Προς το περιεχόμενο

2 ερωτήσεις για stratocaster (αποκλειστικά fender)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) έστω ότι έχουμε μια φέντερ με χαρακτηριστικά 7.25 radius kai vintage frets

από κάποιο λάθος ...μάλλον εργοστασιακό η κιθάρα έχει ΗΧΑΡΑ.... ;D

τα κουλά μου όμως δυσκολεύονται να ανταπεξέλθουν...με δεδομένη την θέληση να μην πουλήσω την κιθάρα...ερωτώ:

αν αντί των vintage τάστων τοποθετηθούν 6105 dunlop...ΑΛΛΑ δεν πειραχθεί καθόλου το radius θα είναιπιο ευκολόπαιχτο το όργανο? (bends klp)

(σημείωση: αναφέρομαι μόνο σε αλλαγή τάστων διότι επιδή η κιθάρα έχει maple ταστιέρα με τρομάζει η απόφαση να φέρω και το radius απο 7.25 se 9.5 διότι μετά πρέπει να ξαναβερνικωθεί το μπράτσο με αμφίβολο αποτέλεσμα αισθητικά και σε touch.)

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥΣ

 

2) Ποιά η γνώμη σας για τους μαγνήτες texas special custom shop για χρήση κυρίως για blues σε στρατοκάστερ με rosewood ταστιέρα

και αν όχι και στις τρεις θέσεις ...τι θα επιλέγατε στη θέση μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για εξηγησε λιγο φιλε τι εννοεις οτι δε μπορεις να ανταπεξελθεις..πχ τα τωρινα ταστα οπως ειναι σε τι σε πειραζουν? πολυ ψηλα? πολυ χαμηλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αντί των vintage τάστων τοποθετηθούν 6105 dunlop...ΑΛΛΑ δεν πειραχθεί καθόλου το radius θα είναιπιο ευκολόπαιχτο το όργανο? (bends klp)

 

Ναι θα ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ καλυτερο τοσο απο πλευρας playability οσο και απο πλευρας ΗΧΟΥ.(με αλλα λογια δεν θα..πιστευεις τα χερια σου και τα αυτια σου...)

 

Μαλιστα καλυτερα ειναι να βαλεις 6100,οι περισσοτερες κιθαρες μου vintage radius & jumbo 6100 frets εχουν,best of both worlds.... ;) (αλλωστε ολες οι G &L αυτο το συνδιασμο εχουν κατι εμαθε ο Leo στα γεραματα)

 

Η επιμονη των Αμερικανων και,δυστυχως και των Ιαπωνων,να βαζουν τα ΑΧΡΗΣΤΑ αυτα ταστα σε ΟΛΕΣ τις υπεροχες vintage reissue κιθαρες που βγαζουν ειναι απλα ακατανοητη.....ειπαμε να κανουμε ρεπλικες αλλα να χρησιμοποιεις τα ιδια ταστα με την εποχη που ολες οι Fender  κιθαρες φορουσαν flat 13αρες χορδες απο το εργοστασιο & δεν ειχε "ανακαλυφθει" ακομα το string bending ειναι απλα ηλιθιο....

 

 

2) Ποιά η γνώμη σας για τους μαγνήτες texas special custom shop για χρήση κυρίως για blues σε στρατοκάστερ με rosewood ταστιέρα

και αν όχι και στις τρεις θέσεις ...τι θα επιλέγατε στη θέση μου?

 

Αν και δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει η ταστιερα για Blues ειναι μια χαρα μαγνητες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Ποιά η γνώμη σας για τους μαγνήτες texas special custom shop για χρήση κυρίως για blues σε στρατοκάστερ με rosewood ταστιέρα

και αν όχι και στις τρεις θέσεις ...τι θα επιλέγατε στη θέση μου?

εγω παιζω κανα χρονο τωρα με αυτο το σετακι και το παω πολυ. κυριως rock hard rock και blues παιζω αλλα τραβαει και για punk μη σου πω και μεταλ καταστασεις. με κανα 100αρι περιπου το καθαριζεις απο ebay

 

επισης παιζει και η μοντα που κανουν πολοι και αλλαζουν τον bridge το οποιο επισης ειναι ενα απο τα μελοντικα πλανα μου για οταν βαρεθω τον ηχο ;) για την ωρα ακομα ευχαριστημενος ειμαι full

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε customidis δεν σου άρεσε η Suhr Carved Top,Gibson les paul Gold Top, 2-3 customshop Fender,δεν κοιτάς και κανένα μπουζουκάκι μπορεί να σου κάτσει ποιό καλά  ;D ;D

 

Μην πειράζεις την κιθάρα,μπορείς να την ανταλλάξεις με μια άλλη που να σου κάθεται στα χέρια ποιό καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μισοί και πάνω θεώρησαν ότι πρόκειται να βγάλω τα μάτια της gilmour...καμία σχέση

(η gilmour ως γνωστόν πωλείται)...δεν έχω μόνο τις κιθάρες που αγοροπουλάω εδώ....

 

Κάτι και για τον φίλο Μάκη...

Η suhr carved top standard ήταν μεγάλο λάθος από άποψη πώλησης, ιδανικός ήχος που άγγιζε το τέλειο αλλά ....χωρίς τον χαρακτήρα μιας καλής fender ή gibson

..κι επειδή δεν έχω τα χρήματα να τα έχω όλα...αρχίζει το παζάρι.

Έρχομαι τώρα σε αυτές τις τελευταίες:

H gibson lespaul standard goldtop vos 57 ήταν η καλύτερη gibson που είχα .....λίγη όμως μπροστά στην 59 historic reissue που έχω τώρα και είναι κατά τη γνώμη των απανταχού gibsonoφιλων το καλύτερο lespaul μοντέλο που βγάζει η εταιρία.

 

Η gilmour έχει τον καλύτερο ήχο σε fender custom shop που έχω πιάσει μέχρι σήμερα στα χέρια μου ...κι έχω πιάσει και παίξει πάνω από 25 συμπεριλαμβανομένων και κάποιων masterbuilt στο εξωτερικό. Το πρόβλημά μου με την κιθάρα είναι το radius και τα χαμηλά τάστα που παιχτικά δεν με βολεύουν τόσο...γι αυτό και η τόσο χαμηλή τιμή.. να φεύγει...βλέπετε τι την πήρες θα μου πει κάποιοσ ...ε δεν την διάλεξα εγώ...μεγάλη ιστορία...ας πούμε ότι ήταν δώρο για να μην σε κουράζω

Πάντως όλες οι κιθάρες που είχα και έχω ήταν παρασάγκας καλύτερες από την κιούσπα την fmt custom shop toy του φίλου Μάκη που εκτός από την μεγαλύτερη εμπορική αποτυχία της Φεντερ, τις δίνει και το ebay για φραγκοδίφραγκα..και τουμεινε αμανάτι να λέει πως δεν τη δίνει διότι τάχα του αρέσει

 

πω πω τι κακός που έγινα τώρα...χαχα

 

αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημά μου με την κιθάρα είναι το radius και τα χαμηλά τάστα που παιχτικά δεν με βολεύουν τόσο

 

ε, αλλαξε τα τοτε,εδω τα αλλαζω εγω (και πολλοι αλλοι)  σε vintage Fender που κανουν 3-10 φορες οσο η CS σου & που υποτιθεται χανουν και λιγη απο την αξια τους με το refret,δεν θα παθει τιποτα η κιθαρα & ουτε βεβαια θα χασει απο την αξια της,το αντιθετο μαλιστα...  ,δηλ.αν σε ΒΟΛΕΥΑΝ τα ταστα και με τα απο 1-2 χρονια (το πολυ) επρεπε να αλλαξεις ταστα λογω φθορας θα την πουλουσες?  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Custmidis εγώ λίγο πλάκα, έκανα,αλλά εδώ θα βρείς τις απαντήσεις για την αποτυχημένη FMT την μοναδική Fender πού πραγματικά γουστάρω.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170978.0

 

Θα στα είπε κάποιος (ειδικός)  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου