Προς το περιεχόμενο

ΤΟΤΟ - Επειδή τους θυμήθηκα...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει, αν η έκφρασή μου "100 φορές καλύτερα" ακούγεται υπερβολική, απλώς είναι τρόπος του λέγειν. Όμως το ότι το While my guitar gently weeps θεωρώ ότι οι Toto το παίζουν καλύτερα από τους Beatles, είναι προσωπική άποψη και την υποστηρίζω ακράδαντα (όσο κι αν μου αρέσουν πιο πολύ τα "αγγλικότερα" φωνητικά των Beatles)...

 

Επίσης, από τις live εκτελέσεις που έχω δει του κομματιού από τους Toto ή από εκτελέσεις του Harrison, απλά άποψή μου είναι ότι, μπορεί η συνθετική αξία του κομματιού να είναι τεράστια και να ανήκει στον παραπάνω κύριο, αλλά στο live φαίνεται η διαφορά του μεγάλου μουσικού που "always delivers" (που λέμε και στην Κρήτη) από τον αυθεντικό μουσικό που λέει το δημιούργημά του, χωρίς να νοιάζεται για το ότι είναι σχεδόν ένα ημιτόνιο ξεκούρδιστος  ;D... Για να μην παρεξηγηθώ, και τα δύο είναι θεμιτά και μέσα στο παιχνίδι, απλώς καθαρά ηχητικά και επαγγελματικά αν το δεις, πρέπει να εκτιμάται και η αφοσίωση του επαγγελματία προς το τελειότερο ηχητικό αποτέλεσμα (πράγμα που το κάνει καταθέτοντας και την ψυχούλα του ταυτόχρονα), και όχι μόνο η αυθεντική ερμηνεία του δημιουργού, με τις πασιφανείς και "καλό θα ήταν να αποφεύγονται" ατέλειές της... Όχι τίποτα άλλο, αλλά ένα βιντεάκι ενός παιδιού εδώ μέσα να ακούσουμε, το πρώτο που θα του πούμε σαν παρατήρηση είναι να κουρδίσει αν είναι ξεκούρδιστος...

 

Αυτά. Επίσης, ίσως καλύτερη ερμηνεία όλων είναι του Jeff Healey στο συγκεκριμένο κομμάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρε παιδια μη μαλωνετε. Τα πραματα ειν απλα.

Οι beatles ειναι beatles & οι Toto - Toto.

απο κει και περα καθε συγκριση ειναι περιττη σε επιπεδα τετοια.

Απ την αλλη ακομα και γω αν παιξω ενα κατι, ουτε ο ιδιος o Hendrix δε θα το παιξει οπως εγω(και το αντιθετο), ασχετα αν ειμαι ουτε ενα φυσιμα ουτε καν μιση σπασμενη χορδη του.

Ειναι υπογραφες αυτα τα θεματα.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fusionakis

 

προφανως ακουμε εντελως διαφορετικη μουσικη και κρινουμε με εντελως διαφορετικα κριτηρια (κατι απολυτα φυσιολογικο μια και εγω προερχομαι απο τη γενια του πανκ,ενω εσυ απο οτι λεει και το νικ σου εχεις θεο την fousion)  οποτε δεν νομιζω να τα βρουμε και να συμφωνησουμε (εμενα ας πουμε προσωπικα οι ΤΟΤΟ (σαν συγκροτημα οχι σαν ξεχωριστοι σεσσιοναδες οπου οντως διαπρεπουν) μου φερνουν ενα ΠΕΛΩΡΙΟ ...χασμουρητο... ;D)

 

οποτε live & let live ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λίγο αστείο να συγκρίνουμε ποιο συγκρότημα έχει καθαρότερο ήχο, ή περισσότερο επαγγελματισμό, όταν οι μεν παίζαν το '60 και οι δε το '80; ::)

 

Μην λέμε ότι θέλουμε... Όταν υπάρχει τόσο μεγάλη χρονική διαφορά οι συγκρίσεις ψιλοπέφτουν στο κενό, γιατί μιλάμε για άλλη τεχνολογία, άλλο εξοπλισμό, άλλη μόδα, άλλη εποχή, άλλες αντιλήψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol, καταστράφηκε το thread ;D Έλεος ωρέ παίδες με τις συγκρίσεις. Τι θα πει θα τα έπαιζαν καλύτερα; Πώς ορίζεται το καλύτερα; Ας παίξουν οι Toto τα κομμάτια τους και οι Beatles τα δικά τους. Ας κάνουνε και τις διασκευούλες τους και όλα καλά. Έλεος, άκου "θα τα έπαιζαν καλύτερα". Το κάθε group έχει έναν ήχο. Προφανώς θα άλλαζε ο ήχος αυτός. Πιθανώς εσένα να σου άρεσε περισσότερο. Αυτό θα το έκανε καλύτερο; Γιατί και εγώ, αν κάποιος έβγαζε αυτό το synth από τους Toto, θα του ήμουν υπόχρεος. Αλλά δε γίνεται να το θέσω "θα έπαιζε τα κομμάτια καλύτερα", για όνομα δηλαδή. Επαρκείς μουσικοί είναι και οι μεν και οι δε, από εκεί και πέρα λοιπόν είναι θέμα του πώς ήθελε να παίξει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fusionakis

 

προφανως ακουμε εντελως διαφορετικη μουσικη και κρινουμε με εντελως διαφορετικα κριτηρια (κατι απολυτα φυσιολογικο μια και εγω προερχομαι απο τη γενια του πανκ,ενω εσυ απο οτι λεει και το νικ σου εχεις θεο την fousion)  οποτε δεν νομιζω να τα βρουμε και να συμφωνησουμε (εμενα ας πουμε προσωπικα οι ΤΟΤΟ (σαν συγκροτημα οχι σαν ξεχωριστοι σεσσιοναδες οπου οντως διαπρεπουν) μου φερνουν ενα ΠΕΛΩΡΙΟ ...χασμουρητο... ;D)

 

οποτε live & let live ;)

 

Εντάξει, εννοείται ότι ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του... Τώρα το nickname είναι λίγο άσχετο, καθώς το έβαζα από παλιά όταν πρωτοάκουγα fusion και είχα "πωρωθεί" (το akis ήταν η συνηθισμένη τοπική κατάληξη του νησιού που κατοικώ απλά  ;D)... μου αρέσουν πολλά πράγματα από όλες τις μουσικές, και αν ανατράφηκα με κάτι ήταν οι Led Zeppelin και οι Socrates...

 

Δεν είναι λίγο αστείο να συγκρίνουμε ποιο συγκρότημα έχει καθαρότερο ήχο, ή περισσότερο επαγγελματισμό, όταν οι μεν παίζαν το '60 και οι δε το '80; ::)

 

Μην λέμε ότι θέλουμε... Όταν υπάρχει τόσο μεγάλη χρονική διαφορά οι συγκρίσεις ψιλοπέφτουν στο κενό, γιατί μιλάμε για άλλη τεχνολογία, άλλο εξοπλισμό, άλλη μόδα, άλλη εποχή, άλλες αντιλήψεις...

 

Όχι, δεν θα το έλεγα... υπάρχουν μπάντες και μουσικοί που σε όλη τη διαδρομή τους είναι masters σε αυτό το θέμα, παρόλο που η τεχνολογία και ο κυρίαρχος ήχος αλλάζει σε τεράστιο βαθμό από δεκαετία σε δεκαετία. Τρανό τέτοιο παράδειγμα οι Queen, οι Dire Straits κλπ... Αφήστε που το να παίξεις ένα σόλο κουρδισμένος είναι κάτι που μπορούσες να το κάνεις και το '60...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ο Steve Vai είναι καλύτερος κιθαρίστας από τον Jimmi Hendrix ή το αντίθετο;

Δεν στέκουν τέτοιες συγκρίσεις, πως να το κάνουμε... Τον μεν Βαιβάι πιθανόν να μην τον ξέραμε αν δεν είχε προηγηθεί ένας Χέντριξ, και ο δε Τζίμης ούτε που ξέρουμε τι θα έπαιζε σήμερα αν ζούσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά facts:

 

- Όταν θέλουμε να υπερασπιστούμε έναν αγαπημένο μας μουσικό, ας μη γράφουμε πράγματα που ο ίδιος ο μουσικός δεν θα ενέκρινε σαν επιχειρήματα. Αν ήμουν στο ίδιο δωμάτιο με τους Τότο, ποτέ δε θα ξεστόμιζα κάτι εναντίον των Beatles, καθότι θα φοβόμουν μήπως μου αδειάσουν τίποτε ενισχυτές στο κεφάλι.

 

- Ειρωνικά, όντως η μπάντα του Miles έχει παίξει Τότο: την ίδια περίοδο που ο μακαρίτης ανακάλυψε το Time After Time της Cyndi Lauper, ανακάλυψε και το Africa και το παίζανε σε διάφορα live. Περιέργως, δε χάλασε και ο κόσμος από το σουξέ.

 

- Στο υποθετικό ερώτημα για αν ένας παραγωγός θα επέλεγε τον Lukather ή τον Lennon, η προφανής απάντηση είναι ότι οποιοσδήποτε παραγωγός θα προτιμούσε να βγάλει σε δίσκο ακυκλοφόρητα ρεψίματα του Λένον παρά όλα όσα θα παίξει ο Λουκάθες μέχρι να πεθάνει (το οποίο ελπίζω να συμβεί σε πολύ βαθειά γεράματα). Ο Λουκάθερ θα ήταν ευτυχής να πηγαίνει να παίρνει τσιγάρα αν εμφανιζόταν ο Λένον, όχι διότι είναι χειρότερος μουσικός, αλλά γιατί έχει κάτι που λείπει από τους υπερασπιστές του: σεμνότητα, όπως άλλωστε και όλοι οι επαγγελματίες κιθαρίστες του εξωτερικού. Εγώ πάντως αν ήμουν παραγωγός και ήθελα να γράψω το όνομα του ενός ή του άλλου σε ένα εξώφυλλο, ξέρω πολύ καλά ποιο θα προτιμούσα.

 

- Οι Τότο είναι πολύ υποτιμημένη μπάντα, από το στάνταρ ροκ κοινό. Ομολογώ ότι και εγώ τους ανακάλυψα πολύ-πολύ αργά, αφού πέρασα μία εικοσαετία να ακούω αυτά που.. κατέστρεψαν και τον SF. Βλέπετε, ήμουν υπό την επήρρεια των ελλήνων και ξένων δημοσιογράφων που (εκείνα τα χρόνια) θεωρούσαν καθήκον τους να θάβουν τους Τότο, αλλά και τους Eagles π.χ.).

 

Αυτά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Οι Τότο είναι πολύ υποτιμημένη μπάντα, από το στάνταρ ροκ κοινό. Ομολογώ ότι και εγώ τους ανακάλυψα πολύ-πολύ αργά, αφού πέρασα μία εικοσαετία να ακούω αυτά που.. κατέστρεψαν και τον SF. Βλέπετε, ήμουν υπό την επήρρεια των ελλήνων και ξένων δημοσιογράφων που (εκείνα τα χρόνια) θεωρούσαν καθήκον τους να θάβουν τους Τότο, αλλά και τους Eagles π.χ.).

Τώρα ανοίγεις μεγάλο κεφάλαιο: τους "δημοσιογράφους" του ελληνικού μουσικού τύπου της δεκαετίας του 80. Ειδικότερα αυτούς που χαρακτήριζαν "ξεπλυμένο" οτιδήποτε είχε έστω και τα ελάχιστα ψήγματα μουσικής δεξιοτεχνίας ή προσεγμένης παραγωγής ενώ παράλληλα αποθέωναν ότι ήταν ΠΑΝΚ και ονόμαζαν "αριστουργήματα" κάποια albums άθλιων συγκροτημάτων garage-punk στα οποία ο ντράμερ δεν μπορούσε να παίξει 4/4 και ο κιθαρίστας ήξερε 3 (τρία) ακόρντα. Ευτυχώς, γλιτώσαμε. :)

 

- Στο υποθετικό ερώτημα για αν ένας παραγωγός θα επέλεγε τον Lukather ή τον Lennon, η προφανής απάντηση είναι ότι οποιοσδήποτε παραγωγός θα προτιμούσε να βγάλει σε δίσκο ακυκλοφόρητα ρεψίματα του Λένον παρά όλα όσα θα παίξει ο Λουκάθες μέχρι να πεθάνει (το οποίο ελπίζω να συμβεί σε πολύ βαθειά γεράματα). Ο Λουκάθερ θα ήταν ευτυχής να πηγαίνει να παίρνει τσιγάρα αν εμφανιζόταν ο Λένον, όχι διότι είναι χειρότερος μουσικός, αλλά γιατί έχει κάτι που λείπει από τους υπερασπιστές του: σεμνότητα, όπως άλλωστε και όλοι οι επαγγελματίες κιθαρίστες του εξωτερικού. Εγώ πάντως αν ήμουν παραγωγός και ήθελα να γράψω το όνομα του ενός ή του άλλου σε ένα εξώφυλλο, ξέρω πολύ καλά ποιο θα προτιμούσα.

Όλα αυτά είναι περιττά. Δεν υφίσταται σύγκριση μεταξύ ενός session μουσικού (γιατί αυτό ήταν ο Lukather κι ας έγραψε ότι έγραψε με τους Τoto) και ενός τραγουδοποιού. Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Λουκάθερ θα ήταν ευτυχής να πηγαίνει να παίρνει τσιγάρα αν εμφανιζόταν ο Λένον, όχι διότι είναι χειρότερος μουσικός, αλλά γιατί έχει κάτι που λείπει από τους υπερασπιστές του: σεμνότητα, όπως άλλωστε και όλοι οι επαγγελματίες κιθαρίστες του εξωτερικού.

 

Αυτό είναι εμφανές με το παραπάνω από συνεντεύξεις του Luke. Για παράδειγμα κάπου έλεγε ότι είχε την ευκαιρία να πάει να δει τον Alan Hosldworth να παίζει και συμπλήρωσε: "I'm not worthy to suck the peas off his poop"  :D :D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου