Προς το περιεχόμενο

O Ελληνας και το εμβολιο


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι ακόμα. Ρε παιδιά σύμφωνοι, μην πέφτουμε στην παγίδα να πιστεύουμε Ο,ΤΙ ακούμε αλλά μη λέμε και ΟΧΙ απλώς για να το πούμε. Και οι εξυπνάδες με αυτοκινητιστικά κλπ.... δε νομίζω ότι είναι σοβαρά επιχειρήματα. Δηλαδή αν από δυστυχήματα έχουμε 2,000 νεκρούς στην Ελλάδα κάθε χρόνο.... αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει λόγος να απαγορεύεται η μεταφορά εκρηκτικών ςε αεροπλάνα γιατί και να πέσουν 3-4 a320 πάλι λιγότερα θα είναι τα θύματα από αυτά στις εθνικές; Έλεος δηλαδή. Όντως τα θύματα από δυστυχήματα είναι περισσότερα, αλλά αυτό σημαίνει πως δεν υπάρχει πρόβλημα να πεθάνουν και άλλοι 1,000 λόγω της γρίπης;

 

Θυμάστε που λεγαν ότι θα πάθουν σπογγώδη εγκεφαλοπάθεια όσοι έχουν φαει μοσχαρίσιο/βοδινό κρεας :) Το πρώτα θύμα της νόσου είναι η αλήθεια...

Ομολογουμένως το πρώτο θύμα είναι η αλήθεια, και την αλήθεια εδώ τη σκοτώνεις ΕΣΥ. Πότε είπε ο οποιοσδήποτε ότι θα πάθουν σπογγώδη εγκεφαλοπάθεια ΟΣΟΙ έχουν φάει μοσχαρίσιο/βοδινό κρέας; ΠΟΤΕ! Μα είμαστε σοβαροί;; Άλλο "είναι επικίνδυνη η κατανάλωση μοσχαρίσιου κρέατος" διότι μπορεί πχ σε ποσοστό 0,01% να προκαλέσει κάτι και άλλο "όσοι έφαγαν θα πάθουν κάτι". Το 0,01% σημαίνει ότι αν φάει όλη η Ελλάδα θα έχουμε 1000 θύματα. Απέχει ΠΟΛΥ απ'το να το πάθουν όλοι, αλλά μάλλον αξίζει να προειδοποιηθεί ο πληθυσμός. Τώρα για τη μαζική υστερία είτε για ιδιοτελείς λόγους (τηλεοράσεις, φαρμακευτικές κλπ) είτε από άγνοια η φοβίες συμφωνώ ότι είναι κακός σύμβουλος, μη φτάνουμε όμως στο άλλο άκρο απλώς για να δηλώσουμε τη διαφωνία μας!

 

Αυτή η γρίπη, γρίπη είναι και θα περάσει.

Ισχύει. Όπως πέρασαν πανδημίες και πανδημίες. Μέχρι και η πανούκλα (αν όντως ήταν) το μεσαίωνα πέρασε. Πέρασε βέβαια μακροσκοπικά. Γιατί μακροσκοπικά όπως λες κι εσύ όλα περνάνε. Δε θα καταστραφεί η ανθρωπότητα. Αν όμως κάποιος χάσει την οικογένειά του νομίζω θα συμφωνήσεις ότι δε θα λέει "ντάξει μωρέ γριπούλα ήταν και πέρασε" αφού τελειώσει η πανδημία. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πέραν αυτού. Σταματήστε ρε άνθρωποι να βάζετε τη λέξη πανδημία σε εισαγωγικά. Η πανδημία δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των θανάτων! Πανδημία δε σημαίνει "θα πεθάνει το 80% του πλανήτη". Υπάρχει συγκεκριμένος ορισμός της λέξης και έχει να κάνει με τον αριθμό και το ποσοστό ατόμων που ΝΟΣΟΥΝ (και όχι που πεθαίνουν) και τη χρονική και γεωγραφική εξάπλωση της νόσου. Μπορεί να γίνει και πανδημία μεταδοτικών παρανυχίδων χωρίς κανένα θάνατο. Και πάλι πανδημία θα χαρακτηριστεί.

 

Αυτό πάντως να το πεις στον Π.Ο.Υ., ο οποίος τα τελευταία πέντε χρόνια (όπου παρακολουθώ τακτικά το site του), είχε ξεκάθαρα συνδέσει το ενδεχόμενο πανδημίας με πάρα πολλούς θανάτους. Είχα διαβάσει ΚΑΘΕ αναρτημένη σελίδα του, και δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για αυτό που γράφω.

 

Ένα μήνα μετά το ανέβασμα στο επίπεδο 6, εμφάνισε μία σελίδα με τίτλο "what about severity?" όπου ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ αποσυνδέει το θέμα, ορίζοντας και μία ποιοτική διαφοροποίηση σχετιζόμενη με το ποσοστό των θανάτων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι η πρόσφατη ιστορία βρίθει από θεωρίες καταστροφής, οι οποίες πουλάνε σαν ζεστοί λουκουμάδες, και που όλες ανεξαιρέτως αποδείχθηκαν άνθρακες.

 

Δε διαφωνώ φυσικά ότι υπάρχουν (υπήρχαν και θα υπάρχουν) σκοπιμότητες και συμφέροντα, αλλά ποιες (και μάλιστα ΟΛΕΣ) οι θεωρίες καταστροφής αποδείχθηκαν άνθρακες; Γιατί εγώ στην πρόσφατη ιστορία δε θυμάμαι ούτε θεωρίες ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ, ούτε απόδειξη του ότι ήταν... άνθρακες. Τουλάχιστον παγκόσμια, γιατί εντός ΗΠΑ μετά το 2001 πιθανώς και να έγινε ακριβώς αυτό που λες, δεν ήμουν όμως εκεί οπότε δεν έχω λόγο να εκφέρω "σίγουρα" συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνεται η πανούκλα του τότε, που δεν ξέραν οι άνθρωποι ούτε την ασπιρίνη, με την γριπούλα του σήμερα, που φτιάχνουμε κιθάρες από ανθρακονήματα; Αν ναι, πάσο. Πάντως εγώ δεν άκουσα να ξεκληρίζονται σόγια από την νέα γρίπη. Για λίγους θανάτους ξέρω, και μάλιστα πολύ λιγότερους από την "κοινή" γρίπη.

 

Το ότι γράφω (κάπως) σοβαρά είναι ανησυχητικό, λέτε να κόλλησα τίποτα; :P

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάντως να το πεις στον Π.Ο.Υ., ο οποίος τα τελευταία πέντε χρόνια (όπου παρακολουθώ τακτικά το site του), είχε ξεκάθαρα συνδέσει το ενδεχόμενο πανδημίας με πάρα πολλούς θανάτους. Είχα διαβάσει ΚΑΘΕ αναρτημένη σελίδα του, και δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για αυτό που γράφω.

 

Ένα μήνα μετά το ανέβασμα στο επίπεδο 6, εμφάνισε μία σελίδα με τίτλο "what about severity?" όπου ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ αποσυνδέει το θέμα, ορίζοντας και μία ποιοτική διαφοροποίηση σχετιζόμενη με το ποσοστό των θανάτων.

 

Χμμμ ενδιαφέρον. Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου (το εννοώ αυτό), αλλά πριν 2-3 χρόνια είχα διαβάσει στο site του Π.Ο.Υ. τον ορισμό της πανδημίας και ανέφερε κάτι του τύπου "μεταδοτική ασθένεια που έχει προκαλέσει εκτεταμένες επιδημίες σε (κάποιον αριθμό χωρών) σε τουλάχιστον (3 νομίζω) ηπείρους" χωρίς να συνδέει καθόλου το θέμα με θνησιμότητα (ούτε και μέσω του αντίστοιχου ορισμού της επιδημίας). Στο αγγλικό site για την ακρίβεια. Πού το είχες δει εσύ αυτό; Σε ανακοινώσεις κλπ; Επαναλαμβάνω (για καλό και για κακό ;D), δεν αμφισβητώ αυτό που λες προφανώς, απλώς μου κάνει εντύπωση.

 

Συγκρίνεται η πανούκλα του τότε, που δεν ξέραν οι άνθρωποι ούτε την ασπιρίνη, με την γριπούλα του σήμερα, που φτιάχνουμε κιθάρες από ανθρακονήματα; Αν ναι, πάσο. Πάντως εγώ δεν άκουσα να ξεκληρίζονται σόγια από την νέα γρίπη. Για λίγους θανάτους ξέρω, και μάλιστα πολύ λιγότερους από την "κοινή" γρίπη.

 

Το ότι γράφω (κάπως) σοβαρά είναι ανησυχητικό, λέτε να κόλλησα τίποτα; :P

 

Όχι βέβαια, ούτε και έκανα αυτή τη σύγκριση. ;) Απλώς είπα ότι ακόμα και αυτό το τραγικά μεγαλύτερο κύμα "πέρασε". Παρ'όλα αυτά το "πέρασε" δε σημαίνει ότι δεν αφήσε το "σημάδι" του σε άπειρες ζωές. Φυσικά εδώ μιλάμε για κάτι πολύ μικρότερο. Προσπαθούσα απλώς να τονίσω τη διαφορά ανάμεσα στη μακροσκοπική/στατιστική αντιμετώπιση και την μικροσκοπική/προσωπική αντιμετώπιση. Μακροσκοπικά και να πεθάνουν 100 άνθρωποι στην Ελλάδα δε θα υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά. Για αυτούς τους 100 όμως, τους φίλους τους και τους συγγενείς τους η διαφορά θα είναι πραγματική. :)

 

Όχι ρε, δεν παθαίνεις τίποτα εσύ. Ξέρεις τι βιταμίνες έχουν οι μπανάνες; 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε. Επίσης μην ξεχνάς ότι είναι τίγκα στο κάλιο, το οποίο είναι αντισταθμιστικό της υπερκατανάλωσης αλατιού.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ναι, πάσο. Πάντως εγώ δεν άκουσα να ξεκληρίζονται σόγια από την νέα γρίπη. Για λίγους θανάτους ξέρω, και μάλιστα πολύ λιγότερους από την "κοινή" γρίπη.

 

Το εμβόλιο δεν γίνεται για να μην πεθανουμε κολλώντας την γρίπη, γίνεται για να περιοριστεί η εξάπλωση της που λόγω εποχής είναι πολυ πιο εύκολη και γρήγορη, κάτι που στατιστικά θα οδηγούσε σε μεγάλο αριθμό νοσούντων την συγκεκριμένη περίοδο που πάλι στατιστικά θα οδηγούσε σε περισσότερα άτομα που νοσούν βαριά και χρείαζονται νοσοκομείο, το οποίο πιθανώς δεν θα είναι ικανο να εξυπηρέτησει τόσα άτομα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα, εγώ δεν λέω ένα απόλυτο όχι στον εμβολιασμό, απλά παραθέτω απόψεις. Και εγώ ο ίδιος δεν έχω καταλήξει αν πρέπει να το κάνω ή όχι γιατί ο περιορισμός της εξάπλωσης, ακόμα και αν είναι ένα απειροελάχιστο κλάσμα από αυτό που παρουσιάζεται, μπορεί να σώσει 1-2 ανθρώπους, ή και παραπάνω δεν μπορώ να ξέρω, πράγμα σημαντικό.

 

Το γεγονός ότι τα συγκριτικά νούμερα μεταξύ π.χ. αυτοκινητιστικών ατυχημάτων και γρίππης διαφέρουν κατα πολύ λέει αρκετά γιατί καταδεικνύει την υστερία και όχι κάτι άλλο, όπως πιθανώς νομίζεις φίλε Μενέλαε.

 

Για το ποίες θεωρίες καταστροφής αποδείχθηκαν άνθρακες, ξαναπαραθέτω

 

- Κοξάκι

- Εγκεφαλοπάθεια

- Ιος των πτηνών

- Αλ Κάιντα

- Ιος των χείρων (θα δούμε...)

 

και μην μου πείς ότι ήταν τόσο αποκαλυπτικών διαστάσεων όσο παρουσιάστηκαν.

 

Οι ειδήσεις των 8 δεν χρειάζεται να πούνε "...θα πεθάνουμε όλοι, τρέξτε να σωθείτε..." για να πιστέψουν ακριβώς αυτό κάποιοι (οι οποίοι είναι μάλλον πολλοί).

 

Στον κόσμο της σχεδόν ακαριαίας πληροφόρησης και της μεσσιοποίησης του χαζοκουτιού, δεν χρειάζεται να βρίσκεσαι κάπου για να έχεις άποψη για το τι συμβαίνει εκεί αφού την άποψή σου την σχημάτισε η τηλεόραση για εσένα. Και αν κανείς αμφιβάλλει ότι η πραγματικότητα μέσα από το γυαλί είναι ισχυρότερη, ας το ξανασκεφτεί.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου