Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και τα δίτροχα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα εδώ δεν υπάρχει καν σεβασμός ανάμεσα σε αυτοκίνητα, που ο άλλο φοβάται ότι θα πάθει και ζημιά το αμάξι του, συζητάμε για σεβασμό στον ποδηλάτη; Καλό. Αφού είμαστε ΖΩΑ. Το 97% των οδηγών είναι ασυνείδητα ΖΩΑ και απλώς όσο πιο μικρό όχημα έχουν τόσο πιο έντονα φαίνεται αυτό. Από την άλλη όσο πιο μεγάλο όχημα έχουν τόσο πιο εύκολο είναι να περάσουν τα όρια και να φανεί. Τέλος πάντων. Από παντού βρωμάει το πράμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το 97% των οδηγών είναι ασυνείδητα ΖΩΑ και απλώς όσο πιο μικρό όχημα έχουν τόσο πιο έντονα φαίνεται αυτό.

 

το αντίστροφο συμβαίνει:

 

όσο πιο μεγάλο όχημα οδηγεί ένα ζώο, τόσο πιο δυνατός και ασφαλής αισθάνεται, και τόσο πιο ζώο γίνεται

 

αφού σ' αυτή την κατηγορία διπόδων, το δίκιο το έχει αυτομάτως ο πιο ογκώδης

 

οδηγώ μηχανή και το έχω διαπιστώσει άπειρες φορές

 

τι μαγκιά να πουλήσει ο ποδηλάτης ή ο μηχανόβιος, αφού παίζεται νοσοκομείο ή και χειρότερα...  βλακεία ναι, μαγκιά και τσαμπουκά όχι

 

εξάλλου και στο τσιγάρο σε δημόσιους χώρους αυτό συμβαίνει, σχεδόν πάντα ΕΝΑΣ μη καπνιστής τα βάζει με μια παρέα καπνιστών, που αισθάνονται ισχυρότεροι και τον χλευάζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μαγκιά να πουλήσει ο ποδηλάτης ή ο μηχανόβιος, αφού παίζεται νοσοκομείο ή και χειρότερα...  βλακεία ναι, μαγκιά και τσαμπουκά όχι

 

 

Μπα και στα δίτροχα βλέπεις τσαμπουκά από το να σε προσπεράσουν από τα δεξιά, να χωθούν όπου βρουν. Να κυκλοφορούν απροκάλυπτα χωρίς κράνος. Μόνο από βλακεία είναι αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα και στα δίτροχα βλέπεις τσαμπουκά από το να σε προσπεράσουν από τα δεξιά, να χωθούν όπου βρουν. Να κυκλοφορούν απροκάλυπτα χωρίς κράνος. Μόνο από βλακεία είναι αυτό;

 

σκέψου το λίγο

 

αν δεν του περάσει του μηχανόβιου, ποιος θα βγει ζημιωμένος;

 

αυτός πάνω στη μοτό, ή ο άλλος μέσα σε 1+ τόνο όχημα, με ζώνη και αερόσακκο;

 

ο ΙΧής ίσως πάει την άλλη μέρα το αμάξι στο φαναρτζή

 

ο μηχανόβιος θα πάει νοσοκομείο

 

τόσο απλά

 

άρα; θέμα βλακείας  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα μεγαλύτερα ελαττώματα των Ελλήνων - μετά την αδιαφορία για τον διπλανό μας - είναι η γενίκευση...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα μεγαλύτερα ελαττώματα των Ελλήνων - μετά την αδιαφορία για τον διπλανό μας - είναι η γενίκευση...

 

Αντιλαμβάνεσαι φυσικά ότι αυτή σου η διαπίστωση είναι μια γενίκευση.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως. Όταν έχεις ποδήλατο πας άνετα ανάποδα σε μονόδρομο. Ξέρεις πόσα παπιά και γενικώς μηχανές έχω δει να πηγαίνουν ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ?!?!? Προφανώς θα έπρεπε να σκεφτούν ότι παίζουν τη ζωή τους, but they don't. Ανάποδα σε roundabouts και σε πλατείες! Δε συζητάμε καν για κόκκινο! Και όχι σε φάση "βαθύ πορτοκαλί". Σε φάση έχει κόκκινο, είμαι σταματημένος, δε γαμ*έται - περνάω. ΞΕΚΙΝΑΝΕ με κόκκινο. Τι να λέμε. Δε συζητώ για ποδηλάτες, οι οποίοι συχνά θεωρούν ότι ούτε τα STOP δεν ισχύουν. Λες και άμα τον χτυπήσει αυτοκίνητο θα κάνει μεγάλη διαφορά που "δεν είμαι μηχανοκίνητο".

 

Οι οδηγοί αυτοκινήτων και φορτηγών από την άλλη, όπως είπα, έχουν πιο στενά όρια. Ένας φορτηγατζής που πάει με 150 είναι ήδη δολοφόνος χωρίς να χρειαστεί να κάνει τίποτε άλλο. Αλλά δε βλέπεις συχνά να πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομο ή σε πλατεία. ;)

 

Αυτό εννοούσα. Όταν έχει μικρό όχημα μπορείς να παραβείς πιο εύκολα κανόνες. Όταν έχεις μεγάλο όχημα ακόμα και οι μικρές παραβάσεις είναι σημαντικότερες απ'ό,τι αν είχες μικρό.

 

ps. δεν κάνουμε γενικεύσεις, είπαμε ότι η πλειοψηφία συμπεριφέρεται άθλια, όχι ότι όλοι και κάθε ένας συμπεριφέρονται άθλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέψου το λίγο

αν δεν του περάσει του μηχανόβιου, ποιος θα βγει ζημιωμένος;

αυτός πάνω στη μοτό, ή ο άλλος μέσα σε 1+ τόνο όχημα, με ζώνη και αερόσακκο;

ο ΙΧής ίσως πάει την άλλη μέρα το αμάξι στο φαναρτζή

ο μηχανόβιος θα πάει νοσοκομείο

τόσο απλά

άρα; θέμα βλακείας  ;)

 

Όχι απαραίτητα, είναι και μέρος της νοοτροπίας του εγώ πάω όπου θέλω,εσύ κοψε τοκεφάλι σου να μη με πατήσεις, ακόμα και αν έχω παραβεί οποιοδήποτε δυνατό κανόνα που ορίζεται από τον ΚΟΚ, που αναφέρθηκε και παραπάνω

Προσωπικά τώρα, εγώ εάν χτυπήσω άνθρωπο με μηχανάκι, με αποτέλεσμα να πάει στο νοσοκομείο ή ακόμα χειροότερα να πεθάνει, δε νομίζω ότι θα κοιμόμουν και τόσο ήσυχα σκεπτόμενη ότι εντάξει αυτός παραβίασε τον κανόνα, εγώ ήμουν σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως, αφού κυκλοφωρώ στην αθήνα με ποδήλατο, οφείλω να πω ότι, γενικά μιλώντας πάντα (ως Έλλην) φοράνε κράνος, λένε την καλημέρα τους (στους άλλους ποδηλάτες) και δεν έχω πετύχει κανέναν να πηγαίνει αντίθετα. Φανάρι να περνάνε κόκκινο εχω δεί. ΣΤΟΠ και πάλι, τσεκάρουν (που στο κάτω κάτω αυτό είναι το νόημα, εκτώς αν ο Μενέλαος εννοεί ότι βλεπει την νταλίκα να έρχετε σε προτερεότητα και αποφασίζει να περάσει ούτως ή αλλιώς! ;D)

 

Αυτά από μένα σε αυτό το θέμα που δε λέει να τελειώσει για κάποιο λόγο. Μακάρι να μπορούσα να πάρω πληρ από το 1142, για την καταγγελεία που έκανα... Να δω τι έγινε βρε αδερφέ... Ή απλά θα περάσω από το μαγαζί και θα ρίξω μια ματιά για τασάκια... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσιγάρο, χαφιεδισμός, ποδήλατο, μηχανές..............

 

Αργούμε να φτάσουμε στους υπολογιστές για να συμμετάσχει κι ο φίλος μου ο Μάραθον;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου