Προς το περιεχόμενο

Αγορά πολυεφέ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός πολυεφέ μόνο που δεν ξέρω και πολλά απ'τον χώρο των εφέ. Παίζω rock/metal και κυρίως Iron Maiden. Έχω μία Gibson Les Paul Studio και ενισχυτή έχω έναν Marshall AVT 50 watt και έναν Line6 Spider III 15watt.

 

Μέχρι στιγμής έχω βρει το Line6 Pod X3 Live, το οποίο φαίνεται πολύ καλό, καθώς και το Boss GT-10. Ποιο θα προτείνατε για το είδος της μουσικής που παίζω;;

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε και καλως ηρθες.

Για την περιπτωση σου θα σου προτεινα πιο πολυ το POD. Ετοιμασου ομως για ΠΟΛΥ ψαξιμο και διαβασμα (οπως βεβαια και με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μηχανημα). Μην περιμενεις ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να βγαλεις τον ηχο των αγαπημενων σου κιθαριστων μονο και μονο απο ενα μηχανηματακι.

Θα σου προτεινα δε (αν θες) να πουλησεις ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ενισχυτες σου ωστε να βγαλεις καποια χρηματα και να επενδυσεις σε ενα καλυτερο ενισχυτη

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου πρότεινα POD X3 Live για πολλούς λόγους που θεωρώ ότι υπερτερεί που είναι κυρίως προσωπικοί:

1. Ποιότητα κατασκευής

2. Μοντέλλα ενισχυτών και καμπινών

3. Τρόπος επικοινωνίας με το PC

4. User Interface και τρόπος προγραμματισμού

5. Δυνατότητα ανάμειξης δύο ήχων σε ένα με το πετάλι (morphing)

6. Υποστήριξη με πολλούς ήχους από τα forum της Line6

Αμα δείς ή ακούσεις από κοντά τα δύο μηχανήματα θα καταλάβεις και μόνος σου.

Το σίγουρο είναι ότι οι περισσότεροι επαγγελματίες από πεταλιέρες δουλεύουν Line 6 και μάλιστα σε rack.

Το X3 Live θα σε πάει πολύ μακριά πριν το ξεπεράσεις, και είναι καλή επένδυση.

Υπάρχουν και πάρα πολλά άρθρα στο θέμα, ψάξε λίγο.

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός πολυεφέ μόνο που δεν ξέρω και πολλά απ'τον χώρο των εφέ. Παίζω rock/metal και κυρίως Iron Maiden. Έχω μία Gibson Les Paul Studio και ενισχυτή έχω έναν Marshall AVT 50 watt και έναν Line6 Spider III 15watt.

 

Μέχρι στιγμής έχω βρει το Line6 Pod X3 Live, το οποίο φαίνεται πολύ καλό, καθώς και το Boss GT-10. Ποιο θα προτείνατε για το είδος της μουσικής που παίζω;;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Line 6 Pod x3 με πολυ καλο ψαξιμο θα βγαλεις ωραια πραγματα σε ηχους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ανήκω στο στρατόπεδο της Boss... σου τη συνιστώ αλλά προετοιμάσου για τρελό ψάξιμο.... κόλαση είναι αλλά πιστεύω όχι λιγότερο από άλλες.

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα μια Vox Tonelab se η le γτ εχουν πολυ πιο αληθηνα drive αλλα υστερουν σε ευρως δυνατοτητων σε σχεση με τις αλλες 2 αν και δεν πιστευω να σου χρειαζονται ολα αυτα τα εφφε τα θεωρω αχρηστα κατα την γνωμη μου.Επισης μια παρα πολυ καλη πεταλιερα και οικονομικη ειναι η korg ax3000.Μοιαζει πολυ με την tonelab μιας και οι ετερεια που τις κατασκευαζει ειναι η korg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας και συγγνώμη που κάνω τόσο καιρό να απαντήσω - ήμουν πολύ πιεσμένος με το σχολείο...

 

Στο θέμα μας τώρα, μάλλον προς το pod κλίνω- έχω επηρεαστεί και πολύ απ'αυτόν τον τύπο που πιάνει πολύ όμορφο ήχο με το συγκεκριμένο πολυεφέ

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=GY8-WgLBchY

 

Οι προσομοιώσεις ενισχυτών είναι καλοί; Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η καλή παραμόρφωση και το καθαρό...

 

Όσον αφορά το boss, ξέρω ότι έχει πολύ καλή φήμη στα εφέ αλλά έχω διαβάσει σε αρκετά reviews ότι το line 6 είναι καλύτερο. Τέλος, με ενδιαφέρουν αρκετά τα εφέ και γι'αυτό δεν θα'θελα το tonelab.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άποψή μου είναι, επειδή είχα μπει κι εγώ στο τρυπάκι αυτό, καλύτερα να βασιστείς στα effects. Τα distortions και τα amp modellings δεν πρόκειται να σε ικανοποιήσουν σε αυτά τα προιόντα. Για "ήχο" πρέπει να στραφείς σε ενισχυτή. Αυτά τα pedalboards προσφέρουν ευελιξία και ποικιλία επιλογών σε effects αλλά δεν είναι αρκετά για να φτιάκσεις τον base sound σου.

 

αυτή είναι η άποψή μου μετά από χρόνια αγοραπωλησιών και ψαξίματος.

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι τελικά πιστεύεις, το κόκκινο ή το πράσινο;

 

άποψή μου είναι, επειδή είχα μπει κι εγώ στο τρυπάκι αυτό, καλύτερα να βασιστείς στα effects. Τα distortions και τα amp modellings δεν πρόκειται να σε ικανοποιήσουν σε αυτά τα προιόντα. Για "ήχο" πρέπει να στραφείς σε ενισχυτή. Αυτά τα pedalboards προσφέρουν ευελιξία και ποικιλία επιλογών σε effects αλλά δεν είναι αρκετά για να φτιάκσεις τον base sound σου.

 

αυτή είναι η άποψή μου μετά από χρόνια αγοραπωλησιών και ψαξίματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου