Προς το περιεχόμενο

blues απ' ολα για την aria


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το είχα ακούσει το 2ο...

 

Πολύ καλύτερα θα έλεγα, συμφωνώ με giannis...τα δίνεις τα turnarounds στον ακροατή να τα καταλάβει και επίσης σε αυτήν τη ταχύτητα ακούγεται καλύτερα το τελευταίο τρίηχο που δίνεις που και που πρίν απο την θέση του επόμενου μέτρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Gianniss: Τελικά τι είναι για σένα blues?

 

Η δομή I7-IV7-V7 σε οποιοδήποτε πλαίσιο ή η blue διάθεση του κάθε μουσικού?

Αν σου έλεγα εγώ να παίξουμε ένα όπως είπες bb king style blues θα καταλάβαινες ένα πράγμα? ή μήπως ο Parker ή ο Coltrane ή ο Davies κρατούσαν αυτούσια τα χαρακτηριστικά του blues πάντα με τον ίδιο τρόπο. Ή μήπως άλλα κομμάτια των τελευταίων που δεν έχουν κανένα απο τα υποτειθέμενα χαρακτηριστικά του blues δεν έχουν blues διαθεση?

 

-EDIT-

Για να είμαι και ενταξει... το πρώτο κλιπακι του trigga δεν είναι blues με την στενή έννοια του όρου. Για τα δικά μου γούστα πάντα. Ο Parker μπορεί να το αποκαλούσε blues, αλλα νομίζω ότι το πως θα το ονομάσουμε δεν είναι τόσο ουσιώδες...

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δομή I7-IV7-V7 σε οποιοδήποτε πλαίσιο ή η blue διάθεση του κάθε μουσικού?

Αυτη η φορμα που αναφερεις, ενταγμενη στο 12μετρο(ολοι ξερουμε την ακριβη διαταξη των ακορντων στο 12μετρο, μην το αναλυσουμε τωρα) ειναι η blues φορμα, ασχετα απο το τι νομιζω εγω.

Αν σου έλεγα εγώ να παίξουμε ένα όπως είπες bb king style blues θα καταλάβαινες ένα πράγμα?

Θα απεκλεια πολλα

ή μήπως ο Parker ή ο Coltrane ή ο Davies κρατούσαν αυτούσια τα χαρακτηριστικά του blues πάντα με τον ίδιο τρόπο.

Οχι βεβαια, δες το πρωτο ποστ του longshadow.

Ή μήπως άλλα κομμάτια των τελευταίων που δεν έχουν κανένα απο τα υποτειθέμενα χαρακτηριστικά του blues δεν έχουν blues διαθεση?

Blues διαθεση(αν καταλαβαινω σωστα τι εννοεις) μπορει να εχουν, blues φορμα ομως οχι.

Για να είμαι και ενταξει... το πρώτο κλιπακι του trigga δεν είναι blues με την στενή έννοια του όρου. Για τα δικά μου γούστα πάντα.

Το δευτερο? Ποια ειναι η στενη εννοια του ορου? Γιατι απο τα προηγουμενα που ειπες νομιζω απεριπτες αυτην τη στενη εννοια. Τα γουστα ειναι υποκειμενικα.

νομίζω ότι το πως θα το ονομάσουμε δεν είναι τόσο ουσιώδες...

+1000

 

Γενικα η τελευταια σου προταση ειναι κατα τη γνωμη μου το συνολικο συμπερασμα οσων ειπωθηκαν σ'αυτο το thread. Blues μπορει να αποκαλει καποιος οτι θελει. Και εννοειται οτι πολλα κομματια που δεν εχουν καν τη δομη του blues, μπορει να εχουν bluesιστικη αντιμετωπιση ως προς την φρασεολογια του παιχτη. Το μονο ομως που ειναι αντικειμενικο, ειναι αυτη η φορμα. Ποτε δεν ειπα τι ΔΕΝ ειναι blues, γιατι ειναι πολυ υποκειμενικο θεμα, και οπως ειπες κι εσυ εχει να κανει και με γουστα και με πολλα αλλα. Αυτο που ειπα ειναι οτι οταν υπαρχει αυτη η φορμα, τοτε μπορουμε ασφαλως να μιλησουμε για blues :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατακλείδα του post με βρίσκεις σύμφωνο  :) και φυσικά θέλω να πιστεύω πως έγινε κατανοητό ότι για τις φυλακές κτλ. ήταν η συνέχεια μιας χιουμοριστικής παρενθέσεως που ξεκίνησε ο marathon... Αν είναι δυνατόν να μπλέξουμε σε debate του στυλ "αν μπορείς να παίξεις τα blues αν δεν είσαι μαύρος και σκαφτιάς βαμβακοφυτείας ή να παίζεις punk αν δεν είσαι Άγγλος και στο ταμείο ανεργίας".

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατακλείδα του post με βρίσκεις σύμφωνο  :) και φυσικά θέλω να πιστεύω πως έγινε κατανοητό ότι για τις φυλακές κτλ. ήταν η συνέχεια μιας χιουμοριστικής παρενθέσεως που ξεκίνησε ο marathon... Αν είναι δυνατόν να μπλέξουμε σε debate του στυλ "αν μπορείς να παίξεις τα blues αν δεν είσαι μαύρος και σκαφτιάς βαμβακοφυτείας ή να παίζεις punk αν δεν είσαι Άγγλος και στο ταμείο ανεργείας".

Χαχα! Εννοειται οτι εγινε κατανοητο! :D

Αυτος ο marathon παντα τα ξεκιναει ολα αυτα ;D :P

Αφου συμφωνουμε ως προς την κατακλειδα, δε διαφωνουμε και σε πολλα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φόρμα δεν είναι το παν.

η ροκ εν ρολ χρησιμοποιεί δωδεκάμετρο.

Είναι και αυτή μπλούζ;

 

το μπλούζ υποψιάζομαι, βάσιμα τώρα πια, πως έχει να κάνει με την ύφεση της πέμπτης νότας της μινόρε πεντατονικής (άσχετα που έχει οπλισμό ματζόρε) και τέλος πάντων το μπλουζ έχει άμεσα να κάνει με αυτήν την κλίμακα.

αλλιώς οτιδήποτε έχει αλλαγές I-IV-V είναι μπλουζ...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φόρμα δεν είναι το παν.

η ροκ εν ρολ χρησιμοποιεί δωδεκάμετρο.

Είναι και αυτή μπλούζ;

Hello! Το δωδεκαμετρο χρησιμοποιειται απο πολλες μουσικες. Εχω πολλους φιλους μπλουζιστες που, ναι, υποστηριζουν πως το rock n' roll ειναι blues! Δεν αντιτιθεμαι ποτε γιατι οπως ειπαμε και πριν: O καθενας μπορει να αποκαλει blues οτι θελει και τελικα δεν εχουν μεγαλη ουσια τα ονοματα

 

το μπλούζ υποψιάζομαι, βάσιμα τώρα πια, πως έχει να κάνει με την ύφεση της πέμπτης νότας της μινόρε πεντατονικής  και τέλος πάντων το μπλουζ έχει άμεσα να κάνει με αυτήν την κλίμακα.

Τωρα αποκαλυψες το μεγαλο μυστικο! Πρεπει να ''φυγεις απ'τη μεση'' :P ;D :)

Ναι, βεβαια εχει να κανει αμεσα μ'αυτη την κλιμακα...! ;)

Σας καληνυχτω τωρα γιατι ο γιατρος ειπε νωρις υπνο. (Ναι, γριπη των χοιρων. Τιποτα το ανησυχητικο ομως...) :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου