Προς το περιεχόμενο

αγορα ενισχυτη 400 - 600 ευρω..!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδια..ειναι μια καλη περιοδος λογω γιορτων να κανω και εγω στον ευατο μου ενα δωρακι..θελω εναν λαμπατο με καλο καθαρο καναλι για να ριχνω πανω την πεταλιερα και τα πεταλια μου..

αυτα που ζηταω απο τον ενισχυτη ειναι..

 

1.καλο καθαρο καναλι γιατι μονο με αυτο θα παιζω (επομενως δεν με νοιαζει αν θα εχει η οχι και αν θα ειναι καλο το drive του)

2.να δεχεται καλα τα πεταλια και κυριως high gain distortion (oxi metal!!!) γιατι αλλιως δεν κανουμε τπτ..

3.απο 30w και πανω γιατι τον θελω και για live..

4.budget 400-500 και κυριως μεταχειρισμενα αλλα αν τελικα δεν βρω κατι αναγκαστικα θα παει το πολυ μεχρι 600 για καινουργιο..

 

αυτη τη στιγμη η μουσικη που παιζω με το γκρουπ ειναι alternative τυπου muse,placebo κτλ αλλα δεν σας κρυβω οτι εμενα τα γουστα μου πανε και σε πιο κλασικους ηχους οπως blues,classic κτλ ομως ακουω καμια φορα και καταπιανομαι και με κανενα petrucci πχ..επομενως θα ηθελα να μπορει (με τα καταλληλα πεταλακια φυσικα) να με καλυψει σε ενα ευρυ φασμα ηχων..γενικα οι προτιμησεις μου σε ηχοχρωματα κλεινουν πιο πολυ σε πιο μοντερνα γεματα μπασσα/μεσαια παρα σε bright πριμα..ειναι και αυτο νομιζω ενα χαρακτηριστικο που ξεχωριζει εναν ενισχυτη απο εναν αλλο (τυπος λυχνιων,μεγαφωνα κτλ)..

 

ο εξοπλισμος μου μεχρι στιγμης..

fender strat am std

cort g290

και μια yamahoula με διπηνιους..

 

vox tonelab se/morley wah/boss ds1/και ερχεται οπου ναναι και msd telegun

 

εχω τρεις ενισχυτες αυτη τη στιγμη στο μυαλο μου..

 

1.KUSTOM DEFENDER

http://www.thomann.de/gr/kustom_defender.htm

 

2.PEAVEY CLASSIC 30

http://www.thomann.de/gr/peavey_classic_30.htm

 

3.FENDER HOT ROD DELUXE

http://www.thomann.de/gr/fender_hot_rod_deluxe.htm

 

τον τελευταιο τον εχω βρει και μεταχειρισμενο σε αρκετα καλη τιμη

 

κλεινω λιγο περισοοτερο στον kustom defender γτ μπορεις να του αλλαξεις λαμπες και να του βαλεις και 6L6 αρα και ηχο..αν και ειμαι λιγο επιφυλακτικος μιας και δεν εχουν ακουστει πολλες γνωμες ακομα..

 

ευχαριστω προκαταβολικα και περιμενω τις προτασεις σας..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

α και να τονισω οτι εχω ψαξει αρκετα σε προηγουμενα post και αυτος ειναι και ο λογος που εχω στο μυαλο και τους συγκεκριμενους ενισχυτες απλα νομιζω ειναι λιγο διαφορετικες οι απαιτησεις μου μιας και δεν με νοιαζει το drive του ενισχυτη και τα ειδη της μουσικης που με ενδιαφερουν ειναι και αρκετα και οχι και τοσο συγκεκριμενα..ολα αυτα εχουν ως αποτελεσμα μετα απο αρκετα post που διαβασα να μην ειμαι σε θεση να πω οτι καποιο ταιραζει ακριβως με αυτο που ζηταω εγω..αν μου εχει διαφυγει καποιο και ειναι παρομοιο με το δικο μου παρακαλω παραπεμψτε με...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεταξυ οσων ανεφερες προσωπικα προτιμω τον HRD (του οποιου ειμαι κατοχος). Ειναι πεταλομηχανη, προτιμω τις 6L6 (αντι των el84 του peavey) ειναι ευκολος στην μεταπωληση, και εαν του αλλαξεις λυχνιες και μεγαφωνο δυσκολα θα βρεις σε αυτη τη κατηγορια τιμης αλλον ενισχυτη που μπορει να τον ανταγωνιστει στα καθαρα. Απαραιτητη σημειωση: ξεχνα το βρωμικο του καναλι το οποιο δεν ειναι και οτι καλυτερο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος που σου αρεσει και σε αρκετα καλυτερη τιμη

 

http://www.dv247.com/guitars/fender-hot-rod-deluxe-tube-guitar-amp-combo--34791

 

(Βεβαια εγω θα ελεγα να βρεις εναν μεταχειρο twin απο Ελλαδα για να ξεμπερδεψεις με το θεμα "ενισχυτης κιθαρας" για τα επομενα 2-3 χιλιαδες χρονια  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπα και πιο πανω το budget θα ειναι γυρω στα 400-500 και κυριως για κατι μεταχειρισμενο...αν ομως τελικα δεν μπορεσω να βρω κατι τοτε αναγκαστικα θα παω σε καινουργιο αρα θα πρεπει να δωσω και περισοοτερα χρηματα που μπορουν να φτασουν το πολυ μεχρι 600..

 

αρα μεχρι στιγμης μιλαμε για HRD ετσι??για τον kustom τι λετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον καστομ τον ειχα και εγω για καποιο καιρο!

ωραιος αλλα τιποτα το ιδιαιτερο!

πιο πολυ θα σου ελεγα να βαλεις αυτο το παραπανω κατοσταρικο και να πας για εναν ac15 καινουργιο!!

ειδικα για αλτερνατιβ ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

και οσο για αυτο που λες, πιστεψε με ειναι αρκετα δυνατος!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου κ απο εμένα..

Εγώ ήμουν κάτοχος των Kustom, k Peavey... Στον 1ο μην πας με τίποτα. Τίποτα ιδιαίτερο, και γενικά πολύ μέτρια ποιότητα.."Κίνα"

Ο Peavey αρκετά καλύτερος αλλά όχι αυτό που ψάχνεις.

Για να καταλάβεις πλέον παίζω με έναν Fender Blues Junior, ο οποίος λατρεύει τα πετάλια

κ είναι οσο δυνατός χρειάζεται κ για Live.. Είμαι επίσης κάτοχος ενός παλιου vintage Twin reverb blackface, οποίος είναι μονίμως παρκαρισμένος λόγω μεγάλης έντασης.. Ο vox που ανέφερε ένας φίλος παραπάνω είναι επίσης καλή περίπτωση..

Απο τους 3 που προτείνεις εσυ παντως, λέω Fender με 1000!!! Τον έχει ένας κολλητός κ είναι αστέρι... Σκέψου ξανά τα watt όμως γιατί κ 40watt που είναι ο hot rod deluxe,είναι κάμποσα...

Φιλικά Νίκος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις..!!

τα watt δεν με πειραζουν γιατι ετσι κ αλλιως τον θελω για προβες και live..στο σπιτι εχω εναν μικρο που κανει την δουλιτσα της μελετης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο λόγια για τον Kustom Defender τον οποίο και έχω (δεν τον συγκρίνω με τους άλλους-δεν τους ξέρω - προφανώς μπορεί και να είναι καλύτεροι).

(πάντα σύμφωνα με την άποψή μου) έχει πολύ καλό καθαρό κανάλι, κάτι που θέλεις.

Στα + το πολύ χρήσιμο bright switch το οποίο "provides either a fuller, American-style bass response or a tighter, British flavored low-end"

Η κατασκευή του εμένα μου φαίνεται μια χαρά (μιλάμε για ενισχυτή 400 ευρώ)

Έχει διακόπτη Master Βypass o οποίος "entirely disable the Master from the circuit to achieve the penetrating tone and headroom of vintage, non-Master type amplifiers"

Έχει καλό reverb

Είναι "μόνο" 17 κιλά, κάτι που πιθανόν θα σε ενδιαφέρει μιας και θα τον κουβαλάς.

Δεν ξέρω αν συνεργάζεται καλά με high gain distortion

Η χρήση που του έχω κάνει είναι μόνο σε σπίτι.

Πάντως μπορείς εύκολα να τον ακούσεις στον Κουρμπή και να κρίνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου