Προς το περιεχόμενο

O Ελληνας και το εμβολιο


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γρίπης στα παιδιά, όχι στη δασκάλα. Ο παιδικός έκλεισε γιατί κάποιο παιδάκι έπιασε γρίπη και άλλα 10 φάνηκαν να έχουν παρόμοια "γριπώδη" συμπτώματα. Λαλακίες δηλ. Και μετά σου κάνουν απεργία αύριο. Σοβαρα, αν έχω 1 πρόβλημα με τα δημόσια σχολεία είναι αυτό...

 

Εσύ θα πρότεινες να γίνει αναγκαστικό το εμβόλιο σε όλους; Γιατι παιδιά ή δασκάλοι να αρωστήσουν, φτάνει για να κλείσει το σχολείο! :(

 

Κώστα: ΑΚΡΙΒΩΣ!

 

Αν κλεισει μια φορα, γινεται για να μετριαστει το φαινομενο, μπας και οσοι νοσουν κατσουν σπιτι και δεν κολλησουν αλλους και οσοι ειναι φορεις παρουσιασουν τα συμπτωματα οσο το σχολειο ειναι κλειστο και μετα κατσουν και αυτοι σπιτι.

 

Αν μετα το κλεισιμο συνεχισουν να παρουσιαζονται συμπτωματα, δεν ξανακλεινει. Θεωρειται οτι το μετρο προσεφερε οτι μπορουσε και δεν εφτασε για να περιορισει την γριππη. Μετα το σχολειο δεν ξανακλεινει.

Η απεργια δεν γινεται λογω Δημοσιου. Οι παιδικοι δεν ειναι Δημοσιοι. Επειδη και εγω το εχω σε παιδικο της γειτονιας, λογικα και εσυ σε καποια απο τα ιδια θα εισαι. Ανηκουν στουςΔημου. Συμβασιουχες. Εξαμηνου η Ετους. Μπορει να θελουνε δουλεια και του χρονου.

 

Το αν απεργουν παντως ξερω γω μια μερα οι συμβασιουχες για να τους προσλαβουν και του χρονου η αν η 17Ν δεν αξιζει να γιορταζεται με κλεισιμο του νηπιαγωγειου το τοποθετω σε αλλη κλαση απο το να αφηνουμε στην τυχη θεματα υγειας που ο ανθρωπος του 21ου αιωνα ισως να ειναι σε θεση να ελεγξει.

 

Δε ξερω τι θα προτεινα... γιατι δεν εχω τις γνωσεις, ουτε το εχω φιλοσοφησει/κατασταλαξει... αν ειναι οσο ακινδυνα ειναι και τα αλλα εμβολια που κανουμε για να μην βγαλει το παιδακι σπυρακια για 5-10 μερες και αισθητικα χαλιεται και εχει φαγουρα και εχει πυρετο (ανεμοβλογια, που ομως σε μεγαλες ηλικιες ειναι εως και επικινδυνη σε καποιες ομαδες, πχ εγκυοι?) ναι γιατι οχι, οπως ολα αυτα που μας βαρανε σε στρατους κλπ.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να ρωτήσω δηλαδή, έχετε γενικά στοιχεία πόσοι άνθρωποι πεθαίνουν ετησίως από γρίπη, που ανήκουν στις επικίνδυνες ομάδες;

Η συγκεκριμένη γρίπη, από όσα έχω παρακολουθήσει αποτελεί μια από τα ίδια, με πιθανόν πιο εύκολη μεταφορά του ιού από άθνρωπο σε άνθρωπο.

 

Γιατί ακριβώς αυτή αντιμετωπίζεται με τόση ιδιαιτερότητα παραπάνω από οποιαδήποτε άλλη κοινή γρίπη;

Σε δουλειά να βρισκόμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γιατί ακριβώς αυτή αντιμετωπίζεται με τόση ιδιαιτερότητα παραπάνω από οποιαδήποτε άλλη κοινή γρίπη;

Σε δουλειά να βρισκόμαστε;

 

 

Ειναι πολλαααααα τα λ7 Evilnye

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι οσο ακινδυνα ειναι και τα αλλα εμβολια που κανουμε για να μην βγαλει το παιδακι σπυρακια για 5-10 μερες και αισθητικα χαλιεται και εχει φαγουρα και εχει πυρετο (ανεμοβλογια, που ομως σε μεγαλες ηλικιες ειναι εως και επικινδυνη σε καποιες ομαδες, πχ εγκυοι?) ναι γιατι οχι, οπως ολα αυτα που μας βαρανε σε στρατους κλπ.

Βρε συ Εύρι για αυτό δεν με έχουν πείσει ακόμα.

Και αυτό που ρωτάει η Evilnye, έχει μεγάλη bassη.

 

Τα δικά μου είναι αρχές δημοτικού. Δεν είναι συμβασιούχες/οι. Εχω άλλους επιθετικούς προσδιορισμούς (για λίγες και πιθανόν εξαιρέσεις) είναι η αλήθεια.

 

Σε ένα σχολείο που όλοι κόπτονται για το σύνολο και οι συνελεύσεις γονέων απαρτίζονται από 15 άτομα......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω δηλαδή, έχετε γενικά στοιχεία πόσοι άνθρωποι πεθαίνουν ετησίως από γρίπη, που ανήκουν στις επικίνδυνες ομάδες;

Η συγκεκριμένη γρίπη, από όσα έχω παρακολουθήσει αποτελεί μια από τα ίδια, με πιθανόν πιο εύκολη μεταφορά του ιού από άθνρωπο σε άνθρωπο.

 

Γιατί ακριβώς αυτή αντιμετωπίζεται με τόση ιδιαιτερότητα παραπάνω από οποιαδήποτε άλλη κοινή γρίπη;

Σε δουλειά να βρισκόμαστε;

 

Κατι παντως στο στελεχος αυτο της εν λογω και στους αριθμους κανει τα κρατη να την αντιμετωπιζουν διαφορετικα. Μπορει ο τροπος που επιτιθεται, ο αριθμος των κρουσματων, η προοδος της, ο φοβος μεταλαξης, το μισο χιλιοστο επι τοις εκατο αυξημενης θνησιμοτητας εναντι μιας αλλης...  

 

Νομιζω δεν αμφισβητειται οτι τα κρατη, επιτροπες υγειας κλπ εχουν θορυβηθει πολυ περισσοτερο και εχουν δραστηριοποιηθει εντονοτερα...

 

Αν δεν φοβομαστε λοιπον κατι σε παρενεργειες στο εμβολιο δεν καταλαβαινω εμεις γιατι κανουμε οτι δεν προσεχουμε την παραπανω εντονη δραστηριοποιηση ?

 

Εκτος και αν πιστευουμε οτι γινεται για κακο μας και βλεπουμε για αλλη μια φορα θεμα κινδυνολογιας (πραγματικης η μη) διεθνων συμφεροντων, προβας τζενεραλε διεθνους ελεγχου, σιωνιμσου, ΕΛ, νανοβιοτεχνολογιων, barcode, 2012, νεας παγκοσμιας ταξης πραγματων και παμε για αντισταση.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος και αν πιστευουμε οτι γινεται για κακο μας και βλεπουμε για αλλη μια φορα θεμα κινδυνολογιας (πραγματικης η μη) διεθνων συμφεροντων, προβας τζενεραλε διεθνους ελεγχου, σιωνιμσου, ΕΛ, νανοβιοτεχνολογιων, barcode, 2012, νεας παγκοσμιας ταξης πραγματων και παμε για αντισταση.

Το να υποτιμάς με την υπερβολή την συνειδητή επιλογή του άλλου, δεν καθιστά αυτομάτως την δική σου σωστή.

 

Το συλλογιστικό το δικό σου το έχω ακούσει και στο ζήτημα της βάφτισης.

"Και να μην είναι αλήθεια, νερό είναι μωρε, τι σε πειράζει;"

"Αν όμως είναι αλήθεια, πας κόλαση one way, no return"

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να υποτιμάς με την υπερβολή την συνειδητή επιλογή του άλλου, δεν καθιστά αυτομάτως την δική σου σωστή.

 

Το συλλογιστικό το δικό σου το έχω ακούσει και στο ζήτημα της βάφτισης.

"Και να μην είναι αλήθεια, νερό είναι μωρε, τι σε πειράζει;"

 

Οχι δε σε υποτιμω. Δε θελω να γυρισει επ ουδενι σε προσωπικο επιπεδο.

Λεω (διατυπωνω με μεγαλυτερη σαφηνεια και πιο προσεκτικα για να μην υπαρχουν ατυχεις παρανοησεις που θα εκτροχιασουν τη συζητηση) οτι αν εχουμε παρατηρησει οτι με την εν λογω γριππη γινεται μεγαλος ντορος, τα κρατη καλουν σε εμβολιασμους, στηνονται μηχανισμοι ελεγχου πανδημιων, κλεινουν σχολεια κλπ τοτε η αποφαση ενος τεχνοκρατη, σκεπτομενου, λογικου ανθρωπου να μην κανει ενα εμβολιο, σημαινει:

α) φοβαται για τις παρενεργειες

β) θεωρει οτι ολα αυτα γινονται για κακο του και λενε ολοι μπουρδες

 

ακομα και η υποθετικη εναλλακτικη γ) "ετσι και αλλιως και να κολλησω τελικα θα την σκαπουλαρω, αρα να μην το κανω" φαινεται να εχει κενο λογικης, αφου εχει δεχθει να κανει εμβολια για σπυρακια με μικροτερη θνησιμοτητα στον γενικο πληθυσμο.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάνατοι από την κοινή γρίπη ετησίως, για την Αμερική μόνο

 

http://www.cdc.gov/flu/about/disease/us_flu-related_deaths.htm

 

Συγκεκριμένα για την Η1Ν1, παγκοσμίως

 

http://www.who.int/csr/don/2009_11_27a/en/index.html

 

Το μόνο το οποίο βλέπω σαν αλλαγή είναι μια προσπάθεια να υπάρχουν περισσότερα στοιχεία, όσον αφορά τους θανάτους από γρίπη συγκεκριμένα.

 

Συγκεκριμένα για την ασφάλεια των εμβολίων. Ως οτιδήποτε νέο και μη επαρκώς ελεγμένο έχει τις παρενέργειές του και δεν μπορεί να προβλεφθεί η αντίδραση όλων των ανθρώπων σε αυτό. Ως ώρας τα στοιχεία το θεωρούν ασφαλές, παρ' αυτά υπάρχουν και θάνατοι από το εμβόλιο, αν δεν κάνω λάθος. Όποιος έχει σοβαρά στοιχεία υπέρ ή κατά αυτού ας το πει.

Προσωπικά πάντως δεν βλέπω γιατί να το δοκιμάσω εγώ, εφ΄όσον είμαι υγιής και δεν ανήκω σε επικίνδυνη ομάδα, και δεν έρχομαι σε επαφή με άτομα τα οποία μπορεί να τους μεταδώσω τον ιό και να ανήκουν σε επικίνδυνη ομάδα.

Για την ακρίβεια όμως ανησυχώ στο γεγονός της μανίας του νέου φαρμάκου για γρίπη ή οποιαδήποτε γρίπη, διότι έχει ως αποτέλεσμα οι όποιοι ιοί να μεταλάσσονται, να γίνονται ισχυρότεροι, με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω κάποια στιγμη ΚΑΙ εγώ κάποιο εμβόλιο, για να ανταπεξέλθω σε μια κατάσταση που έχει ήδη προκληθεί από την ανθρώπινη υστερία.

Κάτι σαν την κατάχρηση αντιβιωτικών πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συγκρίνετε τον αριθμό των θανάτων από την "πανδημία" με τον αριθμό θανάτων από άλλες αιτίες θα δείτε ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο σοβαρά όσο παρουσιάζονται. Δυστυχώς δεν έχω διαθέσιμα επίσημα στοιχεία να παραθέσω αλλά τα 17-18 (στην Ελλάδα) άτομα μέχρι σήμερα δεν μπορεί να θεωρηθεί υψηλός αριθμός.

 

Τώρα αν είναι καλό να κάνει κανείς το εμβόλιο, αυτό εξαρτάται από διάφορα ζητήματα:

- Είναι σε ομάδα υψηλού κινδύνου;

- Θεωρεί ότι τα συμπτώματα (αν υπάρχουν και όποια είναι) αποτελούν ρίσκο;

- Θεωρεί την ταλαιπωρία (που στάνταρ θα υπάρχει) too much;

- Θεωρεί ότι όλα είναι ένα παγκόσμιας κλίμακας κόλπο για να βγάλουν κάποιοι λεφτά;

- Θεωρεί ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο σοβαρά όσο φαίνονται;

- κ.α.

 

Να θυμίσω απλά για την ιστορία ότι στην προηγούμενη "πανδημία" (των πτηνών) πρίν ακόμα το θέμα γίνει μεγάλο είχε βγεί ο διευθυντής του CDC (Centers for Disease Control), αν θυμάμαι καλά, και είχε πεί οτι η "πανδημία" είναι βέβαιο ότι θα γίνει και ότι εν ολίγοις όλοι η ανθρωπότητα κινδυνεύει. Το θέμα το τσίμπησαν τα αμερικάνικα media, το ξεχείλωσαν και το προσάρμοσαν στο γενικότερο πνεύμα τρομολαγνείας, στην συνέχεια ψάρωσαν και τα υπόλοιπα media παγκοσμίως (τα οποία ως γνωστό αποτελούν κακέκτυπο των αμερικάνικων) και τα υπόλοιπα είναι γνωστά. Η μετοχή του tamiflu εκτοξεύτηκε και κάποιοι, μεταξύ άλλων και ο αξιότιμος κύριος Donald Rumsfeld (http://www.independent.co.uk/news/world/americas/donald-rumsfeld-makes-5m-killing-on-bird-flu-drug-469599.html), έβγαλαν πολλά λεφτά.

 

Στο τέλος ούτε γάτα ούτε ζημιά. Βγήκαν όμως τρία πολύ σημαντικά συμπεράσματα:

1) Ο κόσμος παγκοσμίως είναι διατεθειμένος να πιστέψει ότι πούν οι ειδήσεις των 8.

2) Τα media και περισσότερο η τηλεόραση, είναι πανίσχυρα.

3) Με τα δύο προηγούμενα ανα χείρας μπορείς, αν έχεις την κατάλληλη θέση, να βγάλεις πολλά λεφτά.

 

Αν και δεν μου αρέσουν τα conspiracy theories, αφού μπορείς να υποστηρίξεις οτιδήποτε χωρίς την ανάγκη να παρέχεις αποδείξεις, τα προηγούμενα είναι λίγο κάπως. Δεν λέω ότι μπορούν απαραίτητα να μας οδηγήσουν σε ασφαλή συμπεράσματα, ούτε για τότε ούτε για τώρα, αλλά μετα βεβαιότητας οδηγούν σε δύο εξαιρετικά σημαντικές, κατ' εμέ, διαπιστώσεις, τα προηγούμενα 1) και 2).

Ειδικά το 1) με φοβίζει κάπως γιατί αποδεικνύει ότι ο μέσος όρος ευφυίας είναι ανησυχητικά χαμηλός και δεν δίνει ιδιαίτερες ελπίδες για ένα καλύτερο μέλλον.

 

Edit. Να προσθέσω επίσης το πολύ σημαντικό ζήτημα, για το οποίο μίλησε η Evilnye, της κατάχρησης των φαρμάκων και της σταδιακής μετατροπής του ανθρώπινου οργανισμού σε παντελώς ανίσχυρο. Δεν φτάνει που μας ταιζουν αντιβιωτικά με το κουτάλι μέσω του κρέατος, το να πέρνουμε και μόνοι μας χωρίς λόγο δεν ξέρω κατά πόσο είναι συνετό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο την πλευρα μου δεν προκειται να το κανω. Καθαρα επειδή πιστευω ότι είναι αλλο ενα μεσο επιβολής φόβου, χειραγωγησης και χαρτζιλικίου στις 

φαρμακοβιομηχανίες.

 

Βεβαια να σημειωσω ότι δεν εχω ευθύνη για καποιον αλλον ανθρωπο, οπως οσοι εχουν παιδια, είμαι υπευθυνος μονο για τον εαυτό μου οποτε  θα το ρισκαρω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου