Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και τα δίτροχα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντί λοιπόν να παραδειγματιστούμε και να αφήσουμε τα αυτοκίνητα, να αρπάξουμε όλοι τα ποδήλατα για μία πιο ανθρώπινη πόλη (υπ'οψιν ότι αν υπάρχει και συμμετοχή, θα επιτραπεί και στο Μετρό) καθόμαστε και γκρινιάζουμε για τους ποδηλάτες.

 

φίλε βρίσκεσαι εκτός πραγματικότητας, η Αθήνα είναι τίγκα στην ανηφόρα/κατηφόρα, δεν πρόκειται ΠΟΤΕ το ποδήλατο να παίξει ως μέσο μεταφοράς, κι ας γίνει ό,τι υποδομή θές

 

ΜΑΚΑΡΙ να ήταν διαφορετικά τα πράγματα, θα πήγαινα κι εγώ δουλειά με το ποδήλατο

 

αυτή τη στιγμή το ποδήλατο προσφέρεται για

 

- όσους είναι ερασιτέχνες αθλητές και θέλουν να προπονούνται κάθε μέρα στο commute που κάνουν

- όσους αδιαφορούν για το τρομερό καυσαέριο που εισπνέουν

- όσους είναι διατεθιμένοι να ρισκάρουν τη σωματική τους ακεραιότητα στην κυκλοφοριακή ζούγκλα

- όσους δεν έχουν πρόβλημα να φτάσουν στη δουλειά τους με αθλητικά ρούχα, μούσκεμα στον ιδρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

έλεος! ποδηλάτες σαν γαιδουρια? εγώ γιατί δεν έχω δει κάτι τέτοιο? ??? ασχολούμαι και με ποδήλατο επίσης αλλά προσωπικά δεν κατεβαίνω Αθήνα γιατί φοβάμαι μη με σκοτώσουν, προτιμώ να κινούμαι βόρεια.

 

Το αν υπάρχουν ποδηλάτες που οδηγούνε όπως λες, είναι ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ επειδή αυτή η πόλη, από μεταπολίτευση και μετά διαλύθηκε. Δεν υπάρχουν υποδομές ΠΟΥΘΕΝΑ. Δε φταίνε οι ποδηλάτες αλλά η πόλη που δεν έχει υποδομές για ποδήλατο και ΟΛΟΙ οι "οδηγοί" που φροντίζουν να κινούνται με αυτοκίνητο ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Δεν υπάρχει πόλη άλλη με τόσα αυτοκίνητα. Αντί λοιπόν να παραδειγματιστούμε και να αφήσουμε τα αυτοκίνητα, να αρπάξουμε όλοι τα ποδήλατα για μία πιο ανθρώπινη πόλη (υπ'οψιν ότι αν υπάρχει και συμμετοχή, θα επιτραπεί και στο Μετρό) καθόμαστε και γκρινιάζουμε για τους ποδηλάτες. Απαράδεκτο. Υποτίθεται πως είμαστε και καλλιτέχνες εδώ ή ότι έστω έχουμε κάτι καλλιτεχνικό μέσα μας. ...και λέμε τέτοια πράγματα? δεν συμβαδίζουν αυτά... όπως και να το κάνουμε!

 

τί λέμε τώρα... εδώ ήταν τις προάλλες παγκόσμια ημέρα χωρίς αυτοκίνητο και η εθνική έπηζε!!! τι να δικαιολογήσει κανείς? Ζούσα στο Εδιμβούργο για 4 χρόνια που για μένα είναι η πιο ανθρώπινη πόλη και γύρισα θήνα και έχω ειλικρινά αηδιάσει.

 

....μα τι λες; Είμαι ο πρώτος που λέει ότι πρέπει να γίνουν υποδομές για τους ποδηλάτες, οι οδηγοί να τους σέβονται, να γίνουν ποδηλατόδρομοι. Και είμαι ο πρώτος που όχι μόνο χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους με ποδήλατο αλλά αισθάνομαι και ευγνωμοσύνη που το κάνουν αυτό γιατί και το περιβάλλον βοηθάνε και το κυκλοφοριακό βελτιώνουν και το πρόβλημα της ηχορύπανσης και φυσικά προτείνουν και έναν καλύτερο τρόπο ζωής. Αυτό όμως δηλαδή δικαιολογεί όσους δεν οδηγούν σωστά; Τι ρατσισμός είναι αυτός; Δηλαδή αν οδηγώ αυτοκίνητο φταίω και αν οδηγώ ποδήλατο έχω το ακαταλόγιστο;

 

ps. παρεμπιπτόντως ξέρεις αυτό που λένε ότι ποτέ δε φταίει ο δρόμος, φταίει πάντα ο οδηγός, έτσι; Μπορεί να μην υπάρχουν υποδομές, μπορεί να είναι αίσχος η κατάσταση με τα αυτοκίνητα, μη μου πεις όμως ότι φταίνε αυτά όταν βλέπω ποδηλάτη να πηγαίνει ανάποδα στη μεσογείων!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη μου πεις όμως ότι φταίνε αυτά όταν βλέπω ποδηλάτη να πηγαίνει ανάποδα στη μεσογείων!!!!!

 

ok, πάσο. Απλά δεν έχω υπάρξει μάρτυρας τέτοιων περιστατικών. Κι εγώ θα έβγαζα καπνούς. Αν κατηγορείς αυτούς, ok, δεν έχεις άδικο.

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μα προφανώς για αυτούς μιλάω. Αν κάποιος οδηγεί σωστά και σύμφωνα με τον ΚΟΚ προφανώς χίλια μπράβο του που προτιμάει ποδήλατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τί το παραλλήρημα?

 

Δεν υπάρχει παραλλήρημα. Απλώς διαβάζοντας όλο το thread και ώντας ενεργός ποδηλάτης (σε ποδηλατικά forums/communities) διέκρινα αμέτρητα σχόλια καταδικαστικά προς τους ποδηλάτες. Όχι πως θίχτηκα φυσικά, απλά αυτή η νοοτροπία είναι που μας κρατάει πίσω και θα μας κρατάει για πολλά χρόνια. Παράπονο εκφράζω.

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου