Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ηχογραφηση απο κονσολα MG12 YAMMAHA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδεια προσφατα πηρα μαι κονσολα της yammaha mg12 και μια καρτα ηχου tc electronick 24.Εχω συνδεση την κονσολα με την καρτα ηχου αλλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι η καρτα μονο δινη σημα στην κονσολα αλλα η κονσολα δεν δινη σημα στην καρτα..Ειμαι νεος πανω στην τεχνολογεια της μουσικης οποτε αν εχω πει κατι λαθος μην με παρεξηγητε.Θα μπορουσε καπιος να με διαφοτηση με την συνδεση της κονσολας με την καρτα ηχου.Ευχαρι

στω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρήσεις το PC σαν ένα tape recorder, στο οποίο μπορείς να ηχογραφήσεις αλλά και να αναπαράγεις (play) αυτό που ηχογράφησες, εύκολα θα καταλάβεις ότι μια καλή λύση είναι να συνδέσεις το PC στο TAPE INPUT και TAPE OUTPUT της κονσόλας σου, συγκεκριμένα το LINE OUT της κάρτας στο TAPE IN της κονσόλας και το LINE IN της κάρτας στο TAPE OUT της κονσόλας.

 

Θέλει λίγο προσοχή όμως για να μη δημιουργήσεις καμία λούπα και έχεις feedback.

 

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι συνδεσμολογίας, ανάλογα με τις δυνατότητες της κονσόλας σου.

 

Αν πάντως όπως λες θες απλά να ηχογραφείς από την κονσόλα στο PC, άρα έχεις συνδεδεμένα τα monitor στο PC, τότε απλά σύνδεσε την έξοδο MAIN OUT της κονσόλας στο LINE IN του PC...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα πρέπει να συνδέσεις το stereo out της κονσόλας σου στο line in της κάρτας ήχου σου. Για το που ακριβώς είναι το line in κοίτα στο manual της κάρτας.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μονιτορ τα εχω συνδεμενα στην κονσολα αλλα οταν βαζω το πυκνωτικο να ηχογραφηση απο την κονσολα δεν ανταποκρινετε στην καρτα ηχου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου