Προς το περιεχόμενο

Κίτρινα Ποδήλατα-Ταξιδεύω το εγώ μου Synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα :)!

 

Μόλις αγοράσαμε το Korg X50 και είμαστε στο ψάξιμο.

Έχουμε καταφέρει αρκετά κυρίως με τους ήχους χωρίς arpeggiator.

 

Όταν χρειάζεται το arpeggiator γίνεται πανικός.Αν και το το standalone πρόγραμμα της Korg είναι πολύ εύχρηστο και βολικό δεν μπορώ να καταλάβω ποιο arpeggiator,αν είναι ένα και όχι δύο... ???, θέλω.

 

Για παράδειγμα, στο "Ταξιδεύω το εγώ μου" από Kίτρινα Ποδήλατα ο πληκτράς παίζει κάτι στο background που πρέπει να είναι strings αλλά αυτό το βρίσκουμε και ένα "ριφάκι" σε synth με arpeggiator.Όσο και αν προσπαθούμε δεν βρίσκουμε το σωστό.

Μήπως ακούγοντας το έχετε να μου προτείνετε κάποιες ρυθμίσεις ή το σωστό arpeggiator από αυτά που έχει το X50???

 

Αυτό είναι το τραγούδι:

 

Υ.Γ.1.Αγνοήστε τον εισαγωγικό διάλογο... ;D ;D ;D

Υ.Γ.2.Είμαι κιθαρίστας και παίζει να μην πολυξέρω τι λέω!!! ;D ???

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως να το επαιζε με τα χερια ο πληκτρας? Γιατί με αρπεζιατορα θα υπαρξει ενα θεμα με το συγχονισμο με την υπολοιπη μπαντα ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως να το επαιζε με τα χερια ο πληκτρας? Γιατί με αρπεζιατορα θα υπαρξει ενα θεμα με το συγχονισμο με την υπολοιπη μπαντα ???

 

 

 

Ναι??

Βασικά ,γενικά χρησιμοποιείται arpeggiator live???

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ,γενικά χρησιμοποιείται arpeggiator live???

Αν ο ντράμερ παίζει με μετρονόμο ή είναι ΑΠΟΛΥΤΑ σταθερός, ναι. Αν κουνάει έστω και λίγο το τέμπο, καλύτερα να μην κάνεις καν την προσπάθεια.

 

Κι εγώ συμφωνώ ότι καλύτερα να παιχτούν από τα χεράκια του πληκτρά όσα ακούγονται σε αυτό το κομμάτι. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα παικτικά, ούτε μιλάμε για ένα εντελώς επαναλαμβανόμενο σχήμα που παίζει σε όλο το κομμάτι.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ. Εγω σε καποια live που ειχα χρησιμοποιησει, εστελνα και απο ξεχωριστο καναλι μετρονομο στον ντραμμερ. Για την ακριβεια μια και βλέπω εχεις τον Ροτζερ, στο Sorrow των Floyd (το τικιτικιτικιτικι) που ακουγεται.

 

Αν παιζει καπου μονο του δεν υπαρχει προβλημα αλλα στο συγκεκριμενο κομματι θα υπαρχει ενα θεματακι να ακολουθειτε το τεμπο του αρπ.

 

Παντως επειδη το χω παιξει και αυτο (το ατιμο το μεροκαματι), ειχα χρησιμοποιήσει απλα εναν ηχο sync lead και επαιζα μια δικη μου ακολουθια. Νομιζω περισσοτερη ακρίβεια είναι υπερβολική και ασκοπη :) Βεβαια δεν είμαι και ο πιο δουλευταρας ανθρωπος :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ. Εγω σε καποια live που ειχα χρησιμοποιησει, εστελνα και απο ξεχωριστο καναλι μετρονομο στον ντραμμερ. Για την ακριβεια μια και βλέπω εχεις τον Ροτζερ, στο Sorrow των Floyd (το τικιτικιτικιτικι) που ακουγεται.

 

Αν παιζει καπου μονο του δεν υπαρχει προβλημα αλλα στο συγκεκριμενο κομματι θα υπαρχει ενα θεματακι να ακολουθειτε το τεμπο του αρπ.

 

Παντως επειδη το χω παιξει και αυτο (το ατιμο το μεροκαματι), ειχα χρησιμοποιήσει απλα εναν ηχο sync lead και επαιζα μια δικη μου ακολουθια. Νομιζω περισσοτερη ακρίβεια είναι υπερβολική και ασκοπη :) Βεβαια δεν είμαι και ο πιο δουλευταρας ανθρωπος :D

 

:) :) :)Αχ Floyd...ποτέ δεν παίξαμε εμείς.... :(

 

Και εγώ ένα sync lead είχα βάλει και προσπαθούσα να του βρώ arpeggiator.

 

Μήπως συπμτωματικά θυμάσαι την ακολουθία,γιατί ούτε η πληκτρού μας είναι ο πιο δουλευταράς άνθρωπος??? ;D

 

Επίσης σε κομμάτια πχ Killers που θέλουμε να παίξουμε, λέτε να χρειαστεί μετρονόμος για τον drummer???

Τον στέλνατε μέσω κάποιου daw από laptop???

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εστελνα απο τα εξτρα outs του οργανου. Αλλα μεσω sequencer, και εστελνα εναν ηχο που επαιζε τεταρτα συνεχεια αλλαζοντας το BUS να παίζει απο την εξοδο 3 (ή individual 1 σε καποια). Και απο daw γινεται αλλα πρεπει να είναι συνδεδεμενο το λαπι με το x50 (απλη συνδεση midi και θετεις το midi clock του οργανου σε external) για να συγχρονιζονται και μεταξυ τους

 

Η ακολουθια πρεπει να ήταν οι 1η,5η,8η βαθμιδα καθε συγχορδίας σε 3ηχα ογδοου. Απλα πραγματα για να εχω ελευθερο το δεξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου