Προς το περιεχόμενο

Μπορεί η Μουσικότητα να διδαχτεί?


vangelisvagman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πιστεύω όχι με μια μέθοδο, ακολούθα τον α β κανόνα, αλλά με προσπάθεια του ίδιου του μουσικού. Να έχει πολλά ακούσματα και να προσπαθεί να αναπαράγει αυτά που ακούει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πριν ξεκινήσουμε με τα % και τους αριθμούς, να ορίσουμε τι εννοούμε μουσικότητα;

 

Γιατί αν μουσικότητα είναι οι δυναμικές, ο ρυθμός, οι φρασεολογία, η σημασιολογία ενός έργου, το touché και άλλα τέτοια, τότε ΝΑΙ διδάσκεται... Αλλά και πάλι περισσεύει αυτό το κάτι τις (το 1% που λέγαμαι παλία... ;D) που είτε υπάρχει, είτε όχι, και ξεχωρίζει τους παιχταράδες από τους υπόλοιπους θνητούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δωσω ενα πολυ εμπειρικο ορισμο για την Μουσικοτητα: Ειναι οτι ειναι και αυτο που εχουν οι καλοι παιχτες αθληματων, οι καλοι οδηγοι κτλ κτλ..

 

Δεν ξερω ομως αν αυτο το καταφεραν γιατι προσπαθησαν περισοτερο απο ολους η απλα ειναι κατι που δεν το αποκτας και απλα το εχεις

 

Και μπαινει το ερωτημα τωρα Γινεσαι η Γεννιεσαι?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αφού το έφερε ο Βαγγέλης στο νου μου, να αναφέρω ότι στα πλαίσια διδαχής που μου έγινε, μου εξηγήθηκε ότι ο εγγέφαλος χωρίσεται σε μέρη (τέλος πάντων), και ότι υπάρχουν θεωρείες που αναφέρουν ότι ο καθένας μπορεί να έχει κάποια ιδιοφυία σε άλλους τομεις.

 

Ειναι πολύ λογικό κάποιος να έχει έφεση στη μουσική, η στη μπάλα. Αυτοί που έχουν παιδιά μπορούν να παρατηρήσουν τέτοια φαινόμενα. Αλλά από την άλλη, αν και δε γενιόμαστε "κενοι", ακόμη και έτσι δηλ, σχεδόν όλα μαθαίνονται.

 

Άρα ΚΑΙ γενιέσαι, ΚΑΙ γίνεσαι (όταν μιλάμε για μεγάλα ταλέντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι της άποψης ότι η μουσικότητα ειναι ταλέντο έμφυτο. Σε κάποιον που όμως δεν το έχει, η διδασκαλία και η προσπάθεια πιστεύω βοηθάνε στην προσέγγιση της μουσικότητας. Αλλά αυτοί με τη μουσικότητα ως έμφυτο χάρισμα είναι αυτοί που κάνουν τη διαφορά.

 

Συζητήθηκε κι εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172281.0

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΜΗΟ η μουσικότητα ΔΕΝ διδάσκεται.

 

Μπορείς να δείξεις όλα τα "εργαλεία", δυναμικές, ρυθμό κλπ (όπως ανέφερε ο Νικόλας) αλλά είναι κάτι σαφώς έμφυτο. Αν δε την έχεις ΔΕΝ γίνεται τίποτα. Θα παίζεις πάντα επιφανειακά, ρηχά και ανούσια.

 

Τώρα, το τι είναι μουσικότητα είναι πιστεύω τεράστιο θέμα συζήτησης.

 

Δεν είναι υποκειμενικό, όσο και αν φαίνεται ότι είναι έτσι, όπως και η καλή ή η κακή μουσική ΔΕΝ είναι υποκειμενική, το οποίο είναι επίσης τεράστιο θέμα προς συζήτηση.

 

Ξέρω ότι οι περισσότεροι θα διαφωνήσουν αλλά έτσι το βλέπω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα μπορούν να διδαχθούν... το ζήτημα είναι άν μπορούν να αφομοιωθούν και να μπούνε σε εφαρμογή.

Π.χ. ένας οδηγός wrc μπορεί  να μου διδάξει τον τρόπο που οδηγεί. Αναμφίβολα. Διότι αυτός το κάνει ήδη. Και εγώ θα τον ακούσω προσεκτικά και θα μάθω. Θα οδηγήσω όμως ποτέ σάν αυτόν ????

Χλωμό  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου