Προς το περιεχόμενο

Γραψιμο παρτιτουρας με κιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά είναι μονοφωνικό και ουσιαστικά πρέπει να παίζεις απίστευτα καθαρά για να μην αρχίσει τα παλαβά.

Δυστυχώς η τεχνολογία δεν έχει προχωρήσει ακόμα τόσο...

 

 

Sorry άλλα δεν το έπιασα αυτό.

 

Δεν έχω και μεγάλη ιδέα από ηλεκτρονικά.

 

Τι σημασία έχει εάν είναι μονοφωνικό με το πόσο καθαρά θα παίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όπως φαίνεται σε αυτό το βίντεο δεν νομίζω ότι πρέπει να είσαι τόσο προσεκτικός στο παίξιμο και μετατρέπει και σε tab/παρτιτούρα ότι παίζεις

 

http://www.youtube.com/watch?v=OwMij53sbSc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βίντεο είναι promotional. Επίσης πρόσεξε πόσο απλά και αργά πράγματα παίζει ο τύπος.

Όσον αφορά στο "μονοφωνικό" - δεν έχει σχέση με το πόσο καθαρά παίζεις, αλλά στην παρτιτούρα δεν θα γράφεις συγχορδίες;

Το μηχανάκι είναι σίγουρα ενδιαφέρον αλλά για παιχνίδι, όχι για σοβαρή δουλειά. Αλλιώς να το κλείσει το μαγαζί η Roland...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βίντεο είναι promotional. Επίσης πρόσεξε πόσο απλά και αργά πράγματα παίζει ο τύπος.

Όσον αφορά στο "μονοφωνικό" - δεν έχει σχέση με το πόσο καθαρά παίζεις, αλλά στην παρτιτούρα δεν θα γράφεις συγχορδίες;

Το μηχανάκι είναι σίγουρα ενδιαφέρον αλλά για παιχνίδι, όχι για σοβαρή δουλειά. Αλλιώς να το κλείσει το μαγαζί η Roland...

 

 

Got it

 

Ευχαριστώ για τη πληροφορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η απάντηση στο πρόβλημά σου είναι αυτό το κουτάκι το οποίο πολύ εύκολα μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου.

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/peterson-sonuus-g2m.html

 

 

Μετά όμως χρειάζεσαι ένα προγραμματάκι το οποίο να διαβάζει το midi output.

 

Νομίζω ότι το Cubase (καθώς και άλλα τέτοιου τύπου προγράμματα) το κάνει αυτό. 

Απλά θα χρειαστείς ένα μεγάλο σπιρτόκουτο ή ένα άδειο πακέτο Camel.... ;D

Το θέμα έχει συζητηθεί διεξοδικά σε μεγάλο βαθμό στο noiz

Δες εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166939.0

 

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν έχεις χάσει τα λεφτά σου και το χρόνο σου, θα πληρώσεις (περίπου) 600 ευρώ και θα πάρεις η ένα Gr20 η ένα Terratek και θα κανείς τη δουλειά σου. Ωραία όσα γράφουν οι φίλοι μας αλλά νομίζω οτι τις λύσεις που σου προτείνουν, δεν τις έχουν δοκιμάσει στη πράξη. Στη θεωρία, ένα από τα καλλυτερα προγράμματα του κόσμου το Melodyne, το έχει σαν επιλογή αλλα το τελικό αποτέλεσμα είναι σκέτη απογοήτευση.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ορκίζομαι (χοχοχαχα) δεν το έχω δοκιμάσει, απλά μου φάνηκε κάτι απλό και φτηνό.

εδώ φίλε μου, δεν το κάνουν τα ακριβά, λες να το κάνουν τα φτηνά?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχανάκι είναι σίγουρα ενδιαφέρον αλλά για παιχνίδι, όχι για σοβαρή δουλειά. Αλλιώς να το κλείσει το μαγαζί η Roland...

 

Χμμ... έχω ένα Roland GR-30 και κάνει καταπληκτική δουλειά τόσο στο μονοφωνικό όσο και σε συγχορδίες, οπότε θα συμφωνήσω ότι με ένα τέτοιο μηχάνημα μόνο κάνεις δουλειά, τα άλλα είναι ημίμετρα.

 

Εκτός...

 

Το γεγονός ότι το συγκεκριμένο γκατζετάκι που περιγράφεται παραπάνω είναι μονοφωνικό δεν είναι και τόσο μειονέκτημα αν είσαι μπασίστας και παίζεις εκ των πραγμάτων μονοφωνικά. Συνδυασμένο με το γεγονός ότι είναι πολύ μικρό και εύχρηστο (για δοκίμασε να κουβαλάς συν τοις άλλοις και μια πεταλιέρα όπως η GR-30, το τροφοδοτικό της και το πεντάμετρο ειδικό καλώδιό της - άσε τον ειδικό hex pickup που πρέπει να έχεις μονταρισμένο μόνιμα στην κιθάρα, και όχι στο μπάσο γιατί αυτό θέλει άλλο είδος) τότε φαίνεται ότι το συγκεκριμένο γκατζετάκι είναι πολύ βολικό για μπασιστική δουλειά.

 

Και έχει πολύ βολική τιμή... αν έχει και ένα σχετικά μικρό και αξιοπρεπές latency (πρέπει να το δοκιμάσω), τότε θα προστεθεί οπωσδήποτε στη συλλογή μου.

 

Για πιο περίπλοκη δουλειά όμως, συγχορδίες κλπ, χρειάζεσαι κάτι πιο δυνατό.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι το συγκεκριμένο γκατζετάκι που περιγράφεται παραπάνω είναι μονοφωνικό δεν είναι και τόσο μειονέκτημα αν είσαι μπασίστας και παίζεις εκ των πραγμάτων μονοφωνικά. Συνδυασμένο με το γεγονός ότι είναι πολύ μικρό και εύχρηστο (για δοκίμασε να κουβαλάς συν τοις άλλοις και μια πεταλιέρα όπως η GR-30, το τροφοδοτικό της και το πεντάμετρο ειδικό καλώδιό της - άσε τον ειδικό hex pickup που πρέπει να έχεις μονταρισμένο μόνιμα στην κιθάρα, και όχι στο μπάσο γιατί αυτό θέλει άλλο είδος) τότε φαίνεται ότι το συγκεκριμένο γκατζετάκι είναι πολύ βολικό για μπασιστική δουλειά.

 

Μμμμμ... όχι.  ;D

 

Διάβασε το σχόλιο στο youtube, στο βίντεο με τον Dave Weiner που παρατέθηκε παραπάνω.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου