Προς το περιεχόμενο

αγορα ενισχυτη 400 - 600 ευρω..!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απαντάω και στους δύο

vox ac15

 

Τώρα αν νομίζεις ότι 15 είναι λίγα, αν ξέρεις κάποιον στην αστυνομία, έλα να σπίτι μου να τον ανοίξεις και να μην πάω φυλακή :)

 

Αμάν με τον 30, δε λέω καλός είναι, αλλά 10 κιλά παραπάνω για το tube rectifier και το μεγάφωνο. Και μη νομίζεις ότι είναι διπλή ενταση τα 30 από τα 15. Κι εγώ νόμιζα ότι ο ac15 είναι ο 30 του φτωχού, αλλά είναι απλώς ένας ΑΛΛΟΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ.

 

τα πα και ξεθυμανα, κι o PEAVEY καλός φαίνεται πάντως :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tι να κάνω? Παραβλέπω τα εφέ και τον παίρνω ή δεν αξίζει και κοιτάω για κάτι άλλο στα 300 που επειδή δεν θα έχει τα εφέ τα αντίστοιχα χρήματα θα ''πέσουν'' στην ποιότητα του ήχου...

 

το δεύτερο, με αυτονόητη επιλογή τον λαμπάτο ενισχυτή

 

μια ακόμη επιλογή θα ήταν να τον έπαιρνες τον λινε6 αλλά να μην έπαιρνες την πεταλιέρα, αφού ο ενισχυτής έχει πολλά εφέ ο ίδιος (επιλογή που οδηγεί σε χειρότερο ήχο αλλά κόβει και το κόστος στο μισό)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, να πω και εγώ τα δικά μου.

Καταρχήν εγώ προσωπικά δεν θα έπαιζα live, αλλά ούτε και πρόβα με 1 δωδεκάρι, ας είναι και 200Watt ο ενισχυτής, το ένα ηχείο μόνο του απλά δεν "παίζει".

Άρα οτι προτείνω θα είναι τουλαχιστον 2Χ12".

Πρώτος ο Epiphone Blues Custom 30, βαρβάτη προενίσχυση με crystal clear καθαρό και λαπμάτο rectifier με 5ΑR4.

http://www.thomann.de/gr/epiphone_blues_custom_30.htm

Δεύτερος, ο Peavey Valve King 212, που απλά δε μασάει σε τίποτα, "καθαρό" καθαρό, 6L6GC τελικές με πολύ ένταση και πολύ καλή απόκριση ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις.

Επειδή είμαι κάτοχος αυτού και επειδή τον έχω παίξει και ακούσει με πολλές κιθάρες (Gibson, Fender, Charvel, Epiphone, Ibanez κλπ)και εφφέ (Line6, Tonelab, V-Amp Pro, Chameleon, GT-6, GT-10, πετάλια Boss, EHM, Ibanez και άλλα πολλά), θα έλεγα οτι αν ήθελα ένα δεύτερο ενισχυτή για χ-ψ λόγους (άλλο μαγαζί ή μεγάλο για σπίτι), θα έπαιρνα τον ίδιο.

 

 

Α και μην αρχίσετε πάλι με το οτι είναι κινέζικος κλπ κλπ, όποιος τον έχει ακούσει ας πει τη γνώμη του.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τον προτείνεις(τον peavey) σε σχέση με τον tiny terror(που κι αυτός κινέζικος είναι)....τον έχω σταμπάρει κι εγώ γιατί ψάχνομαι και είναι απ'ότι βλέπω ο καλύτερος σε σχέση ποιότητας τιμής(απ'ότι ακούω,δεν έχω προσωπική εμπειρία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τον προτείνεις(τον peavey) σε σχέση με τον tiny terror(που κι αυτός κινέζικος είναι)....τον έχω σταμπάρει κι εγώ γιατί ψάχνομαι και είναι απ'ότι βλέπω ο καλύτερος σε σχέση ποιότητας τιμής(απ'ότι ακούω,δεν έχω προσωπική εμπειρία).

Ο Tiny Terror αν και ωραίος ενισχυτής είναι λίγο περιορισμένος ηχητικά, είναι φτιαγμένος για να παίζει αυτό που λεει το όνομα του.

Ο Peavey είναι all around, γιατί και το γκάζι του δεν πάει πίσω, επίσης έχει και Booster. Παλαιότερα είχα βγάλει live με το γκάζι του Peavey, ένα Metal Muff (το χρησημοποίησα 2 φορές σε όλο το live) και ένα DOD308. Α και το βάθος του Peavey. (εξίσου πολύ καλό).

 

πάντως το θάψιμο που έχει φάει ο valveking δεν νομίζω να το έχει φάει άλλος λαμπάτος άνω των 300Ε στο φόρουμ...  ::)

Και οι περισσότεροι που τον έχουν θάψει, δεν τον έχουν παίξει καν. Άντε να έχουν ακούσει κανένα βίδεο απο γιού τιούμπ ;D

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks my friend.

προς εκεί γέρνω....

Ωραίος, αν ήσουν και Ρόδο θα σου έλεγα να περάσεις μία βόλτα να του τα "χώσεις" λίγο, να ακούσεις για τι μιλάμε.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον Σατς για τα 2x12 (προσωπικα προτιμω τα 4x12 αλλα ας οψεται) αλλα αν αγοραζα ΤΩΡΑ ενισχυτη σε αυτα τα λεφτα θα επαιρνα σιγουρα αυτον

 

 

θα τον ακουγα σκετο και μετα θα εβρισκα τι θα εκανα για καμπινα μερια

 

ΥΓ. Ωραια κιθαρα ο τυπος εε?? :P

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να διαβασω απαντησεις κλπ. επειδη ειδα οτι ενδιαφερεσαι για alternative ηχο απλα να σου πω οτι τον HRD τον χρησιμοποιουν και οι 2 κιθαριστες των strokes, ασχετα αν σου αρεσει η οχι η μπαντα πιστευω οτι ο ηχος τους ειναι ο απολυτος indie ηχος.

 

Με αυτο και μονο το επιχειρημα προτεινω HRD :P

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου