Προς το περιεχόμενο

Guitar port & Pod farm software


taq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και χρόνια ο συνδιασμός μουσικών περιφεριακών με τον Η/Υ κερδίζει ολο και περισσότερο έδαφος στο σπίτι σε βάρος των παραδοσιακών μέσων.

 

Το γνωστό στους περισσότερους κιθαρίστες guitar port της line 6, είναι μιά οικονομική και ευέλικτη λύση για εξάσκηση, για ηχογραφήσεις ιδεών, πειραματισμούς με διάφορους ήχους και πολλά άλλα με σημαντικότερο πλεονέκτημα απέναντι στα παραδοσιακά μέσα όπως ενισχυτές solid state ή λαμπάτων την δραματικά πολύ χαμηλότερη ένταση που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

 

Κατά καιρούς έχω δοκιμάσει διάφορα software όπως το guitar compos όλες τις εκδόσεις του guitar rig και άλλες, και ενώ ομολογουμένως είναι αξιοπρεπείς λύσεις, πιό πολύ με κέρδισε το καινούργιο σχετικά software της line 6 Podfarm το οποίο και παρουσιάζω πιό αναλυτικά σε μερικά κλιπάκια.

 

Στα υπέρ του σε σχέση με άλλα προγράμματα όπως το guitar rig του δίνω την ρεαλιστικότερη προσέγγιση που έχει στην εξομοίωση γνωστών ενισχυτών, δίνει την πραγματικά πολύ όμορφη αίσθηση των δυναμικών του παιξίματος κάτι που το guitar rig για παράδειγμα δεν μου πρόσφερε. Άλλο σημαντικό είναι ότι (και διορθώστε με αν γνωρίζετε κάτι) μπορείς με το Pod farm να επιλέξεις 2 ενισχυτές ταυτόχρονα και να χρησιμοποιήσεις και στούς 2 μιά πληθώρα από εφέ καμπίνες (αν πρόκειται για head amps) κλπ. Έτσι ώστε να παίζεις stereo και να κάνεις διαφόρους συνδιασμούς ενισχυτών ήχων εφέ κλπ. Βέβαια επειδή δεν έχω πρόβλημα σε γενικά πλαίσια με τις εντάσεις στο σπίτι μου που σημαίνει ότι δεν υπάρχουν παράπονα από γείτονες όταν χρησιμοποιώ τους κανονικούς ενισχυτές, υπάρχουν ώρες όμως που φυσικά δεν μπορώ να τους ανοίξω οπότε η συγκεκριμμένη λύση είναι η πλέον ενδεδειγμένη για την ένταση συνδιάζοντας πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Σημειώνω ότι σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με το real thing, όμως έχει γίνει πραγματικά καλή δουλειά από την line 6 και μπορείς να περνάς ευχάριστα ώρες παίζοντας σε εντάσεις των ηχείων του Η/Υ έναν για παράδειγμα Marshall Plexi lead 100 του 1968 τερματισμένο στο 10!! Στα κλίπ χρησιμοποιώ διάφορες κιθάρες, με κάποιους συνδιασμούς ενισχυτών, φυσικά δεν μπορώ να τους παρουσιάσω όλους καθώς και τα εφέ τους αλλά πιστέυω ότι τα δείγματα έστω και έτσι (δηλαδή μέσα από το μικρόφωνο της κάμερας) είναι αρκετά κατατοπιστικά, συγνώμη επίσης άν έφυγε και κανένας δακτυλισμός σε κανένα ριφάκι , τα βίντεο είναι μιά κι έξω..

 

 

 

 

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε έχω και εγώ την Line6 PodUX1 αλλά το Panel μου δεν είναι έτσι... Βασικά το GearBox μου βγάζει... Για πες λίγες παραπάνω λεπτομέρειες....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πας στο site της line6 και θα κατεβάσεις το podfarm software. θα κάνεις uninstall το gear box software και θα εγκαταστήσεις το pod farm. Είχα και το gear box το τελευταίο, όπως και το συνοδευτικό πρόγραμμα του guitar port αλλά το podfarm είναι εξαιρετικό.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ έχω το UX1 και το πάνελ είναι ακριβώς ίδιο με τα βίντεο εδώ

 

μάλλον το πήρες πιο παλιά και σου ήλθε με το gearbox, που είναι ο πρόγονος του podfarm

 

πιθανότατα μπορείς να αναβαθμίσεις

 

κάτι που θέλω να συμπληρώσω είναι η φοβερή ευχρηστία του podfarm, κάνεις drag-n-drop ό,τι εξοπλισμό θες και μετά διπλό κλικ για να επέμβεις στις ρυθμίσεις

 

εγώ το στέλνω στο fx-return του κόμπο και ακούγεται τζάμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πας στο site της line6 και θα κατεβάσεις το podfarm software. θα κάνεις uninstall το gear box software και θα εγκαταστήσεις το pod farm. Είχα και το gear box το τελευταίο, όπως και το συνοδευτικό πρόγραμμα του guitar port αλλά το podfarm είναι εξαιρετικό.

 

δεν χρειάζεται να κάνει uninstall το Gear Box  :)

Satisfied Digitech RP500 User!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου