Προς το περιεχόμενο

τι/ποσο ram να βαλω στο laptop?


djObiwan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα παιδια.

το εχω χασει με τα pc ειναι η αληθεια  8)

 

εχω ενα laptop της acer,το aspire 512 WLMi.έχει (αν δε κανω λαθος) 2x512 RAM επανω.

σε ενα αυτοκκολητο εξω λεει 1gb ram ddr2(supports dual channel).

 

η ερωτηση μου ειναι πως ακριβως διαπιστωνω ποση ειναι η μεγιστη ram που μπορω να εχω στο συστημα μου  ? και τι ραμ να γορασω,ειναι οι ιδιες με τα dekstops?(δν εχω κανει ποτε αναβαθμιση  σε λαπτοπ).

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ιδιες με τα desktops

καλο ειναι αμα εχεις ακομα εγγυηση να μην το πειραξεις.

α,και κατι ακομα,τι λειτουργικο εχεις??XP να υποθεσω??ριξε ενα link απο κανα e-shop η plaisio να δω τα χαρακτηριστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το laptop σου παίρνει μέχρι 4 Gb RAM μορφής SO-DIMM, τύπου DDR2 στα 533 Mhz.

Που σημαίνει ότι παίρνεις δύο τεμάχια από αυτές τις μνήμες ή οποιεσδήποτε μνήμες με ανάλογα χαρακτηριστικά και είσαι έτοιμος! ;)

 

Υ.Γ. Οι παραπάνω μνήμες είναι για την περίπτωση που θέλεις να βάλεις όσο το δυνατόν περισσότερη RAM. Αν δεν καίγεσαι για να το τερματίσεις, υπάρχουν και ίδιες μνήμες στο 1 Gb χωρητικότητα με περίπου το μισό κόστος.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω και τους 2 για τον χρονο σας.

 

λες πως μπορω να εχω μεχρι 4 gb.αυτο πως ακριβως το διαπιστωσες?

γιατι σε ενα αλλο acer που βρισκεται εδω και το οποιο ειναι 2 ετων,εχει επανω ενα αυτοκολητο που λεει πως υποστηριζει μεχρι 2 gb ram(τωρα εχει 1 gb επανω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες πως μπορω να εχω μεχρι 4 gb.αυτο πως ακριβως το διαπιστωσες?

γιατι σε ενα αλλο acer που βρισκεται εδω και το οποιο ειναι 2 ετων,εχει επανω ενα αυτοκολητο που λεει πως υποστηριζει μεχρι 2 gb ram(τωρα εχει 1 gb επανω).

Έριξα μια ματιά στο manual. ;)

Αναφέρει συγκεκριμένα "Up to 2 GB of DDR2 533/667 MHz memory, upgradeable to

4 GB using two soDIMM modules (dual-channel support)".

 

Που σημαίνει ότι τα μοντέλα αυτής της σειράς έρχονται σε configurations που έχουν μέχρι και 2 Gb RAM αλλά το μέγιστο που σηκώνουν είναι τα 4 Gb.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι ο φίλος δε θα μπορεί να εκμεταλλευτεί και τα 4GB αν έχει 32μπιτο λειτουργικό. Για να έχει όλη τη μνήμη διαθέσιμη, θέλει λειτουργικό 64-bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου