Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση ύψους μαγνητών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Χαιρετώ σας φίλοι, τα παρακάτω τα πρόσθεσα σαν σχόλιο στο κατατοπιστικότατο άρθρο του SF για το set up κιθάρας, είπα όμως να κάνω κι ένα ποστ εδώ για να το δείτε (να δοκιμάσετε ενδεχομένως) και να σχολιάσετε...

 

Αγαπητέ SF, επέτρεψε μου να προσθέσω έναν εναλλακτικό τρόπο ρύθμισης ύψους μαγνητών, νομίζω είναι διασκεδαστικός κι ενδιαφέρων!

Προσωπικά τον έχω δοκιμάσει και πιστεύω πως είναι η καλύτερη λύση που έχω βρεί, μετά φυσικά απο τα "καθαρά αυτιά" και τις "ιδιοτροπίες" του καθενός  >:(! Θα χαρώ ν'ακούσω γνώμες  8)!

Αντιγράφω απο κείμενο του Curtis Novak (PUP builder):

 

Each pickup and each guitar is unique and I do not feel there is a one- size-fits-all for determining pickup height. The best method I have found is to get yourself a small cheap amp that overdrives easy.

Lay your guitar down on a flat surface, Plug in your guitar, select a single pickup, and fret your low E at the 12th fret and play the note. Just like with an out of tune string, you will hear an oscillation/wave rather than a clear solid note note. Now adjust the Low E side of the pickup up or down until that oscillation stops. At that point adjust the high E side of the pickup to match.

This will give you a clearer note without the oscillation so your notes and especially chords will ring clear.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος!Αλλωστε οταν μιλαει ο Curtis Novak προσωπικα καθομαι προσοχη! :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lay your guitar down on a flat surface, Plug in your guitar, select a single pickup, and fret your low E at the 12th fret and play the note. Just like with an out of tune string, you will hear an oscillation/wave rather than a clear solid note note.

 

δεν την καταλαβαίνω αυτή τη διάκριση...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ακολουθησω τετοιες χαζες κατα τη γνωμη μου οδηγιες οι οποιες μοιαζουν παρα πολυ με μαθηματα-παπαγαλιες-πως να πετυχετε στις πανελληνιες, και οχι να δοκιμασω με ενα απλο κατσαβιδι να αυξομειωσω το υψος του μαγνητη μεχρι να ακουσω αυτο που μου αρεσει.

 

Εξαλλου σε ολες τις (μονοπηνιες) κιθαρες μου οι μαγνητες τους ειναι σαφως πιο χαμηλα απ οτι θα προεκυπτε με αυτο το "τεστ", μια και μου αρεσουν ιδιαιτερα οι πιο trebly thin ηχοι.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο fenderiarhs, δε γινεται να υπαρξει μια και μονο συγκεκριμενη ρυθμιση για ολους αν σκεφτει κανεις τη διαφορετικοτητα του καθενος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απλο , αντε ανεβαζουμε η κατεβαζουμε τις βιδες κ οπου μας αρεσει σταματαμε! Με τι κριτηριο λεμε ''μας αρεσει'' ? Συχνοτικο? Εδω νομιζω οτι ειναι το λαθος! Δεν αλλαζουμε το υψος των μαγνητων μονο για συχνοτικη ρυθμιση της χροιας του ηχου γιατι κατι διαβασα για ταλαντωσεις κ καθαρα ακορντα ;) ;) Αρα υπαρχει κ ενα sweet spot στο ολο ζητημα!! ( αν θελω πιο λεπτο η trebly η οτι αλλο ηχο παιζω κ με το eq του ενισχυτη!)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ακολουθησω τετοιες χαζες κατα τη γνωμη μου οδηγιες οι οποιες μοιαζουν παρα πολυ με μαθηματα-παπαγαλιες-πως να πετυχετε στις πανελληνιες, και οχι να δοκιμασω με ενα απλο κατσαβιδι να αυξομειωσω το υψος του μαγνητη μεχρι να ακουσω αυτο που μου αρεσει.

 

Εξαλλου σε ολες τις (μονοπηνιες) κιθαρες μου οι μαγνητες τους ειναι σαφως πιο χαμηλα απ οτι θα προεκυπτε με αυτο το "τεστ", μια και μου αρεσουν ιδιαιτερα οι πιο trebly thin ηχοι.

 

γιατι με αυτον τον τροπο θα ακουσεις αν το χεις παρακανει με το υψος με αποτελεσμα να τραβαει τις χορδες προς τα κατω,

 

η γνωμη μου σεταρεις οπως στα προαναφερομενα για να βρεις το επιτρεπτο ανωτερο οριο,,, και μετα οπως λες και εσυ αρχιζεις να παιζεις κ να κατσαβιδιασεις,,,μεχρι να  πεις,,,,,Ωπππππ εδω ειμαι!

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το λέει ο jkstigma από πάνω...

 

Νομίζω ότι συγκεντρωτικά, το παρακάτω αρθράκι είναι κατατοπιστικότατο.

 

http://www.bothner.co.za/articles/pickupheight.shtml

 

Η διαδικασία που αναφέρει ο κύριος Novak είναι για να βρεις το κατώτατο όριο της χορδής από το μαγνήτη πριν αρχίσει να βγάζει wolftones, προβληματικό intonation κλπ.

 

Aπο κει και πέρα, μπορείς να βάλεις το μαγνήτη σε ό,τι ύψος αρέσει περισσότερο στο αυτί σου...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

ερώτηση....

 

όπως ανεβοκατεβάζω τους humbuckers μιας SG αυτοί δεν μετακινούνται "παράλληλα" προς τις χορδές αλλά ανεβαίνει μία η μία πλευρά(neck) και μετά η άλλη (bridge), οπότε συνήθως καταλήγω με μαγνήτες που γέρνουν...

 

χάνω κάτι απ'αυτό και, αν ναι, κανένα tip για να το διορθώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου