Προς το περιεχόμενο

O Ελληνας και το εμβολιο


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν πήγα, φοβάμαι λίγο τις παρενέργειες (άκουσα ότι μετά αρχίζει να σου αρέσει η Νανά Μούσχουρη).

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στην πρώτη "πανδημία" είχατε εμβολιαστεί;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δωσω ενα παραδειγμα πχ που με προβληματιζει και δεν εχω κατασταλαξει για το πως να το δω απο αποψη δικαιωματων/υποχρεωσεων/ελευθεριων επιλογων/κοινωνικου συμφεροντος ....

 

Εισαι νηπιαγωγος. Υγιεστατη κοπελιτσα. Αν κολλησεις, οι πιθανοτητες ειναι κατα 99.999% να επιβιωσεις και να γλιτωσεις με 5 μερες στο κρεβατι με πυρετο.

 

Το σχολειο παρολα αυτα θα κλεισει και 20 παιδακια θα πρεπει να τα κρατησει ο μπαμπας, η μαμα σπιτι και να παρουν 20 οικογενειες αδεια ακομα και κανενα να μην εχει κολλησει.

 

Επισης αν εχεις κολλησει εν αγνοια σου, μεχρι να εκδηλωσεις συμπτωματα, 5-10 απο αυτα οπως τα ταιζεις, αλλαζεις, νανουριζεις, παιζει να πεθανουν και μερικα η απλα να ψηθουν στον πυρετο στα 3χρονια τους για 5-10 μερες.

 

Τελικα και κανεις να μην ψηθει στον πυρετο εξαιτιας σου και κανεις μην πεθανει, τα 5 εμβολιασμενα που δεν θα καταφερεις να κολλησεις/σκοτωσεις/στειλεις για 5 μερες σπιτι τους με πυρετο και θα μπορουσαν να κανουν μαθημα, ενω θα ειναι υγιεστατα θα μεινουν "αμορφωτα".

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πήγα κ ουτε προκειται.

Η πανδημία οπως κατονομάστηκε απο τα ΜΜε δεν ειναι παρα μια απλη γρύπη κ τπτ παραπάνω.

Οι θανατοι οι οποιοι προεκυψαν ειμαι σίγουρος γνωρίζετε πως ειχαν σοβαρο προβλημα υγείας απο πριν.Το ιδιο θα γινότανε κ με οποιαδήπωτε γριπη.

Τα ΜΜΕ για ακόμη μια φορα κανανε καλα τη δουλεια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν έχω πάει ακόμη, και ούτε τα παιδιά μου εμβολίασα για τον νέο ιό (αυτόν τον γουρουνιών). Μίλησα με τον παιδίατρο και μου είπε ότι για υγειή παιδιά, σαν τα δικά μου, δε βλέπει 100% το λόγο να γίνει το εμβόλιο, αφού όσα έχουν κολήσει, την πέρασαν ελαφρά, χωρίς αντιβιοτικά και άλλα θέματα... άρα...

 

Για εμένα και τη σύζυγο, δε ξέρω τι να πω, είναι η αλήθεια. Υγειής είμαι κι εγώ, δε καπνίζω, δε πίνω (μπύρα μόνο! ;D) και άρα το σκέφτομαι.

 

Δε το φοβάμαι, αλλά σκέφτομαι την ταλαιπωρία κυρίως, και το τρελό χάσιμο του χρόνου... :-/

 

Επί τι ευκαιρία, να σημειώσω ότι ο συγκερκιμένος ιος, είναι πιο ελαφρύς από τον εποχιακό, απλά κολάει πιο εύκολα και β(γ)άλαμε τη λέξη "πανδημία" στο λεξιλογιό μας. Μάλιστα, τώρα που αρώστησα κι εγώ και τα παιδιά για 3 μέρες με 28-29 πυρετό ,βύχα, κλπ, μου πέρασε απ'το μυαλό ότι μπορεί να είναι αυτό... 3/4 της οικογένειας κολήσανε... Τόσα που έχω, όμως, στο κεφάλι μου, αυτή τη στιγμή, θαύμα είναι που μπορώ να κάνω ποστ, όχι να πάω για εξετάσεις επι πληρωμή!  >:(

 

Εύρις: Το σχολείο θα κλείσει, ούτως ή αλλιώς για πάμπολλους λόγους (πχ απεργία. Αύριο ο παιδικός έχει απεργία. Αφού από Πεμ εώς Πεμ που μας πέρασε ήταν κλειστό λόγο γρίπης και καλά...). Η δασκαλα θα αρωστήσει ούτως ή αλλιώς και αυτά τα πράγματα προβλέπονται. Αφού δε μιλάμε για το σούπερ θανατηφόρο ιό, αλλά για ψιλοπανικό τελικά, δε βλέπω το λόγο για αναγκασμό... Αλλά για ενημέρωση! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύρις: Το σχολείο θα κλείσει, ούτως ή αλλιώς για πάμπολλους λόγους (πχ απεργία. Αύριο ο παιδικός έχει απεργία. Αφού από Πεμ εώς Πεμ που μας πέρασε ήταν κλειστό λόγο γρίπης και καλά...). Η δασκαλα θα αρωστήσει ούτως ή αλλιώς και αυτά τα πράγματα προβλέπονται. Αφού δε μιλάμε για το σούπερ θανατηφόρο ιό, αλλά για ψιλοπανικό τελικά, δε βλέπω το λόγο για αναγκασμό... Αλλά για ενημέρωση! ;)

 

Ευχαριστώ Νικόλα.

Η υπερβολή δεν καθιστά το γεγονός αδιάψευστο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αφού από Πεμ εώς Πεμ που μας πέρασε ήταν κλειστό λόγο γρίπης και καλά...). Η δασκαλα θα αρωστήσει ούτως ή αλλιώς και αυτά τα πράγματα προβλέπονται.

 

Μα αυτα ειναι που με εξιταρουν και θα θελα να ακουστουν σε αυτο το θρεντ...

 

Να εχεις τα μεσα να μπορεις να αποφυγεις να αρρωστησει η δασκαλα και να αρρωστησουν τα παιδια και να κλεισει απο Πεμπτη εως Πεμπτη και τελικα να καταφερνεις να κλεινει το σχολειο απο Πεμπτη σε Πεμπτη και να αφηνουμε μοιρολατρικα στην τυχη το να αρρωστησει η δασκαλα η τα παιδια, οσαν να μην υπηρχαν μεσα που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε για να το αποτρεψουμε αυτο.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να σταματήσουμε 17 Νοεμβρίου, συνέδρια και συνελεύσεις καθηγητών (κάθε μήνα) κατά τις ώρες διδασκαλίας, απεργίες και άλλες τέτοιες πανδημίες που μας αναγκάζουν να βρίσκουμε ανθρώπους να κρατάνε τα παιδιά μας όσο δουλεύουμε.

 

Και τώρα που θα κλείσουν τα σχολεία για ένα μήνα τουλάχιστον, είναι καθαρά θέμα πανδημίας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

γρίπης στα παιδιά, όχι στη δασκάλα. Ο παιδικός έκλεισε γιατί κάποιο παιδάκι έπιασε γρίπη και άλλα 10 φάνηκαν να έχουν παρόμοια "γριπώδη" συμπτώματα. Λαλακίες δηλ. Και μετά σου κάνουν απεργία αύριο. Σοβαρα, αν έχω 1 πρόβλημα με τα δημόσια σχολεία είναι αυτό...

 

Εσύ θα πρότεινες να γίνει αναγκαστικό το εμβόλιο σε όλους; Γιατι παιδιά ή δασκάλοι να αρωστήσουν, φτάνει για να κλείσει το σχολείο! :(

 

Κώστα: ΑΚΡΙΒΩΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι οι μηνυσεις που επεσαν απο Γαλλια στην φαρμακοβιομηχανια και η επιστροφη των εμβολιων απο Καναδα ηδη θα επρεπε να μας ειχαν κανει καπως πιο επιφυλακτικους απεναντι στο εμβολιο.

Οπως και η γενικοτερη αηδια που μας προκαλουν τα ΜΜΕ θα επρεπε να μας κανει πιο επιφυλακτικους ως προς το ποσο "πανδημια" καθως και ποσο "θανατηφορα" ειναι αυτη η γριπη.

Για το οτι ειναι εργαστηριακος ιος νομιζω οτι δεν χωραει αμφιβολια.

Εν πασει περιπτωσει, με 4 γιατρους μιλησα τις τελευταιες μερες και ηταν μοιρασμενοι, 2 το εκαναν και 2 αποκλειεται να το κανουν. Ποιος ξερει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου