Προς το περιεχόμενο

ΣΟΣ..MetalZone 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα...Προχθες καθως ετοιμαζομουν να βαλω το πεταλι μου στον ενισχυτη να τζαμαρω μου γλιστρισε απο το χερι και επεσε κατω απ τη μερια των κουμπιων με αποτελεσμα να σπασει το ποτενσιομετρο της παραμορφωσης. Εχω φαει τον κοσμο και δεν βρηκα πουθενα...μηπως εχετε καποια ιδεα η λυση? για οτι specs του πεταλιου η του ποτενσιομετρου ρωτηστε με γιατι το εχω ηδη βγαλεει απο την πλακετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαστορα αντι να περιμενεις να σου πει καμια σοφια κανας τυχαιος απο το νοιζ πηγαινε το σε εναν ηλεκτρονικο..Απλα πραγματα...Φρανκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που έψαξες και δε βρήκες; είναι κανα περίεργο; το ποτενσιόμετρο έχει 2 χαρακτηριστικά: ohm και κλίμακα (γραμμικό, λογαριθμικό, κλπ)

 

άσε το ότι σου έσπασε το μεταλζοουν δεν ειναι απαραιτητα κακό  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ψαξει και εγω και ο πατερας μου στα περισσοτερα μαγαζια ηλεκτρονικων στηην αθηνα. το ποτενσιομετρο γραφει απο κατω alps και στο πλαι εχει τις εξης ενδειξεις

 

25        4A

81        0V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρεις να το μετρήσεις με πολύμετρο; μέτρα αντίσταση ανάμεσα στο ακριανό ποδι και το μεσαίο καθώς το γυρνάς. Στο τέλος της διαδρομής θα σου δείξει την αντίσταση του ποτενσιομετρου, και αν στη μέση είναι η μισή είναι γραμμικό, αλλιώς αν είναι το 1/10 είναι λογαριθμικο.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βρήκα σε ένα schematic είναι 250ρι λογαριθμικό.

Καλού-κακού βέβαια μέτρα το με ένα πολύμετρο.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ξερω να το κανψ αλλα εχω προβλημα γιατι εχει σπασει ο διακοπτης αυτο ειναι το βασικο προβλημα και δεν γυρναει καθολου ουτε απ τ μια οθτε απ την αλλη...εκει που ειναι στο μεσαιο και το δεξιο ειναι 235 ΚΩ  και στο μεσαιο και αριστερο 106 ΚΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηθελα να το πεταξω θα το ειχα ηδη κανει αλλα προφανως θελω να το φτιαξω γι αυτο και ζηταω τη βοηθεια σας...εκανα μια πατεντα και εκοψα τις βολτες γυρω απο το διακοπτη κ καταφερα να τον γυρισω...εκανα τη μετρηση οπως μου ειπε ο skantzos και βγηκε οντως λογαριθμικο 250ΚΩ..οποτε  τωρα παω και το παιρνω? θα υπαρχει η ειναι κατι σπανιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου