Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου! ψηφίστε. help pls!!!


savasavram

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες πείτε μου ποιά απ'τις 3???????

θέλω για πολύ καλή ηχογράφηση και να την συνδιάσω σε κάποιο live με την αυτοενισχυόμενη κονσόλα μου... θα έχω θόρυβο???

 

8) οποιαδήποτε σημείωση ευπρόσδεκτη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού είμαι ο πρώτος ψηφοφόρος, ας δικαιολογήσω την ψήφο μου.

Έβαλα 2, πρώτα την Tascam και μετά την Edirol.

Δύο πολύ καλές κάρτες, δύο διαφορετικοί τρόποι για να ηχογραφήσεις ;D

Το γιατί έχει να κάνει με τον αριθμό εισόδων, όπου και η Tascam υπερτερεί με διαφορά, πράγμα που καθιστά δυνατό να ηχογραφήσεις real-time σε ξεχωριστά κανάλια, εφόσον βέβαια ο υπολογιστής που θα "κάτσει" η κάρτα έχει και τις ανάλογες δυνατότητες, δηλαδή 4GB Ram (κατα την ταπεινή μου άποψη), μέτριο προς καλό επεξεργαστή (σειρά Τ75χχ ή P8xxx intel ή ακόμα καλύτερα Τ9χχχ ή Q9xxx)και χώρο για ασυμπίεστο wav.

Η ποιότητα της Tascam, είναι πάνω απο καλή, για μένα με ένα καλό μικροφωνάκι σε κάθε όργανο είναι just perfect!

Την edirol την έβαλα για ηθικούς λόγους, αφού έχω και εγώ μία ;D , αλλά πέραν αυτού την έβαλα για τη σταθερή της αξία απο πλευράς ποιότητας και ευκολία χρήσης, όπως και η πολύ καλή συμβατότητα με τα υπάρχον λειτουργικά και λοιπά hardware.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου με φώτισες  ;) Κυριολεκτικά

και γω μαζί σου είμαι, δλδ πιο πολύ προς tascam απλά έχω την κονσόλα για πολλά κανάλια! Δηλαδή μήπως τα λεφτά για τα πάρα πολλά κανάλια της τασκ να τα έδινα σε άλλη για την ποιότητα????? με πιάνεις/?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Tascam κι από μένα. Υπερτερεί σαφέστατα στις άφθονες επιλογές εισόδων που σου δίνει. Δεν ξέρω πόσο σταθερούς drivers έχει όμως. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω την Tascam ψηφισα που την εχω κιολας εδω και ενα χρονο και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο...Απλα να ξερεις οτι σαν καρτα εχει δυο-τρια ψεγαδια.

1)Οι drivers ενω δουλευουν φανταστικα σε πολυκαναλη audio ηχογραφηση,οταν την χρησιμοποιω με vst's εχω διαπιστωσει καποια dropouts

2)Το control panel της ειναι ΑΘΛΙΟ!Παραμετροποιηση μηδεν.

3)Η εξοδος των ακουστικων ειναι πολυ χαμηλη σε ενταση..Σε περιβαλλον φασαριατζιδικο θελεις οπωσδηποτε καποιο προενισχυτη ακουστικων

 

Παρολαυτα εγω δεν θα την αλλαζα με καμια σε αυτα τα χρηματα καθως πιστευω πως ειναι πολυ τιμιο value for money.

Οτι αλλο χρειαστεις απλα ρωτησε με...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αφτες τις 3 σιγουρα tascam.στην θεση σου δεν θα τις κοιταγα!μπορεις να κανεις λιγο υπομονη και με 150ε παραπανω περνεις μια παρα πολυ καλη καρτα!!! και οτι πληρωνεις περνεις.για παραδειγμα αφτη η edirol http://www.thomann.de/gr/edirol_fa101_firewire_audiointerface.htm

kai koita me firewire!!!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εννοείται ότι αν πάμε πέρα από τις τρεις προτεινόμενες κάρτες, υπάρχουν πολλές καλές επιλογές σε αυτά τα χρήματα, καθώς και σε κάποια χρήματα παραπάνω, λόγου χάρη με 450€ υπάρχουν καλά μηχανήματα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ-ειδικά οι σημειώσεις για την τασκαμ θα φανουν ειδιέταιρα χρήσιμες... αλλά ρε παιδιά ξεχνάτε κάτι! έχω ΚΟΝΣΟΛΑ..... 14!!! κανάλια! ΜΗΠΩΣ πάει τζάμπα η διαφορά της τασκαμ?????????????  ???

 

γιατί να μην πάρω την έντιρολ τότε και την διαφορά σε κάτι άλλο.  ::)

 

εσεις τι λετε??? ακόμα τασκαμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω, μήπως να ψαχτείς για κάτι έξω απο τις 3 μάρκες που δίνει το πλαίσιο ;

ESI, Focusrite, Echo, Motu ?

 

ειδιέταιρα <- θρηνούμε τη λέξη σήμερα.

 

 

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου