Προς το περιεχόμενο

επιλογη αναμεσα σε δυο ''μπατζετ'' Fender ενισχυτες μπάσου για χομ στουντιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετω...!

εχω ηδη δικο μου χωρο για προβες απο τον οποιο ειμαι σχετικα ικανοποιημενος!

αλλα θα ηθελα κατι καλυτερο στον ενισχυτη του μπασου!

μεχρι τωρα παιζει σε εναν φεντερ(35βατ) παρομοιο με αυτους που παραθετω, αλλα δεν ακουω τοσο καλα οσο θα ηθελα αφενος και αφετερου ειναι δανεικος και πρεπει να επιστραφει καποια στιγμη!

 

ειμαι λοιπον αναμεσα σε αυτες τις δυο λυσεις, που ειναι και φτηνες και οσο να ναι κοντα στο ηχοχρωμα που εχω συνηθισει!

 

http://www.thomann.de/gr/fender_rumble_100210.htm

 

http://www.thomann.de/gr/fender_rumble_100_basscombo.htm

 

η βασικη διαφορα ειναι πως ο ενας εχει δυο 10ρια ηχεια ενω ο δευτερος ενα 15αρι!

τι ειναι καλυτερο, δεδομενου πως παιζω και καθαρα πραγματα, αλλα και βρωμοφαζιλες....! ;D ;D ;D

 

ακομα υπαρχει καμια καλη εναλλακτικη προταση?

αλλα καλο ειναι να μην ξεπερνα τα 300 ευρω, η ακομα και να τα ξεπερνα να μην τα ξεπερνα κατα πολυ....!

 

ευχαριστω....!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και δεν ξέρω τί ήχο ακριβώς θέλεις από ένα μπάσο, εγώ προσωπικά δεν τα πάω καλά με την αργή απόκριση ενός μεγάλου μεγαφώνου όπως το 15άρι (και τα πολλά sub του) και θα έπαιρνα αβλεπί αυτό με τα 10άρια.

 

Από την άλλη όμως έχω συνειδητοποιήσει ότι θέλω πολύ ανάποδο ηχόχρωμα μπάσου από τους περισσότερους μπασίστες (δεν εξηγείται αλλιώς η απέχθειά μου προς τον Ampeg SVT και γενικά τους περισσότερους Ampeg, στο όνομα των οποίων πίνουν και νερό οι μπασίστες), γι αυτό μάλλον προτίμησε τον 15άρη... ;D

 

(Γι αυτό και δεν μπορώ να σου προτείνω εναλλακτικές. Πάντως πρέπει να πω πως με εξέπληξαν ευχάριστα οι Ashdown για μπάσο, κι ας μην τους φαίνεται. Επίσης οι Hartke, αλλά αυτοί ξεφεύγουν σε τιμή)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ξέρω τί ήχο ακριβώς θέλεις από ένα μπάσο, εγώ προσωπικά δεν τα πάω καλά με την αργή απόκριση ενός μεγάλου μεγαφώνου όπως το 15άρι (και τα πολλά sub του) και θα έπαιρνα αβλεπί αυτό με τα 10άρια.

 

Από την άλλη όμως έχω συνειδητοποιήσει ότι θέλω πολύ ανάποδο ηχόχρωμα μπάσου από τους περισσότερους μπασίστες (δεν εξηγείται αλλιώς η απέχθειά μου προς τον Ampeg SVT και γενικά τους περισσότερους Ampeg, στο όνομα των οποίων πίνουν και νερό οι μπασίστες), γι αυτό μάλλον προτίμησε τον 15άρη... ;D

 

με το που ειδα να διαβαζεις το θεμα, ειπα στον εαυτο μου ''ωραια,να και καποιος που θα απαντησει...!'' ;D ;D ;D

δεν ειμαι μπασιστας κατ αρχην και δεν εχω ενα ηχο στο μυαλο μου ωστε να σου πω, θελω κατι ''σαν αυτο' μιας οσοι εχουν περασει απο τα χερια μου δεν ειναι πανω απο πεντε!!

(και φανταζομαι δεν εχει νοημα να σου πω ηχους απο αγαπημενα μου κομματια, μιας και για εναν ενισχυτη των 300ευρω δεν εχει νοημα να προσπαθησεις!)

 

και εμενα με οδηγει κατι προς τα δυο δεκαρια....

 

καμια αλλη προταση για αλλον ενισχυτη?

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό με τον ενισχυτή μπάσου γενικά, αν σου αρέσει pure ο ήχος του μπάσου, είναι ότι δε χρειάζεται και τόσο "χρωματισμένο" ήχο όσο ένας ενισχυτής κιθάρας. Όσο πιο flat, τόσο καλύτερα. Υπό αυτήν την έννοια, ακόμα και ο Harley Benton των 65W ( http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hb80b.htm ) ακούγεται μια χαρά και έχει πολύ παραμετροποιήσιμο ήχο.

 

Μιλάω πάντοτε για πρόβα σε εντάσεις home studio και καθαρά για τα δικά μου γούστα. Έχω πάρει έναν τέτοιον και πραγματικά εξεπλάγην πολύ ευχάριστα με τον ήχο και την ποιότητα κατασκευής, μέχρι που σε κάποια live που συναντάω Ampeg, εύχομαι να είχα τον Benton για stage ενισχυτή για να ακούω όμαρφα και αξιοπρεπώς το μπασο μου (πες με ιερόσυλο αλλά τους σιχαίνομαι τους Ampeg, ακόμα και με fiddling πολλής ώρας δεν κατάφερα να βγάλω καλό ήχο - ίσως να δουλεύει καλά μόνο με Fender μπάσσα ;D )

 

Δε θέλω να στον συστήσω επίσημα γιατί βλέπω πας για κάτι πιο mainstream, λίγο δυνατότερο και με καλή μεταπωλητική αξία (και ίσως και αξιοπιστία, αν και στα 2 χρόνια που έχω τον Benton δε μου παρουσίασε το παραμικρό). Και φυσικά δεν ξέρω τί ακριβώς ηχο θέλεις, το πιθανότερο να θες τον ακριβώς αντίθετο ήχο από μένα (όπως οι περισσότεροι μπασίστες που έχω γνωρίσει και ακούσει) οπότε ίσως να μη σου αρέσει και ηχητικά κιόλας.

 

Όπως είπα και πιο πάνω, από mainstream ενισχυτές μπασου με εξέπληξαν θετικά οι Ashdown (αν και δε δοκίμασα combo Ashdown).

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε θέλω να στον συστήσω επίσημα γιατί βλέπω πας για κάτι πιο mainstream, λίγο δυνατότερο και με καλή μεταπωλητική αξία (και ίσως και αξιοπιστία, αν και στα 2 χρόνια που έχω τον Benton δε μου παρουσίασε το παραμικρό). Και φυσικά δεν ξέρω τί ακριβώς ηχο θέλεις, το πιθανότερο να θες τον ακριβώς αντίθετο ήχο από μένα (όπως οι περισσότεροι μπασίστες που έχω γνωρίσει και ακούσει) οπότε ίσως να μη σου αρέσει και ηχητικά κιόλας.

 

 

δεν με ενδιαφερει η μεταπωληση!

ετσι και αλλιως οτι πουλαω, το σκοτωνω πραγματικα....!

(εκτος αν μεσα μου δεν θελω να φυγει....! ;D ;D)

 

και εγω εχω εναν λαμπατο μπεντον για κιθαρα και δεν μου εχει παρουσιασει προωληματα!

 

κατι ''μεινστριμ'' πραγματικα ειναι κατι που χρειαζομαι!

(αν με το ''μεινστριμ'' εννοεις το ''ολαραουντνες'' του ενισχυτη!

 

 

Μιλάω πάντοτε για πρόβα σε εντάσεις home studio και καθαρά για τα δικά μου γούστα.

 

εγω οπως ανεφερα ενδιαφερομαι να μπορω να βγαλω προβα με φουλ μπαντα!

απλα το ξεκαθαριζω!

αν και οπως ειπα και με τον 35αρη παλι ψιλογινεται δουλεια....!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι και οι Behringer ενισχυτές μπάσου λένε αρκετά. Ενώ οι κιθαριστικοί ενισχυτές που βγάζει η εταιρία μου φαίνονται ελαφρώς αίσχος, οι μπασάδικοι είναι αξιολογότατοι ηχητικά και αρκετά αξιόπιστοι (διαπιστωμένο μέσα σε προβάδικο που έμπαιναν από λαϊκά σχήματα μέχρι μπάντες speed thrash και black του θανατά).

 

Και χωρίς να έχω σοβαρές γνώσες ή εκτενή εμπειρία από ενισχυτές μπάσου, μάλλον θα ψηφίσω το 2x10 configuration.

Αν υπάρχει όμως το περιθώριο, πάρε κάτι με δυνατότητα για external 15άρι cab στο μέλλον. Best of both worlds! ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι και οι Behringer ενισχυτές μπάσου λένε αρκετά. Ενώ οι κιθαριστικοί ενισχυτές που βγάζει η εταιρία μου φαίνονται ελαφρώς αίσχος, οι μπασάδικοι είναι αξιολογότατοι ηχητικά και αρκετά αξιόπιστοι (διαπιστωμένο μέσα σε προβάδικο που έμπαιναν από λαϊκά σχήματα μέχρι μπάντες speed thrash και black του θανατά).

 

Και χωρίς να έχω σοβαρές γνώσες ή εκτενή εμπειρία από ενισχυτές μπάσου, μάλλον θα ψηφίσω το 2x10 configuration.

Αν υπάρχει όμως το περιθώριο, πάρε κάτι με δυνατότητα για external 15άρι cab στο μέλλον. Best of both worlds! ;)

 

εγω παλι εχω ακουσει ακριβως το αντιθετο απο μπασιστα για τους ενισχυτες!

πως δεν λενε καθολου δηλαδη....!!!!

εχουμε ιδεα που μπορουμε να ακουσουμε κανεναν στην αθηνα?

 

θα εξετασω και την λυση του εξωτερικου 15αριου!

θενξ!

by the way, πολυ ωραιο το χριστουγεννιατικο αβαταρ...!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν εννοω "ολαραουντνες" με τον όρο mainstream. Εννοω μοντέλα που δεν είναι φασόν αποκλειστικά του Θωμα, αλλά τα βρισκεις παντου. Γνωστες μαρκες, για να το θεσω αλλιως. Οσον αφορα το "ολαραουντνες", εχει τοσες ρυθμισεις που μπορεις να βγαλεις πολλα ηχοχρωματα (υπο αυτη την εννοια, ειναι all-around ενισχυτης, μεχρι και 2 καναλια με δικο τους ρυθμιζομενο contour εχει...)

 

Και λέγοντας εντασεις home studio, είχα στο μυαλό ότι κάνουμε πρόβες full μπάντα στο home studio μου και ο ενισχυτής ανταπεξέρχεται ηδη στο μισο της ισχυος του. Απλα οι εντασεις δεν ειναι τοσο δυνατες οσο σε ενα κανονικο στουντιο (που βγαινεις με αυτια να σφυριζουν ενιοτε, αν το παρακανεις) γιατι βοηθαει το γεγονος οτι εχω ηλεκτρονικα τυμπανα και θετουμε πιο moderate εντασεις στο παιξιμο. Παντως δεν μπορω να τις πω και χαμηλες τις εντασεις... Ακομα και σε κανονικο στουντιο ο συγκεκριμενος ενισχυτης παντως θα εφτανε και θα περισσευε.

 

Anyway, δεν τα λεω για να τον προτεινω, απλα τις προσωπικες μου παρατηρησεις. Γουστα ειναι αυτα...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Behringer έχω ακούσει σε live stage και παρατήρησα προσωπικά πως ήταν αξιοπρεπέστατος ο ήχος.

Πάντως γενικά θα προτιμούσα και εγώ 2x10 αντί 15ρι και ψήνω τους Hartke αρκετά.

 

Ρίξε μια ματιά επίσης στο roland cb-100 κ αν δε σ αρέσει σκότωσέ τον προς το μέρος μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι εχω ακουσει ακριβως το αντιθετο απο μπασιστα για τους ενισχυτες!

πως δεν λενε καθολου δηλαδη....!!!!

εχουμε ιδεα που μπορουμε να ακουσουμε κανεναν στην αθηνα?

Στις περιπτώσεις που έχω ακούσει συνδυασμό με 15άρι και 10άρια woofer μαζί, ο ήχος μου άρεσε πολύ, ομολογώ βέβαια ότι όλες οι περιπτώσεις που έχω ακούσει κάτι τέτοιο ήταν με κεφαλή και δύο καμπίνες (1x15 και 4x10) αντί για combo+external cab.

 

Ξαναλέω ότι δεν διεκδικώ δάφνες περί των μπασιστικών οπότε όταν μιλούν οι μπασίστες το βουλώνω. :-X

 

Behringer νομίζω μπορείς να ακούσεις στα καταστήματα που συνεργάζονται με το Στόλλα, σίγουρα ξέρω για τον Βαρβαντάκη στη Νέα Σμύρνη.

 

by the way, πολυ ωραιο το χριστουγεννιατικο αβαταρ...!

Merci, πρέπει να δω τί θα βάλω όταν περάσουν οι γιορτές... :P ;D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου