Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρακουστική σε ξενυχτάδικο - συμβουλές για feedback, eq, χορδές κλπ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Γεια χαρά σε όλους.... θα ήθελα να ρωτήσω όσους δουλεύουν με ηλεκτρακουστική κιθάρα σε μαγαζιά(ταβερνες,μπαράκια,σκυλάδικα κλπ) τη γνώμη τους για κάποια πράγματα....

 

  -  τι μέγεθος χορδών χρησιμοποιήτε? εχω μια martin 000c16 rgte aura

(www.guitarampkeyboard.com/en/16/68698)και επειδή ήταν ρυθμισμένη για 12άρες και όσο να ναι φοβάμαι να την πειράξω στο σετταρισμα(οσο κι αν το internet έχει τόνους πληροφορίας) δουλεύω με 12αρες ακόμα.... και σκάβω(ακόρντα,μπαρέ) απ΄τις 12μισι ώς τις πέντε το πρωί! Είναι κουραστικό,κι ας έχω καλοδουλεμένο αριστερό. κάποια στιγμη θα τη ρυθμισω βέβαια,αλλά αν πάω σε 10αρες ο ήχος unplugged(μπορεί και plugged,δεν ξέρω) θα γίνει λίγο χάλια. 11άρες η χρυσή τομή?

 

  -  τι ρυθμίσεις κάνετε για το equilizer? ;χρησιμοποιεί κανείς εξωτερικό,η αρκείστε στης κιθάρας?(οποια και να'ναι)

 

  - τι κάνετε με το feedback? στο μαγαζί είμαστε αρκετά στριμωγμένοι και το μονιτορ είναι κοντά μου. μερικές φορές "αρπάζει",ειδικά σε μερικές μπάσες.το να βάλω "τάπα" στην κιθάρα βοηθάει? (εντελώς αντιαισθητικό βέβαια.... :P)

 

  - έχει κανείς εμπειρία με το FISHMAN ONBOARD AURA? το συγκεκριμένο preamp έχει κάποια images μικροφώνου που προσωμοιάζουν αρκετά τον ήχο της κιθάρας μπροστά σε μικρόφωνο.Εχει επίσης και piezo pickup(το κλασικό) και μπορείς να κάνεις μια μίξη μεταξύ των δύο.το πρόβλημα με το πρώτο είναι όπως όταν έχεις μικρόφωνο. το γ@μ&μ%νο το feedback....

 

  - γενικότερα περιμένω οποιαδηποτε κουβέντα - παρατηρηση - συμβουλη από κιθαρίστες που δουλεύουν σε μαγαζιά με ηλεκτρακουστικη....

   

  Ευχάριστώ εκ των προτέρων. :)

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ηλεκτρική!!!

Φαντάζομαι λαϊκά, σκυλάδικα κλπ θα παίζεις για να αναφέρεσαι σε αυτά ως "σκάψιμο"..

Φαντάζομαι επίσης πως έχεις παρατηρήσει οτι κανείς δε σου δίνει σημασία σαν κιθαρίστα..

Οπότε το ίδια θα κουνιούνται οι κώλοι είτε ακουστική παίζεις είτε ηλεκτρική.. Κανείς δε θα καταλάβει διαφορά.. Μόνο το χέρι σου..

Φιλικά Νίκος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πολλα χρονια επαιζα ηλεκτροακουστικα με 5 Live την εβδομαδα.Οχι βεβαια ταβερνες ουτε σκυλαδικα ουτε ρεμπετικα.Country blues-rock επαιζα.

Elixir 10αρες (αν μπορεις 11 ακομα καλυτερα).Καμια σχεση με τις αλλες.....Απο την Takamine σε compressor και μετα σε ενα booster για solos (εξαρταται τι παιζεις...)και απο εκει κατευθειαν στη κονσολα η μετεπειτα στον ακουστικο ενισχυτη. Το feedback buster παντα μαζι...ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!!!! Αυτα απο μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τστστστσ...Η λυση ειναι πιο απλη και ονομαζεται line6 Variax.Ειναι ηλεκτρικη με προσομοιωση ακουστικης η οποια δεν ειναι καθολου ασχημη για προσομοιωση.Επισης μπορεις να τις βαλεις και δωδεκαχορδη και alternate tunings.Ωραια η Martin αλλα κρατα την στο σπιτι να την απολαμβανεις και κανε τη δουλεια σου με την Line6.Υπαρχουν τρια μοντελα και οποιο και να παρεις εχει τα ιδια ηλεκτρονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ηλεκτρική!!!

Φαντάζομαι λαϊκά, σκυλάδικα κλπ θα παίζεις για να αναφέρεσαι σε αυτά ως "σκάψιμο"..

Φαντάζομαι επίσης πως έχεις παρατηρήσει οτι κανείς δε σου δίνει σημασία σαν κιθαρίστα..

Οπότε το ίδια θα κουνιούνται οι κώλοι είτε ακουστική παίζεις είτε ηλεκτρική.. Κανείς δε θα καταλάβει διαφορά.. Μόνο το χέρι σου..

Φιλικά Νίκος!

+1

Και εγώ την παράτησα την ελεκτρο..δε λέει...ατελείωτες σειρές μπαρέ και ειδικά εκείνες οι περίεργες των σκυλάδικων Fm Cm...μαματα...

Πήρα ηλεκτρική κοτσάρισα και ένα boss acoustic simoulator και βρήκα την υγειά μου...

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Και εγώ την παράτησα την ελεκτρο..δε λέει...ατελείωτες σειρές μπαρέ και ειδικά εκείνες οι περίεργες των σκυλάδικων Fm Cm...μαματα...

Πήρα ηλεκτρική κοτσάρισα και ένα boss acoustic simoulator και βρήκα την υγειά μου...

 

+1000 Μια από τα ίδια και εγώ. Μια strat με 3 μονούς noiseless holy grails μαγνήτες περασμένη από την gt10 και καρφί στην κονσόλα με ένα ev μπροστά μου για μόνιτορ και έχω βρει την υγειά μου στο μαγαζί. Όντως οι μπαρέδες όλη νύχτα στην ηλ/κουστική δεν παλεύονται με τίποτα.

 

Γιατί επιμένεις εσύ στην ηλ/κουστική; Αν παίζεις στα κλασσικά σκυλομάγαζα δεν αξίζει νομίζω να κουράζεσαι με τα προβλήματα που αναφέρεις παίζοντας ακουστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει μπασίστας στο μαγαζί,δεν χρειάζονται τα πολλά μπαρέ,με τέσσερις χορδές μια χαρά θα ακούγονται τα ακόρντα σε συνδυασμό με το μπάσο.

 

αν δεν υπάρχει μπάσο,διάλεξε μια από τίς επιλογές που σού είπαν τα παιδιά.Δηλώνω πλήρη άγνοια πάνω σ' αυτά.

 

Προσωπικά δουλεύω με μια καραχαμηλωμένη ηλεκτροκλασσική και είμαι μια χαρά.Το νάιλον είναι άλλο πράγμα!

 

Μπορείς πάντως εύκολα να βάλεις δεκάρες στην κιθάρα σου"ξεσφίγγοντας" λίγο το μπράτσο από το truss road..Δεν υπάρχει λόγος να παίζεις με δωδεκάρες στο μαγαζί.Ο όγκος και η ποιότητά τους σού είναι εντελώς άχρηστα.

Σού προτείνω ανεπιφύλακτα τίς alchemy.Οι λεπτότερες είναι 0.11 αλλά συμπεριφέρονται σαν 0.10 στην αφή και έχουν πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής.

 

Όσο για το feedback...μακρυά από την επιλογή μικροφώνου-κρυστάλλων που ανέφερες.Τζάμπα λεφτά θα δώσεις.Η τάπα είναι πολύ καλή λύση και καθόλου αντιαισθητική.Θα περάσει απαρατήρητη.

 

Τέλος το εκουαλάιζερ τής κονσόλας,σε συνδυασμό με αυτό τής κιθάρας,θα σε βοηθήσει να βρεις τον καλύτερο δυνατό ήχο.Καλή τύχη. :)

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως με 11ρες να είσαι καλύτερα. Μην παίζεις μπαρέ σε 6 χορδές, κουράζεσαι και δεν ακούγονται καλά. Αν έχεις μπασίστα, παίζε πιο πολύ καντίνια. ΄

 

Τι στυλ παίζεις; Στα παλιά λαΙκά-ρεμπέτικα δεν παίζονται σχεδόν ποτέ 6 χορδές ταυτόχρονα και τα μπάσα είναι λιγο στακάτα, οπότε παίζει πολύ "κλέψιμο". Και αντίχειρας αντί για μπαρέ, άμα φτάνεις. Στα πιο ...γαβγάδικα πάρε μια στρατ και δώστου ;)

 

Λογικά η κιθάρα σου θα έχει σοβαρό προενισχυτή, οπότε δε χρειάζεται μάλλον κάτι άλλο. Εγώ έχω βγεί και με κάψα και εξωτερικό προενισχυτή, όπου συνήθως κόβεις κάποια μεσαία ...τενεκεδένια.

 

Μεγάλο ρόλο παίζει το μέγεθος του μαγαζιού, ποιος φτιάχνει ήχο, τι μηχανήματα έχει, κονσόλες, μόνιτορ, PA...

 

Καλή τύχη και διάβασε και αυτό το θρεντ για να πειστείς ότι θα ανταμειφθείς με επιτυχίες στο άλλο φύλο  :D :D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι σκυλάδικο το μαγαζί,αλλά όχι ακριβώς.... έχει δηλαδή γαρύφαλλα αλλά δεν είναι καμμιά μεγάλη πίστα. Η σύνθεση είναι κιθάρα,πλήκτρα(διπλά - το ένα το δουλεύει για μπάσο),φωνή,μπουζούκι,τουμπερλέκι.Στην αρχή λεμε και κάποια εντεχνα κιθάρα πληκτρα μόνο,οπότε η ηλεκτρική δεν νομίζω οτι θα ταίριαζε ακριβώς,ουτε ηχητικά ούτε αισθητικά....

Το feedback buster παντα μαζι...ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!!!!

εννοείς την "τάπα" που λέγαμε,σωστά? μάλλον θα το δοκιμάσω τελικά....

 

Τστστστσ...Η λυση ειναι πιο απλη και ονομαζεται line6 Variax.Ειναι ηλεκτρικη με προσομοιωση ακουστικης η οποια δεν ειναι καθολου ασχημη για προσομοιωση.Επισης μπορεις να τις βαλεις και δωδεκαχορδη και alternate tunings.Ωραια η Martin αλλα κρατα την στο σπιτι να την απολαμβανεις και κανε τη δουλεια σου με την Line6.Υπαρχουν τρια μοντελα και οποιο και να παρεις εχει τα ιδια ηλεκτρονικα.

  thanks,αλλά τώρα δεν είμαι για να παίρνω άλλη κιθάρα.... έτσι κι αλλιώς έχω ηλεκτρική (epiphone LP standard)κι αν είναι θα βάλω καποιο πεταλάκι acoustic semulator ή πως το λενε τέλος παντων.....

 

Όντως οι μπαρέδες όλη νύχτα στην ηλ/κουστική δεν παλεύονται με τίποτα.

 

Γιατί επιμένεις εσύ στην ηλ/κουστική; Αν παίζεις στα κλασσικά σκυλομάγαζα δεν αξίζει νομίζω να κουράζεσαι με τα προβλήματα που αναφέρεις παίζοντας ακουστική.

Ίσως με 11ρες να είσαι καλύτερα. Μην παίζεις μπαρέ σε 6 χορδές, κουράζεσαι και δεν ακούγονται καλά. Αν έχεις μπασίστα, παίζε πιο πολύ καντίνια. ΄

 

Αν υπάρχει μπασίστας στο μαγαζί,δεν χρειάζονται τα πολλά μπαρέ,με τέσσερις χορδές μια χαρά θα ακούγονται τα ακόρντα σε συνδυασμό με το μπάσο.

 

 

 

  επιμένω στην ακουστική για τους λόγους που ανέφερα πιο πανω.Αν ήταν τελείως πιστα θα το σκεφτόμουνα..... τα μπαρέ όντως τα πιάνω στις 4 ή στις 5 χορδές..... σπάνια στις 6,σχεδόν ποτέ!  Μάλιστα πολές φορές βάζω και κάπο αν παιζει σειρά τσιφτετέλια από ΦΑ ουσακ, ΝΤΟ ουσακ κλπ.....  το καλό είναι οτι τα πλήκτρα και το τουμπερλέκι με καλύπτουν μια χαρα,αν χρειαστεί κατεβαίνω και για λίγο και δεν καταλαβαίνει κανεις τίποτα!

  Τελικά οι 11άρες μάλλον είναι η λυση,σε συνδιασμο με τάπα!

 

 

Όσο για το feedback...μακρυά από την επιλογή μικροφώνου-κρυστάλλων που ανέφερες.Τζάμπα λεφτά θα δώσεις.

 

μα το έχω ήδη!  http://www.fishman.com/uploads/products/images/143.jpg

ειναι το preamp που έχει η κιθάρα μου πάνω.... κάνει θαύματα,αλλά θέλει πολύ ψάξιμο και ψάχνω για ανταλλαγή απόψεων.

 

παιδιά,ευχαριστώ για τη βοηθεια.... μια ερώτηση ακόμα..... οι χορδές όσο πιο χοντρές είναι(πχ οι 12αρες που έχω τώρα) τόσο πιο εύκολα "αρπάζει" η κιθάρα feedback στα μπάσα,ή δεν έχει σχέση αυτό? κάτι μου λέει οτι με τις 11άρες θα λυθεί και αυτό.....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ'όλο που δεν ασχολούμαι με live εμφανίσεις σε χώρους που αναφέρεις πιστεύω πως δε θα'πρεπε να παίρνεις την Martin σε τέτοια μέρη. Κρίμα είναι. Πάρε μία Cort να κάνεις τη δουλειά σου ή τη Line6 που προτείνουν τα παιδιά παραπάνω...

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου