Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρακουστική σε ξενυχτάδικο - συμβουλές για feedback, eq, χορδές κλπ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ δεν προτίνω ηλεκτρική!

καλύτερα βγάλε το μόνιτορ... ή απλά χαμήλωσε...

για το eq τώρα...

εγώ μπάσα πρίμα πειράζω σε κάθε κομμάτι...

ανάλογα τι παίζω... αν έχεις παρτιτούρες (δεν νομίζω) σημείωνε αν θέλει πρίμα ή μπάσσα...

αλλιώς επι τόπου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά,χωρις μονιτορ απλά ΔΕΝ παλεύεται.... την πρωτη βραδυά έπαιξα χωρίς,και είπα στο μαγαζί χωρίς πολλά πολλά οτι αν δεν μου φέρουν απλά δεν ξαναπαίζω.... ΟΣΑ και να ήταν το μεροκάματο(που παρεπιπτόντως είναι μονο μια φορά τη βδομάδα,καθε σάββατο αλλά είναι 100 ευράκια).για τον απλούστατο λόγο οτι θα σακατέψω τα δάκτυλα μου. Τώρα για να το χαμηλώσω.....Εδώ δεν σηκώνει συμβουλές το πράμα,καθότι είναι θέμα συννενόησης με τους άλλους να τους εξηγήσω να χαμηλώσουν κι αυτοί τα δικά τους....

    τη martin την πήρα γιατί ήθελα μια σοβαρή ηλεκτρακουστική για δουλειά.... δεν είναι απ τις πιο ακριβές(στην αθήνα πάει στα 1800 ευρώ,την πήρα απο αγγλικό site 1430 λύρες)της εταιρίας.Είναι αλήθεια όμως οτι τελευταία έχει φάει κάμποσα γαρύφαλλα κι έχω αρχίσει να τη λυπάμαι.Εχω και μια παλιά ηλ/ακουστικη sigma(παλιά θυγατρική της martin)που όμως κι αυτη έχει γίνει πια τελείως κουβάς.Κι απ΄την άλλη με τον ηχολήπτη(αλλά και μεταξύ μας) δεν μπορούμε να πολυσυννενοηθούμε και ο ήχος είναι επιεικώς μέτριος. Αλλά να πάρω ΚΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ μέτρια κιθάρα(των 350 πχ) για το μαγαζί,μου φαίνεται υπερβολή.Δεν ξέρω....θα δω στην πορεία!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μια καλη λυση που σε γλιτωνει απο πολλες ταλαιπωριες ειναι μια godin.. αλλα με την martin εγω θα εκανα τα εξης:

 

1. το monitor ΟΧΙ πισω απο την κιθαρα, το καλυτερο ειναι πλαγια αριστερα (αν εισαι δεξιοχειρας). αυτο παιζει και με τον χωρο βεβαια

2. 10ρες η 11ρες, και χαμηλο σεταρισμα. το χω κανει το λαθος να παιζω με 13ρες σε ακουστικο live, ταλαιπωρια χωρις λογο..

3. βγαλε πολλα μπασα απο το eq. τα περισσοτερα προβληματα ειναι απο τις μπασες συχνοτητες.

4. προσπαθησε να βρεις κατι για με διακοπτακι για αλλαγη phase (αναλογα το χωρο μπορει να εχει δραματικη επιδραση στον ηχο), και notch filter. δεν εχω υποψη μου αν η martin εχει πανω της notch filter, αλλα χωρις αυτα πρεπει να χαμηλωνεις δραματικα ολα τα μπασα, ενω αλλιως βρισκεις την προβληματικη συχνοτητα μονο...

 

εγω χρησιμοποιω αυτον τον προενισχυτη της lr baggs

http://www.lrbaggs.com/venuedi.htm

 

η αυτο το ab switch μονο για το phase switch μερικες φορες

http://www.lehle.com/products/frameset_l1.php?country=us&lang=en&L1_Link=P-Split

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. προσπαθησε να βρεις κατι για με διακοπτακι για αλλαγη phase (αναλογα το χωρο μπορει να εχει δραματικη επιδραση στον ηχο), και notch filter. δεν εχω υποψη μου αν η martin εχει πανω της notch filter, αλλα χωρις αυτα πρεπει να χαμηλωνεις δραματικα ολα τα μπασα, ενω αλλιως βρισκεις την προβληματικη συχνοτητα μονο...

 

 

 

εχει κι απ΄τα δύο,και βοηθανε πολυ.το θέμα ειναι οτι οταν βρισκεις την προβληματική νοτα προκυπτει αλλη μετα.....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν θα παιζουν φράγκα,κι αυτο μαλλον ειναι στο προγραμμα για το μέλλον.... ;D ;D      Thanks παιδιά!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πεταχτώ πάλι αν και δεν είμαι σίγουρος... με έναν ενισχυτή έστω και μικρό δεν κάνεις in ear monitoring? το χα κάνει σχολείο στη βασική φωνή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου