Προς το περιεχόμενο

Μπάσο για metal/grind!!!


Kafka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτσε να τα συνδυάσω για να είναι σωστή η άποψη...

Αν θες μεστό ήχο μπάσου και όγκο στο παίξιμο το P θα είναι ότι πρέπει...

Αν θες ήχο τύπου "πήρα την πένσα και έβαλα τα πρίμα στο 12 και τα μπάσα στο -5" και "έβαλα στα ντραμς κουβαδάκια από την παραλία" (πολλές μπάντες grind έχουν αυτόν τον ήχο) το P δεν θα σου κάνει...

 

Ααααακριβώς!!!

 

borat.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κάτσε να τα συνδυάσω για να είναι σωστή η άποψη...

Αν θες μεστό ήχο μπάσου και όγκο στο παίξιμο το P θα είναι ότι πρέπει...

Αν θες ήχο τύπου "πήρα την πένσα και έβαλα τα πρίμα στο 12 και τα μπάσα στο -5" και "έβαλα στα ντραμς κουβαδάκια από την παραλία" (πολλές μπάντες grind έχουν αυτόν τον ήχο) το P δεν θα σου κάνει...

 

χαχαχα!! όχι, μιλάω για ογκόδη,δυνατό ήχο και όχι τσιγκι,τσιγκι(!!!). Το πρόβλημα που έχω με το cort είναι ότι απο το 10ο τάστο και μετά δυσκολεύομαι να παίξω στη μι και λα (ειδικα όταν παίζω όρθιος)!!Φταίει το ότι έιναι χοντρό το μπράτσο ή η κλιμακα?? (ασχετος!!) Γενικά στις κιθάρες προτιμώ χοντρά μπράτσα ( με gibson παίζω), αλλά στο μπάσο δεν ξέρω τι θα με βολέψει!! Το μόνο που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα είναι το warwick corvette standard και το μπράτσο μου φανηκέ αρκετά βολικό (πολυ στρογγυλό δεν είναι ή είναι η ιδέα μου?)

 

Γενικά τα μεταλλομπάσα (ibanez,ltd και τα ρέστα) με χαλάνε λίγο, για αυτο ψηνομαι λίγο παραπάνω για fender!! Αν είχα τα φράγκα εννοείται οτι θα χτύπαγα rick ή stingray!! Μήπως πουλαέι κανείς γυρω στα 500 e????  ;) :) ;D (ή ανταλλάζει με cort action?? χαχαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω με το classic 50's θα'σαι άψογα τότε. Από μένα go for it.

 

Παρεμπιπτόντως, γιατί δεν μπορείς να παίξεις στις E και A μετά το 10ο τάστο?  ???

Εμένα μου'χε φανεί αρκετά άνετο το action.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που έχω με το cort είναι ότι απο το 10ο τάστο και μετά δυσκολεύομαι να παίξω στη μι και λα (ειδικα όταν παίζω όρθιος)!!Φταίει το ότι έιναι χοντρό το μπράτσο ή η κλιμακα??

Το πλάτος του μπρατσου παίζει μεγαλύτερο ρόλο σε αυτό που λές. Και στα fender

υποψιάζομαι πως δεν θα βολεύεσαι. Σε άλλα μπάσα που προορίζονται  κυρίως για

παίξιμο με πένα, το μπράτσο δεν πλαταίνει τόσο προς τα κάτω, κάτι τέτοιο θα σε

βόλευε φαντάζομαι. Πάρε μια ρέπλικα rick ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς... Τα Ibanez δεν είναι μεταλόμπασα... Βασικά αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς τα πιο μεταλόμπασα ever είναι τα Fender P bass... Όλη η metal σκηνή μέχρι το 89-95 αυτό χρησιμοποιούσε!!!! (διορθώστε με αν κάνω λάθος)... Τα Ibanez είναι γενικά πολύμορφα μπάσα... Κάνουν για πολλές δουλειές... (και καφέ φτιάχνουν άμα λάχει!!!) Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα BTB το οποίο έχει απίστευτο Playability και απίστευτο ήχο... Και πολύ καλό EQ!!!! Και όσο για το να σε βολέψει πήγαινε σε ένα μαγαζί και δοκίμασε διάφορα μπάσα με διάφορα μπράτσα και κοίτα εν τέλει αν σε βολεύει χοντρό ή λεπτό!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταλόμπασα εννοώ εμφανισιακα! απο ηχο νομιζω οτι ολα τα μπασα κανουν για ολα τα ειδη  Υπάρχει καλη πιθανοτητα να χτυπήσω το warwick ,αλλα θελω να δω και τα αλλα πρώτα! Ξερει κανεις που μπορω να δοκιμασω τα fender που ειπα στην αρχη (στειλτε και πμ για να μη φαινεται οτι γινεται διαφημηση), γιατι στα μαγαζια που πηγα δεν έβγαλα ακρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταλόμπασα εννοώ εμφανισιακα! απο ηχο νομιζω οτι ολα τα μπασα κανουν για ολα τα ειδη

 

γκουχου γκουχου...(!) το αντίθετο θα σου έλεγα (μεταλλάς κι εγώ...17 χρόνια... την Tampa σκηνή την έζησα ως το κόκαλο...;))

 

Τα Precision είναι μπάσα που ταιριάζουν εμφανισιακά στο είδος. Τα αδικείς... από την άλλη, εμένα τα metal-μπάσα μου φαίνονται αστεία. Οι κιθάρες είναι ok αλλά το μπάσο πρέπει να είναι μπάσο! όσων αφορά τον ήχο που λές, καμία σχέση. άλλος ηχος στα Fender, άλλος στα Yamaha, άλλος στα Rickenbacker, άλλος στα Warwick, άλλος... άλλος....

 

μην παρασσυρεσαι βλέποντας Alex Webster κτλ με μεταλομπάσα... πάω στοιχημα ότι στο studio me Fender πάιζουν;)

 

Ο τέλειος metal ήχος στο μπάσο είναι (για μένα) του David Ellefson και του Rex Brown. Αυτός ο ήχος είναι το μπάσο που όλοι ψάχνουμε. ε... κινήσου ως προς τον ήχο και όχι ως προς την εμφάνιση. στο λέω γιατί το έχεις πάρει εξ'αρχης λάθος και θα κανεις κίνηση που ίσως γρήγορα μετανιώσεις.

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκουχου γκουχου...(!) το αντίθετο θα σου έλεγα (μεταλλάς κι εγώ...17 χρόνια... την Tampa σκηνή την έζησα ως το κόκαλο...;))

 

Τα Precision είναι μπάσα που ταιριάζουν εμφανισιακά στο είδος. Τα αδικείς... από την άλλη, εμένα τα metal-μπάσα μου φαίνονται αστεία. Οι κιθάρες είναι ok αλλά το μπάσο πρέπει να είναι μπάσο! όσων αφορά τον ήχο που λές, καμία σχέση. άλλος ηχος στα Fender, άλλος στα Yamaha, άλλος στα Rickenbacker, άλλος στα Warwick, άλλος... άλλος....

 

μην παρασσυρεσαι βλέποντας Alex Webster κτλ με μεταλομπάσα... πάω στοιχημα ότι στο studio me Fender πάιζουν;)

 

Ο τέλειος metal ήχος στο μπάσο είναι (για μένα) του David Ellefson και του Rex Brown. Αυτός ο ήχος είναι το μπάσο που όλοι ψάχνουμε. ε... κινήσου ως προς τον ήχο και όχι ως προς την εμφάνιση. στο λέω γιατί το έχεις πάρει εξ'αρχης λάθος και θα κανεις κίνηση που ίσως γρήγορα μετανιώσεις.

 

O Webster παίζει death (συνήθως) και παίζει (και ηχογραφεί απ'όσο γνωρίζω) με Spector. Δεν το λες και τίγκα μεταλλόμπασσο, και γενικά κάπου ξεφύγαμε πιστεύω με τη συγκεκριμένη έννοια. Τι εννοείτε δηλαδή μεταλλόμπασσο? Όποιο μπάσσο είναι active? Όποιο έχει EMG? Όποιο έχει περίεργο σχήμα? Όποιο δεν είναι fender? Δεν μιλάμε για κιθάρες, και οι κιθαριστικοί όροι δεν λένε και πάρα πολλά στον μπασσοκόσμο.

 

Πέραν αυτού, και ο Ellefson και ο Brown που αναφέρεις παίζουν με πένα και έχουν αυτόν τον τζίγκι-τζίγκι ήχο (σχεδόν scooped) που ακούς περισσότερο την ατάκα της πένας παρά το μπάσσο καθ'αυτό. Σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι, είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα.

 

Όσο για τον ήχο υπέρ της εμφάνισης θα συμφωνήσω, αλλά κακά τα ψέμματα, ΠΡΕΠΕΙ να σ'αρέσει το όργανο που παίζεις. Εμένα θα με ξενέρωνε να είχα ένα κακάσχημο μπάσσο με τέλειο ήχο, πάλι νιώθεις πως κάτι λείπει.

 

Απλά, kafka, καλό θα'ναι να πας να παίξεις όσα περισσότερα διαφορετικά μπάσσα μπορείς έτσι ώστε να καταλάβεις ακριβώς τι σου αρέσει και τι θα ήθελες σ'ένα μπάσσο γιατί έτσι δεν βγαίνει κάποιο σίγουρο συμπέρασμα και κάποια στάνταρ πρόταση που θα σου κάτσει τέλεια - και αναθεωρώ και την πρότασή μου για το precision μετά το post του bihla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέγοντας για τον Webster, εννοούσα μεταλομπάσο το γεγονός ότι είναι σκούρο με καμπύλες και γωνίες. Δεν έχει αυτό το classic look των Fender. Πάντως εγώ παιδιά λέω την άνοιξη να τσιμπήσω ένα Thunderbird. και εμφανισιακά κάνει για όλα. είναι μπαλαντέρ!

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου