Προς το περιεχόμενο

Χειρισμός λαμπατου ενισχυτη μεσω midi


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Ξερω οτι ο τιτλος δεν ειναι πολυ σαφης οποτε προχωραω σε εξηγησεις,

εχω μια λαμπατη κεφαλη Randall και ενα PODxt Live το οποιο το χρησιμοποιω στο Effects Loop μονο για να βαζω εφε (Chorus, Delay κλπ)

το "προβλημα" μου θα το περιγραψω με ενα παραδειγμα για να γινει πιο κατανοητο,

παιζω με γκαζια και πρεπει να αλλαξω τον ηχο στο καθαρο καναλι αλλα πρεπει ναχω ταυτοχρονα καποιο εφε (πχ flanger) το προβλημα μου ειναι οτι για να γινει αυτο θα πρεπει να πατησω ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και το footswitch (να αλλαξει απτο overdrive sτο καθαρο καναλι) και το PODxt (για να ενεργοποιησω το flanger)  πραγμα αδυνατο...

 

Και διερωτηθηκα τις προαλες (αφου παρατηρησα οτι το βυσμα του footswitch μοιαζει με midi)

"Δεν μπορω να συνδεσω το midi out του POD με τον ενισχυτη ετσι ωστε οταν αλλαζω Bank στο POD (πχ απο Α1 σε Α2) να αλλαζει και το καναλι του ενισχυτη?"

Ξερει κανεις αν γινεται αυτο και πως?

 

Διευκρινησεις:

 

1. προφανως το προβλημα ειναι μεγαλυτερο οταν χρησιμοποιω εφε οπως auto wah, random eq και διαφορα αλλα πιο περιεργα εφε που αλλαζουν πολυ τον ηχο της κιθαρας

 

2. ο Randall ειναι ο RH50T ο οποιος δεν διαθετει midi in/out οπως αλλοι ενισχυτες

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον ο ενισχυτης σου δεν εχει midi in οπως λες, τοτε δυστυχως δε γινεται αυτο που θες.

Το οτι το βυσμα μοιαζει δε λεει κατι. Και γω σε footswitch μου εχω βυσμα d-sub. Αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορω να συνδεσω οθονη ;D ;D ;D

 

Παντως δε βλεπω ιδιαιτερη δυσκολια.

Α) Αμα υποθεσουμε οτι εχεις σε καθε preset του pod οτιδηποτε εφε ενεργοποιειται ταυτοχρονα, το μονο που εχεις να κανεις ειναι να πατησεις δυο διακοπτες: του ενισχυτη, και του αντιστοιχου preset στο pod.

Β) Αν παλι ενεργοποιεις και απενεργοποιεις τα εφε χωρια απο τα αντιστοιχα footswitch του pod, και οχι των preset, τοτε σου προτεινω να κανεις τον Α τροπο ;D

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και....

ROCKMAN MIDI OCTOPUS http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/Rockman/MIDI+Octopus/10/1

 

και ακόμη....

 

M-Audio Axiom 25 Red Special Edition MIDI Controller @ Musician's Friend

M-Audio Axiom 25 25-Key USB MIDI Controller @ Musician's Friend

Yamaha KX61 USB Keyboard Studio Controller @ Musician's Friend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλπιζα οτι θα υπηρχε σαν ανταπτορας για το βυσμα ή κατι τετοιο..

:(

 

Ακομα θυμαμαι τον εαυτο μου οταν εψαχνα κεφαλη να λεει "πουφφφφ  τι χρειαζονται τα midi in/out σεναν ενισχυτη?" :P

 

προς Loci: εχει ολους τους ενισχυτες εκτος απτους Randall.. :(

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς Loci: εχει ολους τους ενισχυτες εκτος απτους Randall.. :(

 

Στείλτους ένα mail να τους ρωτήσεις. Παράξενο μου φαίνεται να μην υποστηρίζεται.

 

Εντάξει, το μαραφετάκι φτηνό δεν το λες, αλλά αυτό που κάνει είναι (για κάποιους) πολύ σημαντικό.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου