Προς το περιεχόμενο

Αγορά πολυεφέ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω θα σου προτεινα να πας στο rp1000/rp500 της digitech λιγο διαβασμα σε forum η αν ακουσεις τα αμετρητα βιντεακια η αν καταλαβεις το σκοπο που εχει βγει αυτο το μηχανημα σε σχεση με τον ανταγωνισμο θα καταλαβεις γιατι στο προτεινω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι τελικά πιστεύεις, το κόκκινο ή το πράσινο;

 

να απαντήσω αλλιώς: τι να τα κάνεις τα effects αν δεν έχεις ήχο?  ;)

 

αυτό που ήθελα να πω είναι ότι το κριτήριο για επιλογή πολυεφφέ να είναι τα effects και μόνο αυτά (όχι τα distortions). Παλιά έψαχνα την καλύτερη πεταλιέρα για να βγάλω το καλύτερο distortion και καθαρό... βρηκα πεταλιέρες με απίθανα effect algorithms αλλά μέχρι εκεί.

 

οπότε συμβουλεύω τον φίλο μας: να επιλέξει πεταλιέρα σύμφωνα με τα effects, όχι με τα amp modellings, distortions etc. αν θέλει να έχει ωραιο ήχο τότε να αγοράσει καλό ενισχυτή.

 

amp: sound

pedalboard: FX (NOT SOUND)

 

sorry, δεν το διατύπωσα σωστά πριν ;) κάτι έχω πάθει σήμερα και αδυνατώ να εκφραστώ γραπτώς!!!!

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαλεγα το [glow=red,2,300]κοκκινο[/glow]!!

Πιστευω πως τα amp modellings πια εχουν γινει αρκετα.."πειστικα", τοσο που μπορουν μεχρι και εμπειρους μουσικους, να τους ξεγελασουν!!

Ειναι παντα για μενα αναλογως τι ζητας, νομιζω για αυτο που ψαχνεις, και επειδη και εγω εχω το X3 Live και στο χω πει και πιο πανω νομιζω, ειναι ΟΤΙ πρεπει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν μπορω να κανω αλλιως (αυτο εχω) το εχω συνδεδεμενο με τον κλασικο Marshall DFX30..μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλα!!!

Βεβαια, το χω βαλει και κατα καιρους στο PC, και ειναι εξισου καλα, αν εξαιρεσεις οτι χανεται ενα "πριμο" χρωμα του ενισχυτη!!

Κατα τα αλλα, τα modelling amps δεν ειναι τοσο ασχημα οσο τα παρουσιαζεις, εκτος βεβαια και αν εισαι παααααααααααρα πολυ απαιτητικος απο τον ηχο σου..

Επειδη την εχω πανω απο χρονο, μπορω να σου πω οτι μεσω της line 6, εχω κατεβασει και μουφα ηχους, αλλα εχω κατεβασει και πολυ καλους ηχους!!Οταν λεω καλους, εννοω απολυτα αξιοπρεπεις, τοσο αξιοπρεπεις που δεν τους ξεχωριζεις (χωρις καμια υπερβολη) απο εναν Class A ενισχυτη..δεν εχει καμια σχεση ( το X3 Live ) με digitized ηχους..και αυτη ειναι και η δουλεια του "modelling" νομιζω..το ψηφιακο να το παρουσιασει οσο πιο αναλογικο γινεται...ε νομιζω το Pod τα καταφερνει με το παραπανω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ μαζί σου. απλά από τη δική μου εμπειρία, για να παίξει το modelling όπως πρέπει, πρέπει να παίξει μέσα από ένα σωστο ενισχυτή. το να έχει κάποιος έναν Line 6 Spider 30άρι για παράδειγμα, ο,τι και να συνδέσει πλαστικό θα είναι... σε καλό amp όμως, τότε ναι.

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RP1000/RP500 της Digitech.

 

Ειχα τη GT8/10(complicated), XTL, Tonelab SE(too heavy), AX3000 (αστο) ( και καταλεξα με RP500 της Digitech για Live και για Recording(γινεται και Stompbox Pedalboard).

 

Αξιζει, δοκιμασε την ;)

Υπαρχουν Reviews στο Youtube.

Satisfied Digitech RP500 User!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εχεις ενα δικιο..αλλα οχι παραπανω :P

Επειδη τον εχω βαλει και σε mesa boogie, και fender tweed, και marshall, και Vetta Line 6, ολοι φυσικα λαμπατοι ενισχυτες αλλοι σε στουντιο αλλοι σε σπιτια, αυτο που καταλαβα ειναι οτι ο καλυτερος ενισχυτης για να μπηξεις τo Χ3 Live, ειναι ενισχυτης χωρις λαμπα!!!

Ο συνδυασμος της λαμπας του ενισχυτη, με την προσπαθεια προσομοιωσης της λαμπας που κανει το Pod, φερνουν ενα λιγο περιεργο αποτελεσμα θα το ελεγα :P..παντως οχι οτι καλυτερο!!

Ο ενισχυτης που ειδα τα καλυτερα αποτελεσματα, ηταν ο Τech21 Power Engine..που ειναι και ενας περιεργος τυπου ενισχυτη..θα μπορουσες να πεις ενας ενισχυτης που ειδικευεται στις πεταλιερες!!Γιαυτο και οι τοσες λιγες παραμετροποιησεις του..ολα εξαρτωνται απο το πεταλι..

Οποτε θα ελεγα με ενα Pod διπλο το καλο, γλυτωνεις και ενισχυτη, γλυτωνεις και τα πεταλια ;D

Πιο απλα θα ελεγα οτι ειναι πολυ αξιοπρεπης ο ηχος που θα αναπαραγεις..αν θες ερχεσαι και απο δω και διαπιστωνεις :P!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου