Προς το περιεχόμενο

O Ελληνας και το εμβολιο


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισης αν εχεις κολλησει εν αγνοια σου, μεχρι να εκδηλωσεις συμπτωματα, 5-10 απο αυτα οπως τα ταιζεις, αλλαζεις, νανουριζεις, παιζει να πεθανουν και μερικα η απλα να ψηθουν στον πυρετο στα 3χρονια τους για 5-10 μερες.

 

Τα συμπτώματα της γρίπης είναι χαμηλός πυρετός, και συχνά η διάρκεια δεν ξεπερνά τις 2 μέρες.

 

Άλλη κουβέντα αν είναι καλό ή κακό το εμβόλιο και άλλη αν έχει μεγαλοποιηθεί η νοσος. Κάθε 2-3 χρόνια βγαίνει ένα σενάριο μαζικής καταστροφής. Θυμάστε που λεγαν ότι θα πάθουν σπογγώδη εγκεφαλοπάθεια όσοι έχουν φαει μοσχαρίσιο/βοδινό κρεας :) Το πρώτα θύμα της νόσου είναι η αλήθεια...

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ουτε εγω το εκανα και δε σκοπευω να το κανω. Ζω στην Αγγλια και μπορω να πω οτι ο πανικος και η τρομερη προβολη του θεματος επι μηνες σε καθε δελτιο ειδησεων και εφημεριδα ειναι ελληνικο προνομιο. Λιγους γνωστους μου εχω που να καναν το εμβολιο και οι περισσοτεροι μετανιωνουν για την ωρα που χασαν και για τις 1-2 μερες εντονου πονου στο χερι που υπεστησαν λογω του εμβολιου.

 

Ειναι ΓΡΙΠΗ. Την κολλησες, παιρνεις panadol και τελειωσες. Εχεις προβληματα υγειας και κολλησες? Bad luck, μπορει να πεθανεις...οπως και με την κανονικη γριπη, οπως και με χιλιαδες αλλες ψιλοασθενειες που μπορον να σου δημιουργησουν επιπλοκες και που δε ξερεις καν το ονομα τους!

 

Εν ολιγοις: διαφωνω με τις διαστασεις που πηρε το ολο θεμα και δεν σκοπευω να κανω το εμβολιο. Εκτος αυτου, δεν εχω καμια ορεξη να δινω χρηματα σε φαρμακευτικες για να κανω αμφιβολα εμβολια μιας γριπης που κατα 99% θα με ταλαιπωρησει ελαχιστα για 3-4 μερες ΑΝ την κολλησω τη στιγμη που υπαρχουν ακομα ΕΚΑΤΤΟΜΥΡΙΑ ανθρωποι σε αυτο το κοσμο που πεθαινουν απο ΓΕΛΟΙΕΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ασθενειες οπως η διαροια και η μαγουλαδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Κοξάκι

- Εγκεφαλοπάθεια

- Ιος των πτηνών

- Αλ Κάιντα

- Ιος των χείρων

 

Από όλα αυτά έχουν πεθάνει παγκοσμίως συνολικά λιγότεροι από όσοι έχουν πεθάνει σε ένα χρόνο σε μια σχετικά μέτριου μεγέθους χώρα από το τσιγάρο ή τροχαία ή ναρκωτικά ή από τον μέγα φονιά καρδιοαγγειακά προβλήματα, δεν βλέπω κανένα όμως να ανησυχεί γι' αυτά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζεις στην υπέροχη επαρχία, και καταφέρνεις να επιβιώνεις από τα φονικά καρότα με νικέλιο και τα δηλητηριώδη κρεμμύδια/πατάτες με εξασθενές χρώμιο, νομίζεις ότι θα σου κάνει κάτι μια απλή γρίπη;

 

Μπροστά μου ο Iron Man είναι απλά ένας επινικελωμένος μπούλης, λάκηδες.

 

REGARDS.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου στα ελαφρά να μην περάσει αυτό που είπε ο Κώστας.

Οταν διαπιστώθηκε από έρευνα του Πολυτεχνείου ότι πατάτες, καρότα, κρεμμύδια του εμπορίου είναι τίγκα στα προαναφερθέντα, άρα και μη βρώσιμα, το μόνο που ακούστηκε είναι το "πω, πω που ζούμε". Και είναι ΚΑΙ επιστημονικά διαπιστωμένο ΚΑΙ μας αγγίζει ΑΜΕΣΑ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H (τυχόν) χρόνια έκθεσή σου σε βαρέα μέταλλα Κώστα δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τις επιπτωσεις και τρόπο ιογενούς δράσης μιας γρίπης, πόσο μάλλον μίας που διαφέρει σε πολλά σημεία από άλλες για τις οποίες ο ανθρώπινος οργανισμός αναπτύσσει με ευκολία αντισώματα. Ίσα ίσα, είναι μια ακόμη από τις εκατοντάδες καθημερινές μικροεπιβαρύνσεις του οργανισμού μας (από το κάπνισμα μέχρι την μοντέρνα αποδυνάμωση του ανοσοποιητικού μας συστήματος) που μας κάνουν συνεχώς πιο ευάλωτους, όχι μόνο σε αυτή αλλά και σε άλλες ασθένειες.

 

Και αυτό είναι μονάχα μία από τις τουλάχιστον 27 εξαιρετικά αποπροσανατολισμένες απόψεις που διάβασα. Δυστυχώς δεν θα κάτσω να τις αναλύσω όλες, (α) γιατί δεν έχω το χρόνο να το κάνω με τον τρόπο που πρέπει, (β) γιατί αναπόφευκτα θα κυλιστούμε στις διαδικτυακές λάσπες, (γ) γιατί μερικοί δεν πρόκειται καν να τους δώσουν σημασία επειδή δεν τους ενδιαφέρουν συνήθως αυτά που γράφω. Ανταλλαγή απόψεων για τη γρίπη αυτή σε τετ α τετ με όποιον πετύχω (προσεχώς). Απλά να μην παρασύρεστε όχι μόνο από τη μάζα του υπέρ, αλλά πολύ περισσότερο και του κατά.

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία των λεγομένων μου είναι αυτό:

 

Αυτή η γρίπη, γρίπη είναι και θα περάσει.

 

Το θέμα είναι τι είδους ανθρωποι θα είμαστε μετά το πέρασμά της.

Είναι περισσότερο φιλοσοφικό το ζήτημα, παρά ιατρικό.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το έχω κάνει. Δεδομένα:

 

1. απ'όσο γνωρίζω δεν έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας (και είμαι πολύ πολύ τυπικός στις εξετάσεις που κάνω)

2. πρόκειται για μια ασθένεια με πολύ χαμηλό ποσοστό σοβαρών περιπτώσεων

3. δε βρίσκομαι κοντά σε άτομα που πιθανή έκθεσή τους στον ιό θα μπορούσε να είναι πολύ σοβαρή (μωρά, άτομα με σοβαρά προβλήματα υγείας πχ καρδιά, αναπνευστικό κλπ) είτε στο σπίτι είτε στη δουλειά (νοσοκόμος, νηπιαγωγός, δάσκαλος)

4. δεν έχω μια δουλειά που να με αναγκάζει να συναναστρέφομαι πολύ κόσμο καθημερινά (οδηγός λεωφορείου, σερβιτόρος)

 

Με δεδομένα τα παραπάνω λοιπόν θεωρείται απίθανο εγώ προσωπικά να έχω σοβαρό πρόβλημα εάν νοσήσω και επιπλέον δεν αποτελώ σοβαρό κίνδυνο σε κανέναν από τους γύρω μου. Έτσι, εάν αρρωστήσω θα φροντίσω να μείνω κλεισμένος σε ένα δωμάτιο για μια βδομάδα μέχρι να μου περάσει.

 

Γενικώς τα πάντα είναι στατιστικά. Εάν το εμβόλιο σου δίνει πιθανές παρενέργειες 0.0001% και η πιθανότητα να πάθεις κάτι σοβαρό από τον ιό είναι 0.000001% και επιπλέον μπορείς να απομονωθείς άμεσα εάν χρειαστεί ώστε να μη δημιουργήσεις πρόβλημα σε άλλους τότε δε βλέπω το λόγο να εμβολιαστείς. Εκτός προφανώς αν σου το ζητήσει ο γιατρός σου.

 

Πέραν αυτού. Σταματήστε ρε άνθρωποι να βάζετε τη λέξη πανδημία σε εισαγωγικά. Η πανδημία δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των θανάτων! Πανδημία δε σημαίνει "θα πεθάνει το 80% του πλανήτη". Υπάρχει συγκεκριμένος ορισμός της λέξης και έχει να κάνει με τον αριθμό και το ποσοστό ατόμων που ΝΟΣΟΥΝ (και όχι που πεθαίνουν) και τη χρονική και γεωγραφική εξάπλωση της νόσου. Μπορεί να γίνει και πανδημία μεταδοτικών παρανυχίδων χωρίς κανένα θάνατο. Και πάλι πανδημία θα χαρακτηριστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι συμπληρωματικά: το ότι δεν το κάνω το ρημάδι το εμβόλιο οφείλεται περισσότερο στο ότι απεχθάνομαι να μπουκώνομαι με φάρμακα με το παραμικρό (πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΚΑΝ το παραμικρό), παρά ότι πιστεύω σε συνωμωσίες.

 

Εξάλλου έχω ξεπεράσει εδώ και αρκετά χρόνια το σύνδρομο Έριχ φον Ντένικεν.

 

Επίσης φοβάμαι τις βελόνες.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα αν κάποιος δεν είναι γιατρός δεν μπορεί να επιχειρηματολογήσει επαρκώς και κυρίως δεν μπορεί κάποιος τρίτος να βγάλει ασφαλή συμπέρασματα από τα λεγόμενα, αν και οι γιατροί μας τα χαλάνε λίγο με την διαμάχη περί του εμβολιασμού.

 

Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι η πρόσφατη ιστορία βρίθει από θεωρίες καταστροφής, οι οποίες πουλάνε σαν ζεστοί λουκουμάδες, και που όλες ανεξαιρέτως αποδείχθηκαν άνθρακες.

 

Κόσμος φοβισμένος, κόσμος ελεγχόμενος.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου