετοιματζηδικα καλώδια αλλά monster, van damme κτλ αλλά και όλες τις παραπάνω λύσεις τύπου καλώδιο ηχείου (έχω φτιάξει κάτι με 2mm και 1 με 2.5mm) πορτατίφ κτλ (έχω 4 καμπινές εδώ στον χώρο μου και χρειάζομαι δυστυχώς αρκετά καλώδια) είναι το evidence siren που μου είχε φτιάξει ο Κουρμπης πριν χρόνια.

 

Είναι το μονό που στα αυτιά μου έχει διαφορά σε σχέση με τα υπόλοιπα και συμφωνώ με ένα review που το χαρακτήριζε ως πιο transparent δηλαδή να μην τονίζει το καλώδιο κάποια συχνότητα παραπάνω και να μην δρα σαν ένα ακόμα μίνι eq. Και επιπλέον είναι πολύ συμπαγές καλώδιο (stiff) που δίνει την αίσθηση ότι δεν θα πάθει ποτέ τίποτα.

 

Βεβαία πολύ μικρή διαφορά για να κάτσει κάποιος να ασχοληθεί σοβαρά αλλά ναι... για όποιον το ψάχνει και έχει όρεξη να παίξει...  :P Α και αν μπει στην διαδικασία με τα καλώδια κάποιος...ας αλλάξει και τα καλώδια μέσα στην καμπίνα...που εκεί συνήθως είναι ότι πιο παλπανο υπάρχει στην αγορά... ;)

 

Ps Ένα από τα καλώδια που το βλέπω να κυκλοφορεί ευρέος στην ελληνική αγορά και μου ανάβει τα λαμπάκια όταν βλέπω φίλους να το χρησιμοποιούν είναι τα George L με τα βιδωτά jacks...ρε παιδία...αυτά τα jacks ακόμα και στα πεταλακια κάθε λίγο και λιγάκι ξεβιδώνονται και χάνουν επαφή...σε σύνδεση ενισχυτή με καμπίνα αυτό είναι τραγικό...αν εν ώρα λειτουργιάς γίνει...και δεν προλάβεις το stanby... πάει ο μετασχηματιστής εξόδου...και μαζί του και ένα 250ρι στο νερό... θέλεις George L οκ...κολλά το σε ένα καλό jack... να είσαι σίγουρος... ;)

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου