Προς το περιεχόμενο

ένα funk κομμάτι live εκτέλεση (Hump de Bump - rhcp cover)


schafferbfg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλτατε fleamail,

μετά από πολλά χρόνια ενασχόλησής μου με τη μουσική (κυρίως σαν ακροατής και λιγότερο σαν μουσικός), έχω κατασταλάξει στο ότι αν το συναίσθημα που λαμβάνω όταν τελείωνει ένα κομμάτι ή ένα άλμπουμ είναι θετικό, τότε αυτό μπαίνει αυτόματα στη καρδιά μου. Δεν με απασχολεί τόσο η τεχνική αρτιότητα. Δεν ξέρω την ηλικία σου και τ' ακούσματά σου αλλά π.χ. αρχές της δεκαετίας του '80 βγήκαν από ανεξάρτητες κυρίως εταιρίες, αριστουργήματα από γκρούπ που δεν είχαν παικτική δεινότητα (Chrome, Steve Miro, Fall, Deep freeze mice, Aerial FX, Normil Hawaians, Virgin Prunes, Pavement, Blue orchids, και πολλά άλλα) τα οποία μπορεί να προκαλούν το γέλωτα με το τρόπο που χειρίζονται τα όργανά τους, αλλά το αποτέλεσμα και το feel είναι τέτοιο που δεν μπορείς να αποχωριστείς τους δίσκους τους. Οι Red hot....ζωντανά κάνουν (τουλάχιστον ο τραγουδιστής) πιο χύμα πράγματα και φυσικά δεν τολμάμε να πούμε τίποτε. Και για να βρεθώ στο θέμα θέλω να καταλήξω λέγοντας ότι τα παιδιά μας παρουσίασαν κάτι ζωντανό, γκρουβάτο που δεν με άφησε να προσέξω τις όποιεσδήποτε τεχνικές ατέλειες. Και είμαι σίγουρος ότι να τους βλέπαμε live θα κουνιόμασταν συνέχεια και θα τη βρίσκαμε με τη πάρτη τους.

Με εκτίμηση Νέστορας.

 

Με παρεξηγείς!

 

Δεν μιλάω πουθενά για τεχνική αρτιότητα! Ίσα ίσα δε μου αρέσει καθόλου και αν ψάξεις λίγο θα δεις ότι έχω κάνει μεγάλους καυγάδες για το θέμα  ;D Συμφωνώ 100% σε αυτά που αναφέρεις

 

Αυτό που με ξύνησε στο συγκεκριμένο κομμάτι και το ανέφερα είναι βασικότατο στοιχείο του κομματιού και εμένα προσωπικά που έχω ακούσει το original 5000000 φορές με κάνει να μην μπορώ να ακούσω την διασκευή των παιδιών! Μην μπαίνουμε σε λογικές σύγκρησης με το τι κάνουν οι red hot στα live τους! Δικά τους είναι τα κομμάτια ότι θέλουν τα κάνουν! Όταν διασκευάζεις ένα κομμάτι ή το κάνεις copy paste ή το παίρνεις και το προσαρμώζεις στο δικό σου στυλ χωρίς όμως να χαλάς τα βασικά συστατικά! Τότε δεν είναι διασκευή είναι κάτι άλλο!

 

Και τέλος θέλω να κάνω μια γενική διαπίστωση! Υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός κιθαριστών οι οποίοι κατηγορούν τον frusciante ότι είναι κουλός, ατάλαντος, "σιγά τις χαζομάρες που παίζει", "μέχρι και η γιαγιά μου τα παίζει αυτά" και άλλα τέτοια! Έλα μου όμως που ποτέ δεν έχω ακούσει κιθαρίστα σε μπάντα που διασκευάζει rhcp να παίζει σωστά τα guitar parts! Οι περισσότεροι είναι αλλού για αλλού και μόνο ένα πολύ μικρό ποσοστό, όπως ο φίλος μας εδώ, πλησιάζουν! Είναι σαν μερικούς drumer που στα 120 bpm παίζουν παπάδες αλλά όταν τους βάζεις να παίξουν ένα απλό groove στα 60 βγαίνουν εκτός από το πρώτο μέτρο! Αυτά, sorry για το off topic  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...από ανεξάρτητες κυρίως εταιρίες, αριστουργήματα από γκρούπ που δεν είχαν παικτική δεινότητα (Chrome, Steve Miro, Fall, Deep freeze mice, Aerial FX, Normil Hawaians, Virgin Prunes, Pavement, Blue orchids...

...Television, Medium Medium, Mecano, Death In June, Poi Dog Pondering, Skeletons...

( :)δέν κρατήθηκα! :))

Σε γενικές γραμμές ψιλοσυμφωνώ με τους προλαλήσαντες και θέλω να πω κι εγώ πως γουστάρουμε που μπορείτε να γκρουβάρετε έτσι. Τώρα για τυχόν ατέλειες νομίζω πως είστε σε θέση να τις γνωρίζετε εκ των προτέρων ή όπως θα έλεγε και ο Ace Frehley: "Who cares? Fuck it! It's Rock 'n' Roll!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε όλους για τις κριτικές σας ... ;D ;D

εννοείται πως το σωστό και το καλο είναι να μας λέτε και αρνητικά σχόλια για να γινόμαστε καλύτεροι,ετσι και αλλιώς για 'υτον το λόγο το ανέβασα το clip..

ευχαριστούμε και πάλι ;D ;D

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ δεν είμαι ειδικός στους RHCP. Το κομμάτι ακούγεται σωστό, με καλά παιξίματα. Αλλά εμένα δεν με γκρουβάρει. Κάτι, όπως είπαν και οι προηγούμενοι, με τραβάει πίσω. Δεν μπορώ να το εντοπίσω ακριβώς. Πιστεύω ότι κάτι δεν μου πάει στα τύμπανα και κατά συνέπεια κρατιέται και η υπόλοιπη μπάντα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, θα το προσέγγιζα επίσης διττά το θέμα: από τη μία, μια χαρά διασκευή και όλα καλά, από την άλλη ισχύουν αυτά που λέει ο fleamail (προφανώς!) και ο mscmkr στο άνωθεν ποστ.

 

Αν δηλαδή το κομμάτι παιχτεί live και ο ήχος είναι καλός, ο κόσμος γουστάρει την φάση κτλ κτλ, τότε πρόκειται για μια αξιόλογη διασκευή (και επειδή το κομμάτι ήταν παλιά στο live πρόγραμμα, το ξέρω αρκετά καλά και μπορώ να πω π.χ. πως είναι σωστή η προσέγγιση του μπασίστα).

 

Επειδή όμως η live ηχογράφηση είναι εντελώς αμείλικτη, κάποιες λεπτομέρειες αναπόφευκτα θα ξεφύγουν, και δυστυχώς οι συγκρίσεις με την αψεγάδιαστη ηχογράφηση του αυθεντικού θα γίνουν! Αυτό δεν είναι κακό, είναι απολύτως φυσικό! Εννοώ πως προφανώς και έχουμε συνηθίσει το αυθεντικό κομμάτι, και αλίμονο αν μια live ηχογράφηση έφτανε σε αυτά τα επίπεδα (εδώ οι peppers στα live ξεφεύγουν!).

 

Έτσι, συνυπολογίζοντας το συναίσθημα (μιας που αναφέρθηκε) του live, όλα μια χαρά. Σε φάση ηχογράφησης όμως ένα-δυο πραγματάκια θέλουν λίγη προσοχή! Θετικό το πρόσημο πάντως κατ'εμέ!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου