Προς το περιεχόμενο

Chorus ή Reverb η τιποτα απο τα δυο?


barock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εχω ,μεχρι στιγμης, μια Jackson JS30 ,fender 212R,Digidelay,Vox bulldog, Boss SD-1...

 

προσεξα οτι δεν ειχα πολυ ογκο στον ηχο μου και σκεφτηκα να παρω η ενα Reverb,συγκεκριμενα το Holy Grail, ή το chorus το small clone... εχετε να προτεινετε κατι  καλυτερο γι αυτο το θεμα?

 

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα με το Reverb ή το Chorus δεν θα πάρεις παραπάνω όγκο... εκτός και αν λέμε "όγκο" κάτι διαφορετικό...

 

Μήπως να εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου το βάθος είναι ωραίο όταν παίζουμε σπίτι μας, αλλά μόνο μέχρι εκεί. Στο live δημιουργούνται προβλήματα όπως μικροφωνισμοί (όχι feedback, μικροφωνισμοί πανηγύρι φάση...  :)) ενώ ο ήχος βαβουριάζει (και πιστεύω ότι "θάβει" και λίγο τη φωνή). Σε μια ηχογράφηση πάλι μπορείς να το προσθέσεις μετά και να πειραματιστείς με διάφορους τύπους και ρυθμίσεις και να δεις τι ταιριάζει καλύτερα στη μίξη. Εκτός αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς περιστασιακά σε κάποια riffs για να δώσεις έναν τόνο ατμόσφαιρας (έναν τόνο τέτοιον (΄), όχι 1000kg  ;D).

Το small clone τώρα είναι ένα πολύ καλό chorus, αλλά δεν μου αρέσει το γεγονός ότι έχει μόνο 2 ταχύτητες φιξ (και προτιμώ γενικά τα flanger, phaser).

Αλλά κανένα από τα δύο δεν νομίζω να σου δώσει όγκο, δηλαδή fat και low-end, όπως αντιλαμβάνομαι εγώ τον όγκο. Τα δύο 12αρια του fender λογικά σου δίνουν όσο όγκο χρειάζεσαι... Για ψάξε το eq  ;)

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 212r εχει πανω spring reverb .

Κυλησε το κομβιον και δες αν το reverb ειναι αυτο που σου λειπει απο τον τωρινο ηχο σου. Αν οχι το ξανακουβεντιαζουμε

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xτυπα ενα reverb φιλε και θα βρεις αυτο που θες ειδικα αν παιζεις metal riff ;)

Aν δεις το manual apo to digidelay στην συνθεση εχει reverb no Delay κατι ξερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Chorus προσπαθει να μιμηθει τον ηχο που παραγεται απο 2 ή περισσοτερους μουσικους που παιζουν ταυτοχρονα το ιδιο πραγμα και το reverb προσπαθει να μιμηθει τον ηχο που παραγεται μεσα σε ενα χωρο που εχει αντηχησεις. Αν θελεις κατι απο τα δύο παρε το αντιστοιχο πεταλι :)

 

Βεβαια, καλυτερα θα ηταν να μας πεις τι ηχο θελεις να βγαλεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ας εξηγησω λιγο καλυτερα τι θελω... συγκρινα τον ηχο μου με τον ηχο απο

μια fender μεξικανικη (των 650ευρω μοντελο) σε ενισχυτη PEAVEY VALVE KING 212

και αισθανθηκα οτι στεκοταν και μονος του ο ηχος που εβγαινε ενω του δικου μου κατι ελειπε.Λες και ηταν ξερος? λες και ελειπαν τα μπασα? στα αγγλικα "νομιζω" αναφαιρονται σαν warm sound... κατι τετοιο ψαχνω...

 

μπορει ολη την δουλεια εν τελει να την κανει η λαμπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου