Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και τα δίτροχα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Και φυσικά μπορείς να μη συμφωνείς με κάποιο βλαμμένο νόμο (που είναι χαζός, έτσι που είναι διατυπωμένος) και να μην καταγγείλεις κάποιον ποδηλάτη, πχ (το ξέρω ότι έχει καταργηθεί, έχω ρωτήσει αστυνόμους στο δρόμο και έχω ψάξει γενικά... ;)). Αλλίμονο.

 

 

 

off topic αλλα μιας και μιλάς για ποδήλατα.... εδώ στη Θεσ/νικη ο Δήμ (ι) ος, κατάφερε να κατασκευάσει ποδηλατόδρομους σε όλες σχεδόν τις κεντρικές οδούς της πόλης χωρίς βεβαια πρώτα να σκεφτεί (και όχι να φυσικά να λύσει) το κυκλοφοριακό.

Εννοείτε βέβαια οτι οι ποδηλάτες φοβούνται να τους χρησημοποιήσουν επειδή γίνετε κόλαση απο τα αυτοκίνητα.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΘΕΪΚΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ - Όργανο της τάξης έκοψε κλήση σε κάποιον που οδηγούσε ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ χωρίς ΚΡΑΝΟΣ. Στο δικαστήριο έμαθα γέλασε ο κάθε πικραμένος.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic αλλα μιας και μιλάς για ποδήλατα.... εδώ στη Θεσ/νικη ο Δήμ (ι) ος, κατάφερε να κατασκευάσει ποδηλατόδρομους σε όλες σχεδόν τις κεντρικές οδούς της πόλης χωρίς βεβαια πρώτα να σκεφτεί (και όχι να φυσικά να λύσει) το κυκλοφοριακό.

Εννοείτε βέβαια οτι οι ποδηλάτες φοβούνται να τους χρησημοποιήσουν επειδή γίνετε κόλαση απο τα αυτοκίνητα.

 

Εννοείται βέβαια επίσης ότι αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για τους γελοίους που χρησιμοποιούν τους ποδηλατόδρομους με τα αμάξια τους. Αν ο κόσμος χαλαρώσει λίγο με το αμάξι του και το αντικαταστήσει (ενίοτε, και όποιος μπορεί) με ποδήλατο αυτό θα είναι το πρώτο μεγάλο βήμα για τη λύση του κυκλοφοριακού. Άλλωστε σας έρχεται και το μετρό σε λίγα χρόνια και όλα μαζί θα βελτιώσουν ΠΟΛΥ την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, το ποδήλατο είναι φανταστικό... Αρκεί να διευκολύνουν και τα ΜΜΜ για να γίνεται η χρήση τους ουσιαστική και όχι γραφική.

Και καλά οι οδηγοί που δεν ξέρουν πως να συμπεριφερθούν απέναντι στους ποδηλάτες, γιατί έχουν να κάνουν ποδήλατο από το δημοτικό. Οι ποδηλάτες πότε θα μάθουν να προστατεύουν τους εαυτούς τους από τα αυτοκίνητα? Καταμεσήμερο καθημερινής, κεντρικός δρόμος, μία λωρίδα ανά κατεύθυνση, 2 ποδηλάτες με αθλητική περιβολή προπορεύονται σε κονβόι πάσης φύσεως οχημάτων. Όχι μόνο δεν πηγαίνουν ο ένας πίσω από τον άλλο, αλλά δίπλα δίπλα, αλλά και δείχνει ο ένας στο άλλο, ηλεκτρονικό gadget ποδηλατικής φύσες. Τιμόνι με το ένα χέρι, "Για δες εδώ", "Που?", "Να, εδώ", και το τιμόνι να τρέμει, και ταυτόχρονα να προσπερνάει το ΙΧ από πίσω και να περνάει ξυστά από τον αισιόδοξο ποδηλάτη, και να λες "Τώρα τον έριξε, και έχουν πέσει και οι δύο, και τους έχω περάσει εγώ που είμαι από πίσω 2 ρόδες έκαστο, και τους πληρώνω κιόλας..." Και να τους το λες, και σχεδόν να πιάνεσαι στα χέρια επειδή θίχτηκε η ποδηλατική τους αξιοπρέπεια. Και να λες "εγώ ο μαλάκας φταίω που ασχολήθηκα"...

Ωραίο πράγμα ο αστικός νεοελληνικός παραλογισμός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται βέβαια επίσης ότι αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για τους γελοίους που χρησιμοποιούν τους ποδηλατόδρομους με τα αμάξια τους. Αν ο κόσμος χαλαρώσει λίγο με το αμάξι του και το αντικαταστήσει (ενίοτε, και όποιος μπορεί) με ποδήλατο αυτό θα είναι το πρώτο μεγάλο βήμα για τη λύση του κυκλοφοριακού. Άλλωστε σας έρχεται και το μετρό σε λίγα χρόνια και όλα μαζί θα βελτιώσουν ΠΟΛΥ την κατάσταση.

 

Ναι ρε συ εννοείτε.

 

ok, το ποδήλατο είναι φανταστικό... Αρκεί να διευκολύνουν και τα ΜΜΜ για να γίνεται η χρήση τους ουσιαστική και όχι γραφική.

Και καλά οι οδηγοί που δεν ξέρουν πως να συμπεριφερθούν απέναντι στους ποδηλάτες, γιατί έχουν να κάνουν ποδήλατο από το δημοτικό. Οι ποδηλάτες πότε θα μάθουν να προστατεύουν τους εαυτούς τους από τα αυτοκίνητα? Καταμεσήμερο καθημερινής, κεντρικός δρόμος, μία λωρίδα ανά κατεύθυνση, 2 ποδηλάτες με αθλητική περιβολή προπορεύονται σε κονβόι πάσης φύσεως οχημάτων. Όχι μόνο δεν πηγαίνουν ο ένας πίσω από τον άλλο, αλλά δίπλα δίπλα, αλλά και δείχνει ο ένας στο άλλο, ηλεκτρονικό gadget ποδηλατικής φύσες. Τιμόνι με το ένα χέρι, "Για δες εδώ", "Που?", "Να, εδώ", και το τιμόνι να τρέμει, και ταυτόχρονα να προσπερνάει το ΙΧ από πίσω και να περνάει ξυστά από τον αισιόδοξο ποδηλάτη, και να λες "Τώρα τον έριξε, και έχουν πέσει και οι δύο, και τους έχω περάσει εγώ που είμαι από πίσω 2 ρόδες έκαστο, και τους πληρώνω κιόλας..." Και να τους το λες, και σχεδόν να πιάνεσαι στα χέρια επειδή θίχτηκε η ποδηλατική τους αξιοπρέπεια. Και να λες "εγώ ο μαλάκας φταίω που ασχολήθηκα"...

Ωραίο πράγμα ο αστικός νεοελληνικός παραλογισμός....

 

+1

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποδηλατείν είναι ωραίο πράγμα. Ανοίγουν τα πνευμόνια και μπαίνουν τα καυσαέρια ανενόχλητα. Μια ωραία αλλαγή θα έρθει όταν γίνουν όλα τα αυτοκίνητα υβριδικά...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάνο: Νόμιζα ότι έλεγες 2,1616... και λέω... "μπράβο τα παιδιά στη Κωζάνη"...  :-[

 

Δε ξέρω τι μπορείς να κάνεις ομολογώ, και φυσικά πρόκειται για κάτι εξαιρετικά σοβαρό! Απλά δε ξέρω τι να πω και τι να προτείνω... Καταγγελεία πού; Έχεις δίκιο... Απλά το ένα δεν αναιρεί το άλλο...

 

Άστα να πάνε Νίκο. Τραγική κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, πραγματι αυτοι οι ποδηλατες ειναι τραγικοι..... Λες κ ζουν στο κοσμο τους αυτα τα παιδια!!!

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοί λειτουργούν με τη λογική (ή έλλειψη αυτής!)

 

"εγώ όπως βλέπεις είμαι με ποδήλατο, εσύ με αμάξι, πρόσεξε λοιπόν ΕΣΥ τη ζωή ΜΟΥ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, πραγματι αυτοι οι ποδηλατες ειναι τραγικοι..... Λες κ ζουν στο κοσμο τους αυτα τα παιδια!!!

 

Καλα εδω πολιτισμενοι ειναι,που να δεις στη Νεα Υορκη τι κανουν..(οπως ΟΛΟΙ οσοι εχουν ζησει στη ΝΥ, ΜΙΣΩ τους ποδηλατες με ΟΛΗ μου την καρδια....δυστυχως ομως και στη νεα μου 2η πατριδα (Βερολινο) ειναι ΠΑΝΤΟΥ οι ατιμοι (και το ιδιο επικινδυνοι...αν και το Βερολινο σε αντιθεση με την ΝΥ εχει ποδηλατοδρομους..))

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου