Προς το περιεχόμενο

Eχουν latency οι ψηφιακες πεταλιερες ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχω την Tonelab SE και οχι δεν εχει το παραμικρο latency...

Τωρα αν εχει 1-2 ms δεν νομιζω να μπορει να το ακουσει κανεις.Εγω παντως οχι.

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα φιλτρα, ειτε ψηφιακα ειτε αναλογικα εισαγουν μια μικρη καθυστερηση στο εισερχομενο σε αυτα σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδηποτε βαζεις μεταξυ της κιθαρας σου και του ενισχυτη σου,ακομα και το..καλωδιο εχει..καθυστερηση,το ζητημα ειναι οτι μονο αν εισαι ο ΕΤ θα την ακουσεις.

 

Προσωπικα αν καποιος μου ελεγε κατι τετοιο (οτι δηλ. εχουν.... latency οι ψηφιακες πεταλιερες) face to face θα την εκανα τρομαγμενος με ελαφρα πηδηματακια και θα φωναζα τους "ανθρωπους με τις ασπρες μπλουζες" για να τον πανε ξανα "σπιτι" του (Δαφνί μεριά) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αν καποιος μου ελεγε κατι τετοιο (οτι δηλ. εχουν.... latency οι ψηφιακες πεταλιερες) face to face θα την εκανα τρομαγμενος με ελαφρα πηδηματακια και θα φωναζα τους "ανθρωπους με τις ασπρες μπλουζες" για να τον πανε ξανα "σπιτι" του (Δαφνί μεριά) Grin

 

ΑΥτους που ερχονται με παλιο λευκο Wolkswagen ? Αραγε πανε στον ιδιο θαλαμο με αυτους που ακουν τα παλαιωμενα ξυλα και τους μαγνητες τυλιγμενουσ στο χερι ?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα στο ιντερνετ οτι οι ψηφιακες πεταλιερες εχουν latency.Εχετε διαπιστωσει κατι τετοιο ?

 

Εννοείται ότι οτιδήποτε ψηφιακό έχει latency (ή αλλιώς delay propagation). Το σήμα εισέρχεται αναλογικό, μετατρέπεται σε ψηφιακό, επεξεργάζεται ψηφιακά και ξαναμετατρέπεται σε αναλογικό.

 

Δε φαντάζομαι να είναι μεγάλο το latency φυσικά, ή τέλος πάντων είναι τέτοιο που να μην ενοχλεί (γιατί αλλιώς θα γινόταν χαμός... ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα dsp που έχουν οι σύγχρονες πεταλιέρες είναι πολύ καλά και δεν αφήνουν να ακουστεί latency.

Παλιά είχα μια digitech rp-7 η οποία ενώ ήταν πολύ καλή πεταλιέρα, είχε καθυστέρηση σε "βαριά" προγράμματα όπως το harmonizer και το octaver. Έπρεπε να έχω μιξαρισμένο και τον dry ήχο για να είναι λιγότερο ενοχλητική η καθυστέρηση.

Οπότε φαντάζομαι ότι αν είναι να δίνεται λίγο προσοχή στον τομέα καθυστέρηση, αυτό θα αφορά παλαιότερης τεχνολογίας πεταλιέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν. Απο 3 έως 7 μιλισεκοντ. Μή ακουστό βέβαια και δέν το καταλαβαίνεις και στο παίξιμο, αλλά είναι εκεί  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα να τονισουμε οτι την ιδια.... καθυστερηση  ::) θα αντιμετωπισουν και οι κιθαριστες οι οποιοι θα εχουν εστω και ΕΝΑ ψηφιακο πεταλακι στην αλυσιδα τους (δηλ. το 99% μια και σχεδον ολοι εχουν ενα digital delay)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα να τονισουμε οτι την ιδια.... καθυστερηση θα αντιμετωπισουν και οι κιθαριστες οι οποιοι θα εχουν εστω και ΕΝΑ ψηφιακο πεταλακι στην αλυσιδα τους (δηλ. το 99% μια και σχεδον ολοι εχουν ενα digital delay)

 

SF, στο αναλογικό delay δεν υπάρχει καθυστέρηση καθόλου?, ή υπάρχει απλά είναι λιγότερη σε σχέση με το digital delay.. Επίσης, εφόσον έχω αναλογικό drive προτείνεις να μην βάλω το digidelay (μου έκατσε κουτί) που έχει buffer.. δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο.. χαλάει κιόλας το αναλογικό μου σήμα.. Εκτός αν πάρω το hardwire της digitech πάλι που είναι true bypass.. απλά ελπίζω να μην ακούγεται αυτό το ενοχλητικό "pop" όταν θα πατάω τον διακόπτη.. ???

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου